Stiri, noutati.

Subiecte care nu ţin de un numit model
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Nu toti posesori de Kia au timp sa stea cu orele pe forum, uni poate nici nu stiu ca exista asa ceva.
Eu sint super multumit de Kia RIO crdi 1.5 si totusi ma intereseaza sa fac un upgrade la Ceed-ul crdi 2.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Am trecut astazi pe la caravana desi dupa ce am aflat ca nu au 1,4 pentru drive test aproape ca renuntasem la idee. Erau doua Ceed-uri expuse una alba in varianta BEST si un rosie dar la care nu aveai acces asa ca nu stiu in ce varianta de echipare era. Pentru test aveau doar una galbena diesel pe care am vazut-o foarte putin pentru ca pleca in momentul in care am ajuns eu. Nefiind interesat de diesel, nu am stat s-o mai astept.
Un singur aspect ar fi de mentionat. Din discutiile pe care le-am avut am inteles ca vor incerca sa reduca termenul de livrare pentru variantele preechipate la o luna insa pentru cele configurate de client, termenul se prelungeste pana la 3 luni. Ramane de vazut daca se confirma sau nu acest lucru. La acest capitol nu am ce sa comentez. Intr-o anumita masura e normal acest lucru desi e neplacut sa astepti.

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

O noutate care ar merita semnalata ar fi aceea ca in numarul din luna asta( iunie) al revistei Autoexpert este un test comparativ intre Ceed cu motorul pe benzina (probabil varianta superioara lui lx base deoarece e trecut pretul de 11 853 euro iar fascia centrala este argintie )si un Ford Focus cu motor pe benzina 1.4 80cp iar castigatoare ...dupa anumite criterii....stabilite de ei, fiind pana la urma kia ceed care puncteaza la capitolele: ''design,motorizare si fiind situat la acelasi neivel cu focus la dotari''.
De aici apar intrebarile......E pentru prima data cand vad niste liste de preturi la piesele de schimb ...scumpute dar asta e.....o sa le introduc valorile si ar fi interesant de comentat....
far 208, stop124, kit ambreiaj 319, placte frane fata 107, placute spate 83, la curea distributie...e trecut lant!, bujii 5,6, amortizoare fata 135, spate 135, toba finala 140, bara fata spoiler 280, bara spate 280, semnalizator 24, parbriz 420, luneta 247, oglinda laterala 240, catalizator 1400, total......4095, 6
Ciudat e ca , desi la focus aceleasi piese costa 2690,5 euro, atunci cand se trage linia astia uita si dau punctaj maxim tot la kia ceed astfel incat testul e castigat cu 10 pe linie...:)
Mie sincer i mi miroase a reclama.....
Ce e interesant e o comparatie la costul reviziilor....unde se sustine de catre cei de la kia ca la motorul pe benzina reviziile se fac din 15 in 15 mii de km :shock: . Asta sa fie realitatea sau de dragul de a iesi bine sunt in strare sa-i fraiereasca pe cei de la revistele auto?
Eu unul am sa pastrez revista si cand ma duc la revizii....le bat obrazul , daca mi spun ca e obligatorie revizia din 10 in 10 mii de km.
Mai mult sunt date preturile per fiecare revizie respectiv 92, 122, 116,133,92,200 euro fara tva!si se precizeaza ca informatiile au fost furnizate de Kia Romania.
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

ticalos wrote:De fapt daca pana acum cred ca convinsesem cativa insi sa cumpere,acum am convins mult mai multi ca nu se merita.
Ca e magarie faza cu scumpirea neanuntata sunt de acord, dar inca se mai merita. In banii de ceed scumpit nu iei nimic la fel. Fie si numai pentru garantie, se merita. Iar cu fazele ca iei Ford, Opel sau mai stiu eu ce marci de renume nu cred ca mai e o consolare in ziua de azi. Masinile sunt in general la fel din pct de vedere al fiabilitatii si al conceptiei. Si asta datorita faptului ca pe aceeasi platforma tehnica vezi Ford, Fiat, Opel s.a.m.d. Altfel, parerea mea, trebuie sa vedem cine ofera garantie mai buna, service mai bun cai mai multi, consum mai mic si optionale mai multe la bani cat mai putini.

Iti inteleg supararea insa le faci un defavor prietenilor tai. Pana una alta Ceed se merita.

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

Costul reviziilor este cel pe care l-ai dat tu eu zic ca reviziile se vor efectua din 15k in 15k , este doar parerea mea

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

...avizat? de altfel ! Cap_PDT_01_07
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Nu spun ca si la noile preturi Cee'd nu ar mai ieftina decat alte marci de pe piata,dar se apropie sensibil de concurenta.De ce mi-as lua Ceed,o marca totusi necunoscuta care inca nu a confirmat in Romania si care prezinta riscurile unor boli ale copilariei si nu mi-as lua alta marca aproximativ in aceeasi bani chiar daca dau un pic mai mult?Cu ce ma avantajeaza ca am 5 ani garantie,daca service-urile sunt rare si exista riscul sa aiba aceeasi atitudine neserioasa si necompetenta ca si dealerii.Cine-mi garanteaza ca masina nu are defecte de proiectare,vezi ce patesc cei care au ales fratele lui Kia,Hyundai Accent.De unde stiu ca solutia de asistare a directiei cu care posesorii de Accent au probleme,nu e imprumutata si de ceed?E normal ca nici acum la 2luni de la comercializare sa nu se stie preturile de intretinere,asta in conditiile in care Autoexpert a prezentat un asemenea grafic?Deduc din asta ca graficul a existat dar intentionat nu l-au dat,sa vada reactia si sa-l poata modifica cum vor ei.Este asta o atitudine corecta fata de client?Sunt prea multe necunoscute,ma repet,intretinute si de felul in care dealerii isi fac politica,ca sa nu am retineri,necunoscute a caror eventual risc era acoperit tocmai de politica de pret.Nu vreau sa-i descurajez pe posesorii sau viitorii posesori,atat spun ca pt. mine riscurile sunt prea mari.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

MihaiM wrote:
ticalos wrote:De fapt daca pana acum cred ca convinsesem cativa insi sa cumpere,acum am convins mult mai multi ca nu se merita.
Ca e magarie faza cu scumpirea neanuntata sunt de acord, dar inca se mai merita. In banii de ceed scumpit nu iei nimic la fel. Fie si numai pentru garantie, se merita. Iar cu fazele ca iei Ford, Opel sau mai stiu eu ce marci de renume nu cred ca mai e o consolare in ziua de azi. Masinile sunt in general la fel din pct de vedere al fiabilitatii si al conceptiei. Si asta datorita faptului ca pe aceeasi platforma tehnica vezi Ford, Fiat, Opel s.a.m.d. Altfel, parerea mea, trebuie sa vedem cine ofera garantie mai buna, service mai bun cai mai multi, consum mai mic si optionale mai multe la bani cat mai putini.
Iti inteleg supararea insa le faci un defavor prietenilor tai. Pana una alta Ceed se merita.
peugeot 307 - 1,6 HDi 90 cp, vezi la configurator ce dotari are... 14800 euro DDP... sunt viitor posesor de cee'd, si totusi ma intreb daca merita banii...?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Si eu.
Mi se pare anormal dar asa este. Ar trebui sa fim super incantati da noua noastra masina, insa timpul ne va spune daca am gresit sau nu.

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Mihai M,uita-te un pic la sectiunea Probleme,a acestui forum.Se pare ca primele probleme au aparut,deja.Si ia ghici ....Exact,la directie,cu aceleasi simptome ca la Accent.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

@ticalos, nu incerc sa iau apararea nici unei masini, insa te rog sa imi zici si mie o masina care nu are probleme? una

PS: eu cred ca ce ai zis tu ne se poate numi inca problema. Eu zic ca e poate o exigenta destul de ridicata a unui utilizator. Este impozibil sa treci peste denivelari de acest gen si sa nu simti nimic. Am facut si eu tes-drive si intradevar se aude ceva cand treci peste o cale de tramvai, insa nu este cu nimic mai grava decat cum se aude la un megane de exemplu. Hai sa fim putin mai ingaduitori cu aceasta masina. Cred ca ne-am creat asa un mit in cap precum ca masina nu se va strica in 7 abi, va merge perfect, nu vor exista probleme, consum aproape de 0 (glumesc), si asa mai departe. Este totusi o masina facuta de oameni. Eu va urez sa ne bucuram de ea, cu partile ei bune si cele mai putin bune(pentru ca avea si din astea).

Have a nice day.

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

ma abtin de la comentarii sa imi spuneti si mie la ce anume a aparut probleme ....... pfffff nu mai zic nimica

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Andrei Burcea, nu inteleg ce vrei sa spui...

Legat de probleme, ai un link aici

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cum s'a mai zis ... pana nu se da un verdict de catre service, nu are rost sa ne vaitam ca babele p'aici. Poate nu o fi de la directie, poate nu o fi nici o problema de fapt ... n'avem de unde sti. Nu mi se pare normal sa incepem deja cele mai pesimiste scenarii doar dintr'o presupunere. A zis si omu ca nici el nu stie despre ce e vorba de fapt ...

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

psystem wrote:@ticalos, nu incerc sa iau apararea nici unei masini, insa te rog sa imi zici si mie o masina care nu are probleme?
Asa e nu sunt masini fara probleme,dar sunt marci cu mai multe probleme sau mai putine,sau mai mari ori mai mici.Intradevar,o singura sesizare nu poate fi icadrata la defecte de fabricatie,doar ca mi-a atras atentia coincidenta cu Accentul.Gandindu-ma la cei care deja au comandat,sper ca masina sa fie fiabila si sa aiba cat mai putine probleme,lucru care va fi confirmat sau infirmat odata cu trecerea timpului.

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”