De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Subiecte care nu ţin de un numit model
BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by BlueHack »

M-am uitat la prețuri la Kia Ceed și la Hyundai i30, si noi si SH. Ceed este mereu mai scumpă decât i30, uneori fiind diferențe considerabile.

Încerc să-mi explic această enigmă. Am înțeles că sunt 90% aceeași mașină, diferența fiind făcută mai mult de aspect interior și exterior.

Poate cineva să mă lămurească?

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by Misu »

buna intrebare, tocmai ma uitam la preturile i30 nou si sunt mult mai mici decat ceed nou la acelasi motor si dotari, nu cred ca cei 2 ani in plus si diferentele de design (interior si exterior) ar putea sa justifice aceasta diferenta
poate stie mai multe cineva de pe aici :)
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by quelloo »

doar te urci in I30 si iti dai seama de unde diferenta
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by zaboss »

Cred că în ultima vreme grupul Hyundai-Kia pare să poziționeze Kia ca brand superior, prețurile la Hyundai au scăzut semnificativ. Ca materiale acum mi se pare o diferență semnificativă. Eu am fost foarte dezamăgit de Kona și I20 (despre I20 am citit peste tot că este inferior calitativ generației anterioare) de aia și prețurile la noile generații s-au dus jos imediat după lansare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by BlueHack »

Deci în parte ar fi vorba de o diferență legată de calitatea materialelor și în parte o diferență artificială, legată de imagine. Pare mai avantajos să iei un Hyundai atunci. :)

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by alexcrist »

Nu știu pe alte piețe cum sunt prețurile.

Dar la noi, un rol s-ar putea să aibă și posibilitatea de configurare la Kia, față de nivele de echipare predefinite la Hyundai. Cumva, dacă configurezi după preferințe și buget, la Kia ai șanse să obții mașina pe care o vrei (fără prea multe chestii inutile pentru tine în plus), la prețul pe care ți-l permiți. La Hyundai, dacă vrei neapărat o anumită dotare, ești obligat să urci la un nivel de echipare care probabil conține multe opțiuni pe care nu le vrei, dar totuși le plătești.

De exemplu la i30 dacă vrei farui LED ești obligat să iei varianta de top Exclusive la aproape 22k E, chiar dacă restul dotărilor te lasă rece. La Ceed cea mai ieftină variantă cu LED e Star + LED, la puțin peste 17k, și mai poți bifa destule opționale individuale, și tot să ieși mai ieftin de 22.

1 la 1, la dotări similare, probabil că Kia iese mai scumpă. Dar o poți lua mai ieftină, tăind din dotări. La Hyundai nu poți, e ”totul sau nimic” (pe trepte, în fine).

În final, depinde doar de ce îți dorești. Întâi le configurezi după placul tău și apoi vezi care iese mai ieftină.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by ionutp »

Mi se pare ca in SUA, Hyundai sunt putin mai scump decat Kia. Am inteles ca ar fi vorba de motorizari. Nu stiu exact cum e cu garantia.
Sunt multe lucruri care ar putea conta aici, pentru piata de la noi sau Europa:
1. Costurile de productie - depinde unde se fac fiecare, daca o Kia se face in Slovacia si un Hyundai in SUA de exemplu
2. Costurile pentru piese - ma gandesc ca si aici sunt aduse din locatii diferite, tot felul de taxe
3. Garantia - sa nu uitam ca sunt 2 ani in plus care pe mine m-au scutit de banuti frumosi
4. Piata - Probabil conteaza si asta, daca intr-o tara o marca e mai cautata e normal ca preturile sa creasca (cerere si oferta)
5. Diferentele intre marci - la design tine de fiecare in parte, dar apar si diferente de costuri aici
Dar clar nu stiu si la o cautare rapida nu am gasit nimic referitor la asta.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by Nesta3 »

Îți zic eu de ce.
Azi am fost cu un prieten la DAB auto.Vrea un i30 benzina, deci 1.5tgdi, 160cp, mild hibrid, cutie 7DCT.
Cu părere de rau, i30 e 2 clase sub KIA ceed la materiale.Am mers cu un Highway, dar în showroom era un NLine.Te-ai aștepta să fie wow, sa fie cel puțin la fel de mișto că materiale, culori etc ca un GT lIne de la ceed.Dar e o dezamăgire.El vrea un Exclusive ca echipare și nu am reușit să vedem vreunul.
Noua Kona e o gluma la tot ce înseamnă calitate, ergonomie, materiale.
In schimb, noua Elantra e vis, in special exteriorul, dar și interiorul prin materiale, calitate, ergonomie.Pacat că vine doar cu 1.6 benzina aspirat + cutie CVT.Dar, e spectaculoasă.
Deci, dacă vrei să cumperi ieftin și repede, poți merge pe Hyundai.Daca te coafează și dotările și o găsești și în stock, e good to go.Altfel, Kia ceed cu posibilitatea de configurare strict pe nevoi e ce trebuie chiar daca iese mai scumpă.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by zaboss »

Interesant că și eu am avut aceeași părere despre Kona. Din poze, și eu și colegele eram chitiți pe Kona, mai ales că prețul era cu 1000€ sub Kamiq. După testdrive însă toată lumea a fost unanimă: Kona e nașpa.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by Man0204 »

Salut!
Detin o kia pro ceed din 2008 si un sportage din 2020 si pro ceed-ul nici acuma nu are rugina.

Sotiei i-am luat un i10 in 2015 si este plin de rugina.
Sincer regret ca nu am dat putin mai mult pe un picanto. (I10 nu a fost lovita sau zgariata in zonele unde a aparut rugina). Din punct de vedere tehnic nu am avut niciodata probleme cu ea (este si cu gpl din fabrica).


Sent from my iPhone using Tapatalk

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by BlueHack »

Spui că tabla la Kia este tratată mai bine decât la Hyundai?

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by Man0204 »

Asta a fost doar intamplarea mea. Nu stiu daca este o problema des intalnita la hyundai, dar experienta mea a fost neplacuta cu rugina, dar din punct de vedere tehnic a fost totul ok. :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: De ce e mai scumpă Kia Ceed decât i30?

Post by BlueHack »

Ar fi interesant de văzut cât de lungă e garanția pentru tabla la Kia și cât la Hyundai.

Dacă Kia ar sta mai bine la protecția anticoroziva, eu zic că ar fi un avantaj destul de mare. Eu unul as da bani în plus pentru așa ceva.

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”