Politica de preturi Kia Romania

Subiecte care nu ţin de un numit model
helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Politica de preturi Kia Romania

Post by helici_florin »

Haideti sa discutam aici despre aceasta problema. Stiu ca la prima vedere toti veti crede ca vreau sa spun (iar) despre nesimtita diferenta intre 1.4 LX si LX Best. Booon, si asta bineinteles.

Dar ce m-a uimit (din nou) este diferenta fff mare intre motorizarile 1.6 dsl de 90 respectiv 115 cp !!!! Aceasta diferenta este (din cate am butonat eu pe configuratorul de pe www.kia-ceed.ro) de .... (sunet de tobe) 1030 euro (bineinteles CIP). Mie cel putin mi se pare o diferenta enorma, avand in vedere ca e cam acelasi motor numai ca i-au mai dat drumu "din surub" la inca vreo doi calutzi. Si mai tinand cont ca acum ceva timp cineva (nu mai stiu daca de pe la kia sau de aici de pe forum) spunea ca diferenta va fi undeva pe la 500 euro. Si iar o chestie interesanta este ... ca ... dif intre 1,6 low si 1.6 high este de 1030 euro, iar intre 1,6 high si 2.0 (dsl) este de doar 800 euro (tot cip). Pai atunci se mai merita oare mult asteptatul 1.6 high (atat timp cat e mult mai scump ca cel low, si cu doar relativ putin fata de varful 2.0 dsl) ???

Booon sper ca am ridicat un semn de intrebare pt colegii de pe forum si poate cineva mai de sus de pe la kia romania ne va lamuri un pic.

Sa trec la altceva si mai interesant :)

Din cate stiu eu , versiunile astea LX, EX si TX nu depind de motorizari (ma refer ca un 1,4 EX e la fel de dotat si accesorizat ca un 1.6 EX, nu ?). Atunci de ce :
1.4 GSL LX = 9887
1.4 GSL EX = 11748 => diferenta de 1861 euro

pt:
1.6 GSL LX = 11133
1.6 GSL EX = 12359 => diferenta de 1226 euro

iar pt:
1.6 DSL (low) LX = 11156
1.6 DSL (low) EX = 13126 => diferenta de 1970 euro

De ce aceste diferenta (in fct de motorizare) intre nivelurile de echipare ??? Nu ar trebui sa fie peste tot diferenta de bani intre LX si EX aceeasi ???

Astept si parerile voastre.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Diferenta aia de 500 de euro de care zici tu se referea la altceva. Si anume ca acesta ar fi pretul unui chiptuning ptr motorul de 1.6 90 Cp pentru a'l duce spre 115 CP

Cat despre politica de preturi, probabil e pentru a indrepta lumea spre modelele intermediare si de top (ma refer la motorizari). Nu stiu ce avantaje au din a vinde asa ...

Si daca tot s'a pus intrebarea de ce am opta pentru 1.6 HP in loc de 2.0 crdi ... la fel am putea intreba de ce sa nu mergem la TX in loc de EX. (832 euro fix ... la toate motorizarile la care e disponibila)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

cred ca daca tineau vechea oferta dinainte de 1 iunie, dadeau buful. Nah asta e daca nu vor sa faca bani....
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”