Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by Bonzai2 »

Nu are ESP in pretul standard,trebuie sa il iei ca optional si numai impreuna cu Faruri XENON + spalator faruri + ESP la pretul de 1196 euro fara TVA.
http://www.peugeot.com.ro/ConfigDetails ... nfigID=680

Cum spui tu ca geamurile hidrofobe se rezolva prin tratament asa multe putem adauga si la ceed aftermarket.Era ideea ce ofera producatorul nu ce ii putem face noi.

Si meu zic ca se putea mai bine de 2.0, se putea un 1,4 160 CP dar asta e.Pentru pretul ei e excelent.La acelasi pret luam ceva mult mult mai slab si ca motorizare si dotari.

Referitor la ratingurile TG e normal sa nu multumeasca pe toti,inclusiv pe mine :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by bumblebee »

Francezii pun automat pe dieseluri ESP.
Cei de la peugeot.com.ro au copiat 'xenon+spalatoare+esp' de la benzina dar nu au taiat si 'esp' din fraza pentru versiunea diesel pentru ca deja are ESP fiind diesel.

Hidrofobia de pe cee'd tot un tatament cum se poate face si dupa ce o iei este, doar ca e din fabrica.
Ma rog, il faci aftermarket dar ideea era ca nu-i mare lucru.

Eu as fi preferat un 2.0 200 cai sincer :)
Last edited by bumblebee on 17 Mar 2009, 21:59, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by Ogy »

Peugeotul e al surorii, de aceea nici nu ma intereseaza ce si cum, dar am avut timp sa-l conduc pana sa-mi vina masina si chiar si dupa (accidentele). Trage pentru ca are turbo dar uita-te si la kilometraj -doar feeling. Rotile le au ambele pe 16 a ei e mai dotata dar si pretul pe masura peste 17. I-am dat destule masini. Tu la ce te astepti de la un motor aspirat de turatie? Incearca cateva plinuri cu 99+ si vorbim dupa. Mie imi trage de pe la 2000rpm cand sunt in mers, agresiv sti tu de unde. Parfumurile - incerc maine sa fac ceva si cred ca va fi ultima livrare. Sau schimbat treburile...

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by Bonzai2 »

Daca ar avea ESP de ce nu ar spune astia de la peugeot in lista de optiuni pe care am atasat-o mai sus si mai pun odata link-ul. Presupun ca ar fi un ATU pentru ei sa scrie acolo ca e inclus.
Uite aici link-ul de la lista cu dotari 308 PREMIUM PACK 1.6 HDI FAP 110 CP

http://www.peugeot.com.ro/ConfigDetails ... nfigID=680

Si ca sa nu o mai lalaim atat,pune-mi si tu la dispozitie o lista de dotari unde e inclus ESP-ul.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

adioperator
Posts: 3
Joined: 18 Mar 2009, 10:59
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by adioperator »

Salut mandrii posesorii de Ceed !
Stiu ca aici se discuta despre ceea ce a scris TopGear, dar imi permit o mica remarca: sunt posesor de 308 si nu regret nicio secunda acest aspect, Ceed are un pret corect pentru ceea ce ofera, referitor la preturile Peugeot-ului in Romania trebuie sa stiti urmatoarele, actualul importator se pare ca nu prea are intres sa lase preturile mai jos la vreme de criza deoare cat de curand Peugeot-ul va veni oficial in Ro astfel importatorul va fi detronat din postura sa, daca vrei un pret corect pentru un Peugeot e suficient sa dai o fuga la vecinii nostri unguri, deja cativa colegi de pe Peugeot Club Romania apeleaza la serviciile lor atat pe parte de achizitii cat si pe partea de service.

Scuze de offtopic.

Si totusi consider ca cei de la TopGear nu prea au la suflet Peugeot-ul :D

Respect !

P.S. Daca este cineva cu un Ceed din Tulcea sau Constanta sunt dispus sa punem masinile la un versus intr-o sedinta foto si nu numai, de preferat o masina rosie ;)
Peugeot 308 Comfort Pack Rouge Babylon 1.6 HDI Image
Respect participantilor la trafic care semnalizeaza prezenta radarului!

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by andreii2000 »

bumblebee, arunci cam usor cu vorbele: "francezii pun automat ESP pe disel". :lol:

Tu chiar crezi ca exista vreun producator care sa puna ESP pe masina in standard si nici macar sa nu-l mentioneze ? Poate de acum incolo, cand fara ESP nu iei 5 stele EURONCAP.

Iar referitor la francezi, la Renault Megane in Romania nici macar nu aveai posibilitate sa pui ESP.

ESP-ul este o optiune vitala, dar romanul nu o cumpara caci nu se vede si la noi fudulia e sport national. De banii pe ESP multi prefera sa-si ia "niste jante de aliaj belea, sa moara amicii de ciuda".

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by misuspita »

Salut adioperator si bine ai venit pe forum!

Sa stii ca acea comparatie cu Cee'd-ul din partea celor de la TopGear, eu am luat-o cu titlu de divertisment, la fel cum iau si emisiunea de pe TV. Cred ca recomandarea respectiva se facea cu gandul la pretul exagerat de mare pe care un Peugeot configurat echivalent il are fata de concurenta, si nu ma refer aici doar la Kia. Intr-adevar, daca ar avea acelasi pret sau cat de cat apropiat de Kia, probabil ca altfel ar fi stat treaba si pontul (poate), dar in aceste conditii mi s-a parut interesant ca o revista cu renume in domeniu sa dea un verdict favorabil unei masini care pana de curand era la vazuta un pic mai bine ca o caruta... asta in cazul in care stiai de ea.

Si da, are Peugeot motoare si optiuni care la Kia inca nu exista (stiu o prietena care a platit 200 E ca optiune pe 207-le ei ca sa aiba parfum incorporat in bord :P ) dar s-au discutat deja pe aici, masina inca e la prima incercare si nu avea rost sa aduca multe maruntisuri si chestii de putere pe ea, ca prea putini ar fi incercat sa cumpere masina la pretul la care ar fi ajuns. Ca de ce Peugeot e atat de scumpa nu intereseaza in acest moment, doar rezultatul practic este cel care te face sa cumperi o masina sau alta.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by Bonzai2 »

adioperator wrote: , referitor la preturile Peugeot-ului in Romania trebuie sa stiti urmatoarele, actualul importator se pare ca nu prea are intres sa lase preturile mai jos la vreme de criza deoare cat de curand Peugeot-ul va veni oficial in Ro astfel importatorul va fi detronat din postura sa

P.S. Daca este cineva cu un Ceed din Tulcea sau Constanta sunt dispus sa punem masinile la un versus intr-o sedinta foto si nu numai, de preferat o masina rosie ;)
Salutare si tie,
Fie ca e criza fie ca nu e peugeot are preturi imense.Au si ei ceva reducere acum ca altfel nu cred ca ar mai vinde ceva.

PS:In Tulcea e sigur un Ceed pe forum(albastru) iar in constanta sunt multe.
Sa o stapanesti sanatos.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

adioperator
Posts: 3
Joined: 18 Mar 2009, 10:59
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by adioperator »

Multumesc de primire baieti :)
Asa cum spuneam, chiar sunt dornic sa fac acea sedinta foto cu masinile si de ce nu eventual un drive test.

Referitor la comparatia celor de la TopGear este curios faptul ca Citroen C4 a primit mult mai multe plusuri comparativ cu 308 desi acestea doua impart aceleasi platforme tehnice, motorizari, transmisii... Diferenta o face interiorul si caroseria la exterior si preturile ceva mai reduse. Oricum, cand am decis sa aleg 307 veneam de pe 307 si asa cum am mai spus-o nu regret nicio secunda aceasta alegere :)

Respect !
Peugeot 308 Comfort Pack Rouge Babylon 1.6 HDI Image
Respect participantilor la trafic care semnalizeaza prezenta radarului!

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by bumblebee »

De ce ma intrebati pe mine de ce nu au trecut cei de pe peugeot.com.ro ESP in lista aia? :)
De idioti.
Evident ca e un atu, dar romanii inca nu stiu sa vanda. Sunt angajati tot felul de oameni paraleli cu domeniul auto in vanzari.
Sunt pagini oficiale (adica numeleprodcatoruluiauto.ro) pline de greseli, ce sa mai zic de siteul unui dealer.

O sa ma uit pe siteul altor dealeri.
Kia Cee'd 1.4 best

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by ady85btz »

foarte tare,chiar au dreptate baietii :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by Bonzai2 »

bumblebee wrote:De ce ma intrebati pe mine de ce nu au trecut cei de pe peugeot.com.ro ESP in lista aia? :)
Pentru ca tu ai zis ca are ESP in standard Premium Pack.Pagina oficiala nu zice nimic de genul asta dupa cum am specificat mai sus.Sincer ma indoiesc ca ar scapa ei o asemenea greseala.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

adioperator
Posts: 3
Joined: 18 Mar 2009, 10:59
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by adioperator »

308-ul nu vine cu ESP in standard, 407-le da indiferent de motorizare si echipare.
Peugeot 308 Comfort Pack Rouge Babylon 1.6 HDI Image
Respect participantilor la trafic care semnalizeaza prezenta radarului!

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by bumblebee »

Am spus ca 308 Diesel Premium Pack are ESP, nu cel de benzina.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pont TopGear in cazul Peugeot 308

Post by Bonzai2 »

@bumblebee pana nu pui un link ceva nu mai zi nimic de ESP-ul ala nenorocit.Eu ti-am pus link mai sus cu optiunile standard de pe un 308 PREMIUM PACK 1.6 HDI FAP 110 CP luate de pe site-ul producatorului http://www.peugeot.com.ro .Te rog frumos nu mai posta daca nu aduci argumente.Daca tu imi pui un link catre vreun site oficial peugeot unde are in standard e totul ok, pana atunci mai usor cu afirmatiile.

Si mai pun inca odata link-ul si te rog frumos sa te uiti atent http://www.peugeot.com.ro/ConfigDetails ... nfigID=680
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”