Auto lights

Subiecte care nu ţin de un numit model
Gulerica
Posts: 4
Joined: 17 Sep 2017, 17:17
Auto: Kia Stonic
Location: Bucuresti

Auto lights

Post by Gulerica »

Salutare tuturor,

Sper ca nu gresesc rubrica unde deschid topicul :) dar mai bine sa-mi cer scuze decat sa cer voie.
Sunt fericitul posesor al unui kia stonic pe care l-am achizitionat de curand. Este prima mea masina noua iar unele din extra optiuni imi sunt putin putin neclare. Spre exemplu,functia auto lights.

Banuiesc ca daca setezi luminile in pozitiaasta, se vor aprinde pozitiile si/sau faza scurta in functie de cantitatea de lumina pe care o detecteaza senzorul acela de langa parbriz,nu?

Motivul pentru care va intreb lucrul asta este ca am gasit urmatorul scenariu:
Dimineata,cand inca este relativ intuneric,setez luminile pe auto. Se aprind pozitii+faza scurta. Circul cu masina pana cand rasare soarele si este plina zi. Pozitiile si faza scurta tot nu s-au oprit (conform cu martorii din bord). Setez luminile pe off si apoi din nou pe auto. De data asta luminile nu se mai aprind.

Are cineva vreo idee?

Multumesc frumos!

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Auto lights

Post by Sergiucid »

RLS-ul (rain and light sensor) are un algoritm cu niste praguri presetate in functie de care da comanda de stingere/aprindere a farurilor. Deci, avem un prag X de aprindere a farurilor la o anumita intensitate luminoasa detectata de senzor, si un prag de stingere Y la o intensitate luminoasa mai mare decat X . Intre X si Y exista o zona gri pentru a evita situatiile de aprindere/stingere repetata a fazei scurte si a luminilor de zi.
Circul cu masina pana cand rasare soarele si este plina zi. Pozitiile si faza scurta tot nu s-au oprit (conform cu martorii din bord).
Aici te afli in zona gri :) Daca comuti pe off si dai din nou pe auto, intensitatea luminoasa citita de senzor depaseste valoarea X, prin urmare nu se vor aprinde pozitiile si vaza scurta. Sper ca m-am facut inteles. :D
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”