Viitorul diesel

Subiecte care nu ţin de un numit model
BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Viitorul diesel

Post by BlueHack »

În București merg des cu transportul în comun. Numai ok nu e. Poți sta și 15 minute după un tramvai autobuz. Timp în care se adună mulți călători si nu au loc să se înghesuie toți. Schimbi si de 3-4 ori ca să ajungi unde ai treabă. Metroul nu este suficient extins. Benzi unice nu există.

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Viitorul diesel

Post by relu_24 »

În București trebuie implementate benzi unice pt transport public și biciclete, implementat taxa de centru, parcări la intrarea în oraș, eliminarea parcării pe prima banda pe bulevarde și străzile intens circulate, parcarea trebuie sa coste mai mult (inclusiv parcările de reședință), verificarea mașinilor de pe domeniu public - dacă mașina nu are ITP și RCA de mai mult de o luna proprietarul trebuie amendat și mașina ridicata.
În momentul de fata oamenii considera că domeniul public este parcarea lor proprie, au cate 3-4 mașini pe apartament sau au o mașină pe care o folosesc de 2 ori pe an

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Viitorul diesel

Post by Nesta3 »

Într-un cuvânt, CONSTRÂNGERE!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Viitorul diesel

Post by razesul »

Daca stau bine si ma gandesc viitorul diesel ar trebui sa fie asta, parintii si socru bagau la bicicleta distante kilometrice de acasa la fabrica si inapoi cred ca erau milioane de biciclete prin oras la orele de varf, cam ca astazi in Amsterdam :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Viitorul diesel

Post by BlueHack »

Pot spune că după ce am condus exclusiv mașini cu motoare aspirate pe benzină, am constatat că o mașină Diesel este mult mai plăcut de condus.

In ceea ce mă privește următoarele mașini vor fi tot Diesel, SH, evident.

Ma cam feream de motoare Diesel pe motive de fiabilitate slabă datorată respectării a tot felul de norme de poluare.

Dar după ceva documentare am aflat că problemele legate de fiabilitate pot fi evitate și la Diesel.

Dacă e vorba de mașini noi, cum motoare aspirate pe benzină sunt foarte rare, deja mi se pare preferabil un motor Diesel decât un motor turbo pe benzina, cu injecție directă care suferă și ele de multe probleme tot datorită implementării normelor euro.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Viitorul diesel

Post by ionutp »

Ma abat putin de la subiect dar e "cumva" tot vorba despre emisii: https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/ ... en-1557369
Asadar daca ma opreste politia si vrea sa imi ia talonul pentru ca am LED in loc de halogen, am ce sa le zic. :D
Referitor la domeniul auto, oare o sa se aplice si aici? Stiu, nu prea are sens, dar ca idee...
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Viitorul diesel

Post by razesul »

Mercedes are in oferta C break 3 motorizari pe benzina si 7 pe diesel :(, iar pe plug-in au mers pe diesele+electric, mult mai logic, pentru ca extra greutate la un diesel nu pica asa greu la consum ca la un motor pe benzina.

"While most manufacturers use a petrol-electric combination to give slightly better fuel economy than a diesel engine, Mercedes has decided to pair its 2.0-litre diesel with a battery and electric motor, giving a purely electric range of 35 miles. It’s built with long-distance drivers in mind, as the diesel engine and electric motor gives a very impressive total range. An emissions figure of around 40g/km of CO2 will appeal to businesses, and could halve the amount of BiK tax paid compared to a petrol or diesel C-Class. Mercedes also sells a petrol plug-in hybrid C-Class estate, and will be increasing the number of hybrid models on sale in the next few years."

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Viitorul diesel

Post by BlueHack »

Nu are și Kia în ofertă hibrizi Diesel-electric? Dacă o mașină electrică nu mă interesează absolut deloc, un hibrid DIesel-electric nu m-ar deranja dacă pretul nu ar fi cu mult mai mare decât la o masină Diesel și dacă rata de defectare nu ar fi mai mare.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Viitorul diesel

Post by ionutp »

Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Viitorul diesel

Post by zaboss »

E ceva cu link-ul. Îl mai pun o dată. Dar ideea este că oricum majoritatea producătorilor au anunțat 2030 ca termen de renunțare la ICE. Zilele trecute Audi a zis 2026.
https://www.economica.net/masinile-dies ... 17607.html
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Viitorul diesel

Post by ionutp »

Incep sa se grabeasca putin lucrurile. Dar in Asia (India, Pakistan sau chiar China ca nu as merge pe incredere cand e vorba de ei) sau SUA ce se intampla? Sunt curios ce masuri anti poluare iau si ei.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Viitorul diesel

Post by zaboss »

În SUA nu sunt multe motoare diesel. China presează serios pe EV, au multe mărci locale, unele deja testează piața europeană. De restul mu s-a auzit încă nimic semnificativ.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Viitorul diesel

Post by ionutp »

Da, in SUA nu prea sunt diesel-uri dar sunt multe benzinare cu motoare imense. Si cum o benzinara scoate de 2 ori mai mult CO2 ca un diesel, nici nu vreau sa ma gandesc la rezultate. De fapt cred ca sunt destul de clare, primii doi mari poluatori fiind China si SUA. Ca sa nu mai zic ca retardatul de Trump scosese SUA din Tratatul de la Paris. In China nu prea am incredere ca ei fac orice sa dea bine "pe hartie".

Sincer, nu sunt atat de interesat de partea asta ecologica. Dar ma uit pe geam si vad cum e vremea, cum se schimba, nu e stabila si e plina de extreme. Nu e deloc normal. Daca in RO am avea numai electrice am respira aer curat, dar incalzirea globala nu vine doar din EU si ne afecteaza pe toti. Iar tari ca India si Pakistan, cu un numar imens de locuitori, ar trebui de asemenea sa ia masuri.

Bine, nu e ca si cum daca ma plang la voi se rezolva ceva dar imi scos asta de pe suflet. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Viitorul diesel

Post by zaboss »

Ținând cont că am o firmă de consultanță de mediu aș putea spune câte ceva despre ecologie, poluare 😂
Dar nu despre asta e vorba, ci despre politică și schimbarea mentalității, despre schimbarea societății în general.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Viitorul diesel

Post by razesul »

Zaboss, Cam care ar fi impactul, in sensul scaderii CO2, daca maine nu ar mai exista masini cu motoare termice? O scadere in procente cam de cat?

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”