Posibil consum Noul Sportage 1.6 dsl

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by bondalicir »

in bucresti udneva intre 7.5 si 8.5 consum plin/plin
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Consum Noul Sportage

Post by m4rius »

Fraierica pot sa spun doar lol. Am sa și explic:
1. Dacă tu cumperi o mașină cu bani jos și apoi te documentezi... nasol moment
2. Este normal sa ai un consum de 10-15% indiferent de motor când ai 1.6-1.7 t awd și faci un drum de 20-25 km în 45-60 min cu foarte multe plecări de pe loc
3. Un motor mic pe o greutate mare consuma mult mai mult la o plecare de pe loc fata de un motor mare.
Asa ca cu părere de rău îți spun că ori nu știi ce vb ori ai întrat aici doar de caterinca.
Eu vreau sa vad factura aia cu care te lauzi...

Ps 11000 km 9.9 l/100km mixt 60% București din care 70 % drumuri scurte 2-7 km 1.6 t-gdi 7dct awd

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

Optiq
Posts: 128
Joined: 25 Feb 2018, 00:21
Auto: 2.0 HP AWD Sportage Style +
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by Optiq »

Salutare,

Imi permit si eu sa ma bag un pic in seama pe aici(doar sunt posesor de Sportage 2.0 AT HP si 4x4 si nu regret nimic pana acum)

@viitorul fost coleg Fraierica- recunosc ca am consum de 16% dimineata cand imi duc copila la gradinita-aproximativ 1km,dupa care mai scade pana la 12,5% daca ma duc la birou de la gradinita-inca 1 km.
Dupa ce umblu prin oras-doar prin oras pe la sfarsitul zilei am medie consum 11,5/12%

Daca ies cu ea din oras si merg civilizat am consum undeva la 7-8%.
daca merg aproape de limitele legale am undeva la 6,5-7%
Daca merg absolut legal si batraneste am maxim 6.5%.

Dar tre sa recunosc ca nu mi-am luat o masina de 185 cai si 4x4 ca sa merg doar batraneste.De aici si media de 9,1% pe primii 8000km de cand am masina(2 luni).

Daca tu crezi ca ai luat teapa acelasi lucru iti pot spune si eu -daca norma ta de poluare este euro 6d-insemana si mai multe filtre--> si mai multe probleme.

Daca totusi te razgandesti si o pastrezi te felicit ca ai facut o alegere buna asupra marcii(eu unul vin de pe masini din grupul VAG si m-am jurat ca nu mai cumpar !) asupra fiabilitatii o sa vedem cu totii ca deabia le-am luat.Despre ce ofera masina la banii dati eu unul (la a mea consider ca am facut o alegere buna) acum o sa si vedem.
Insa a plati integral o masina fara sa te documentezi cred ca a fost putin hazard in decizia ta.Eu unul am cautat 5 luni masina potrivita si am condus cam tot si am citit si cam toate forumurile(de la Duster la Mercedes).


Succes ,

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum Noul Sportage

Post by quelloo »

bascalie.
mazda 2.2 auto nu consuma doar 9 in bucuresti nici tractata :))
cutia aia de pe ea e petarda grav.

si elantra aia de 1.6 cica forjata, io zic ca mai mergeau inca 5000 de ture pana sa schimbi vitezele.
daca la mers sportiv ai ajuns intr-a 3-a in bucuresti, atunci nu e sportiv ;) (cutie in 5)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by surfer »

Baieti, cred ca e deja clara treaba cu @Fraierica. Nu va mai osteniti de pomana, e clar ceva putred la mijloc, si mie unul imi miroase a #fakenews.

Consider ca suntem o comunitate destul de ok aici, cu pareri pertinente si experiente relevante, astfel incat sa raspundem serios si documentat tuturor problemelor colegilor noi. Dar sa nu ne batem joc de noi continuand aceasta discutie.

Ca sa fie si un pic on topic postul, pentru mine comparatiile facute de viitorul fost coleg sunt nu exagerate, ci doar nepotrivite, dincolo de mere cu pere. Poate mere cu lamai, sau ceva.
Da, este adevarat, pe Sportage nu sunt cele mai economice motoare. De fapt, Kia nu are cele mai economice motoare in general. Dar nici nu e asta politica lor, nu e atuul lor comercial, nu e obiectivul lor si punct. Compenseaza prin cu totul si cu totul altceva. Ba chiar depasesc toate asteptarile in ultimii ani prin calitatea materialelor, design, performante sportive si tinuta de drum, etc.

Spor la achizitionat orice alt model doreste fiecare, dar niciun altul nu va face Sportage sa fie "o duda" doar pentru consum.

@quello, buna tare postul tau :)))))))
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Consum Noul Sportage

Post by Fraierica »

@m4rius- evident ca sunt in fraier ca am procedat asa , nici nu neg asta insa am mers pe principiu ca oricum nu stie nimeni nimic despre acest motor din simplul motiv ca nu l-a condus chiar nimeni.
Am facut o documentare citind forumurile de afara si acolo nu prea se plange lumea ca papa mult. Dar evident cei de prin afara nu stiu cum se circula sau nu circula cu masina prin Bucuresti.
Am considerat ca e suficient mai ales ca si pe la noi prin Romania majoritatea lauda Kia pentru fiabilitate si mai ales pentru vanzari.

Deci la a) ai 100% dreptate , poti considera ca sunt un fraier cu bani si asta e o sa pierd cateva sute de ron cand cer banii inapoi.
In schimb nu pot sa cumpar o masina stiind ca o sa am un consum >10%, in conditiile in care un Kadjar, Nissan QQ sau Nissan Juke , Duster 2 , Vitara S au toate consum mult sub 10 in oras.
Nu ai dreptate, un motor de 140 cai nu e un motor mic pe un suv compact, un motor de 140 cai care are 15% in oras e un motor prost gandit indiferent cum privesti lucrurile.

la B) nu stii despre ce vorbesti , sunt o carca de motoare diesel euro 6 puse pe suv compact care au consum in oras la jumatate

c) o adresa de email te rog si ai scan dupa factura evident :) , eu nu mananc kko asa degeaba.
Dupa ce vezi factura te rog sa confirmi aici pe forum. Multam.



@Optiq- 16% =))
Te rog sa ma ierti da nici pe motoare v6 de 3.6L benzina nu am vazut asa consum in drum de 1-2 km. Eu stiu ca aveti impresia ca e normal consumul asta pentru diesel dar chiar cred ca va inselati.
In afara e un consum excelent , consum care in oras creste cu 100% se pare... tinand cont ca exista alternative pe piata , se pare ca nu ma voi alatura clubului :)

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by criminus »

Eu am un consum de 12-13% exclusiv pe ruta Militari-Pipera in orele de varf, +- 1-2 litri in functie de trafic, si stii ceva...nu ma consider fraierit.
Sa-ti spun de ce:
- stiam sa ma astept la asta pt ca m-am documentat inainte si am acceptat
- nu sunt cel mai priceout sofer cand vine vorba de mers ECO si imi asum si asta
- inainte am avut diesel, 2.0, 165cp, tractiune fata, 400nm si aproape 2tone la care cu acelasi stil de condus pe acelasi traseu aveam un consum de 9-10
Si in cazul in care nu te-ai prins ce tot incearca lumea pe aici sa iti spuna incerc si eu sa fac un rezumat:
- depinde de trafic
- depinde de sofer
- nu e genul de achizitie pe care o faci cu ochii inchisi decat daca nu iti pasa de bani dar in cazul asta nu iti pasa nici de cat consuma
- daca totusi ai facut achizitia si esti nemultumit de ea sunt sigur ca pt suma corecta se gaseste cineva sa te scape de ea
Pana una alta noi sa fim sanatosi si drumuri pe care sa ne plimbam sa avem!
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Consum Noul Sportage

Post by Fraierica »

@ surfer

Ce inseamna fake news? Ca exagerez un pic prin critici pentru ca ma simt inselat ? Ca am dat o caruta de bani pe o masina de 1.6L care probabil va avea consum >10 in oras ? Ca exista pe piata variante de suv compact care nu au nevoie de benzinarie proprie?
Eu inteleg ca multi sunt fani Kia cu 1-2 masini la activ dar totusi forumul asta pe mine m-a ajutat pana la urma. Nu aruncati cu noroi sau repede puneti eticheta de fake news.
Daca exista admin prezent pot face dovada ca am achitat integral modelul pe care il blamez. De asemenea daca e nevoie pot sa imi prezint identitatea reala impreuna cu factura si OP. Evident doar unui admin pentru ca GDPR =D> .
Nu fac fakenews ci doar imi prezint oful pe forum.

pace to all
Last edited by Fraierica on 24 Jul 2018, 19:12, edited 1 time in total.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by aqua »

Mă bag și eu cu un consum de 5,6 extern, mers constant 80 -90 km/h, câteva treceri prin localități unde am coborât la 60/70, câteva accelerări mai serioase pentru depășiri, AC on ,singur în mașină, fara bagaje, traseu de vreo 200 km, fara diferente de nivel, deci un traseu simplu, lejer.
Nu mă așteptam să văd consumul asta, bănuiam un 6 cel puțin
Nu știu câtă importanta are da m am obișnuit și eu că acolo unde se poate sa schimb cu 2 trepte peste și uneori chiar din a 3 direct 6, o duc până în cel puțin 3500 ture cu a 3 apoi direct 6 fără pretenții sa mai am sprint de acolo

In București nu am trecut de 10 nici iarna cred, dar nu am traseu aglomerat de obicei, undeva până în 9,7 a stat
Last edited by aqua on 24 Jul 2018, 19:13, edited 1 time in total.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by surfer »

Nu e fake news ca ai achitat masina, ci consumul exagerat de care vorbesti. Motivele pentru care e fake news sunt multe, dar primul ar fi: nu ai condus nici tu si nici altcineva masina cu motorul acela, deci o presupunere nu te indreptateste sa fii nici macar suparat, dar sa mai si ceri banii inapoi. Un alt motiv, poate la fel de important, ar fi ca fake news este si comparatia cu modele si motoare care nu au nicio legatura cu Sportage-ul - cum am mai spus, nu neaparat din punctul de vedere al motorului.

Daca esti in cautare de sfaturi, desi nu prea dai dovada ca le meriti :), eu iti recomand sa astepti masina, si iti stau marturie 99% din colegii de forum ca nu vei fi dezamagit indiferent de ce consum va avea (si chiar va fi mult sub 10%, dar nici nu conteaza). Sau cere banii inapoi, dar nu te mai uita in urma. Ca dupa aia vii si le spui colegilor care isi vor fi achizitionat masina cu acest motor si vor raporta consumuri mici ca fac ei fake news si ca mint :))))
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by andrei1271984 »

@Fraierica , ai facut socoteala care este diferenta intre consumul pe care ti-l doresti tu (7-8 %) si sa zicem 15 % ?
la 100 km in varianta 1 platesti la pompa 45 lei iar in varianta 2 - 85 lei.
daca mergi 2000 km/luna in loc de 900 lei platesti 1700 lei.
daca ti-ai luat o masina de 25 000 cash te mai uiti la 2000 EUR /an ?:) si asta in varianta pesimista , putin probabil sa consume 15 % ;)
nu mai bine iti luai tu un loganel si aveai consumul mult dorit? :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Consum Noul Sportage

Post by Fraierica »

@ surfer.
Aici ai inteles total gresit, masina e absolut superba ca design interior si exterior, mai ales GT Line-ul nou este o bijuterie mai ales daca te uiti la jantele alea de 19. De ce crezi ca am achitat masina doar vazand pozele? Ca e urata si vreau sa fac bascalie? Sau crezi ca nu am ce face cu banii ?

Insa m-am ingrozit dupa ce am descoperit si citit acest forum, sincer nu stiam ca acest brand are o comunitate asa mare si activa in Ro...
Asa este , nu m-am documentat suficient inainte sa dau banu da cu toate astea consumul raportat de useri pentru motorizarile Diesel vechi mi se pare nu mare ci enorm. Nu cred ca vor rezolva problema consumului chiar daca noile motoare se aliniaza standardului Euro 6d TEMP.
Comparatia cu Nissan QQ , Kadjar cu EDC si DCI de 1.5 sau chiar Vitara S sau Duster 2 nu mi se pare exagerata, totusi vorbim de clasa SUV Compact nu?

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Consum Noul Sportage

Post by Fraierica »

@ Andrei - nu banii sunt problema aici...un plin pe saptamana nu ma duce la sapa de lemn. Eu inca sunt socat ca o masina din 2018 de pana in 200 cai si motor de maxim 1998 poate avea un consum urban de 14-15%. Loganul nu e o masina rea, depinde ce pretentii ai. Si da un Logan de 1.5 arde cam 6-7 in oras :)
Eu la 28k am pretentii de la o masina sa nu consume cat consuma un ARO in anii 90.

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by Megahertz »

@Fraierica
1) Si eu sunt socat cum cineva poate sa dea 28000 pe o masina fara sa se documenteze in primul rand la consum, daca asta il intereseaza asa de tare.
2) Sunt socat cum spui, ca o masina pe care nu a condus-o nimeni, care are consum oficial de 5.2/5.3/5.2, va avea un consum de peste 10 si o faci de tot rahatul pe un forum dedicat.
3) Spui ca forumul e plin de consumuri mari, desi vin userii si iti spun contrariul.

Concluzia este ca ori esti troll si ai venit sa agiti apele (AI REUSIT), ori..nu stiu ma abtin

In cazul in care povestea era reala, ma asteptam sa iti retragi banii si sa mai astepti sa vezi despre ce este vorba cu privire la aceasta motorizare. Apoi sa arunci cu noroi.
Cred ca s-a discutat prea mult despre un consum inexistent.


Nu iau aparare marcii Kia si modelului Sportage, desi acesta imi place. Critic doar atitudinea ta total incorecta.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by andrei1271984 »

@fraierica - normal ca banii sunt problema:) ca altfel nu te mai deranja atat consumul acela.
daca vrei consum mic cumpara o masina de pana in 10k eur gen sandero , opel corsa etc:)
Cu cat masina e mai scumpa cu atat consumul poate fi mai mare...
cine da >25000 EUR pe o masina nu ar trebui sa asteapte salariul ca sa-i faca plinul ;) sau cel putin asa ar fi normal :)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Locked

Return to “...despre maşini în general”