Hyundai si Kia sunt primii constructori auto care nu mai au probleme cu semiconductorii!

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Hyundai si Kia sunt primii constructori auto care nu mai au probleme cu semiconductorii!

Post by ionutp »

July 21, 2022

Hyundai si Kia sunt cele mai linistite marci auto pentru ca recent au anuntat ca nu mai au probleme cu semiconductorii necesari producerii de masini.

Grupul Hyundai-Kia au reusit aceasta performanta pentru ca detin gigantul Mobis Coreea de Sud, companie care produce efectiv toate piesele unei masini Kia, Hyundai sau Ssangyong.

Adica, Hyundai-Kia nu a depins de producatorii de componente din Europa, SUA, Japonia sau China, uzinele Mobis fiind capabile sa construiasca semiconductori auto atat cat este cerea.

In prezent Grupul VAG, Renault-Nissan-Dacia-Mitsubishi, Toyota, Stellatis, General Motors si Ford au oprit uzinele pentru ca nu mai au de unde cumpra semiconductori.

Producatorii din China vand aceste componente doar pentru producatorii interni, iar europenii se afla in impas pentru ca au probleme cu asigurarea elementelor componente.

Aricol complet: https://autolatest.ro/stiri/hyundai-si- ... ducatorii/
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Hyundai si Kia sunt primii constructori auto care nu mai au probleme cu semiconductorii!

Post by alexcrist »

Buhahahahha, de-aia livrările se fac după n-șpe luni, și s-a ajuns chiar la anulări de comenzi. De bine ce o duc cu semiconductorii. :lol:

Nu neg, dintre toți, Hyundai/Kia încă n-am văzut să taie opționale sau să livreze mașinile cu sisteme lipsă. Dar de la asta până la ”nu (mai) au probleme” e o cale luuuuuungă cât o zi de post.

EDIT: Sincer, astfel de articole în presă fac mai mult rău decât bine. Mi se pare de prost gust față de toți clienții lăsați cu lunile să aștepte după mașini mai mult de 1 an.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Hyundai si Kia sunt primii constructori auto care nu mai au probleme cu semiconductorii!

Post by nicusors »

Anuntul a fost facut de citeva zile ... eu zic sa le dam credit si sa speram ca vor grabi livrarile.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Hyundai si Kia sunt primii constructori auto care nu mai au probleme cu semiconductorii!

Post by razesul »

Ca le produc e una, sa le puna pe masina este alta discutie :), deci cand inchizi fabrica din cauza de covid problema nu este stocul, sau cand dureaza 3 luni in loc de 3 saptamani transportul de componente din Corea/etc in Cehia este alta discutie.

Eu mi-am luat masina cam in 2 saptamani, eu lucrez cu stoc nu imi place sa astept.

Chiar si acuma am la dispozitie 127 de Sportage de unde sa aleg, depinde ce vrei si cand.

https://www.kiastock.be/fr/stock?locati ... =0%2C68000
"Nous avons trouvé 127 véhicules pour vous !"

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Hyundai si Kia sunt primii constructori auto care nu mai au probleme cu semiconductorii!

Post by razesul »

Rectificare nu au nicio electrica :( de la niciun model, zero , nimic, nada :)

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”