Stiri, noutati.

Subiecte care nu ţin de un numit model
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si ce sa luam fratilor? Renault cu 20.000 garantie la trenul de rulare? Macar la ceed daca apare ceva, avem 150.000 in care suntem acoperiti de garantie. Mie unul treaba cu garantia mi se pare execelenta. Tin masina 3-4 ani si o dau in garantie. Sigur iau mai mult decat as lua pe una fara garantie despre care clientul se intreaba daca nu pica cine stie ce si trage de pret in jos agatandu-se de orice chestie.

Cat priveste problemele, acestea se manifesta inclusiv la BMW-uri sau Audi-uri. Iar neseriozitatea in service-uri este generalizata. N-ar fi nimic neobisnuit la Kia.
O alta problema ridicata este, vad, cea legata de numele Kia, cam necunoscut. Daca ne luam dupa Rio si Picanto, doua masini de care posesorii vad ca sunt destul de multumiti, eu zic ca putem avea incredere. Iar noi vad ca ne plangem de Kia in timp ce drumurile sunt pline de Logan. Ei, loganistii, ce sa mai zica?

Restul e risc inerent oricarei achizitii. Si eu voi da comanda de Ceed zilele astea si sper sa nu trec la posturi negativiste si suparate odata ce voi ajunge posesor. Dar pana una alta, nu am nici un motiv plauzibil pentru care nu as alege Ceed (altul decat "am auzit" "separe" "se spune").
Si nu cred ca ne avantajeaza cu ceva sa amestecam supararea pe un dealer sau altul cu masina propriuzisa.

As fi curios, de la un posesor de Ceed, ce scrie in carnetul de garantie si ce conditii, eventual capcana, sunt scrise acolo.

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

nu are nimeni inca carnetul de service.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

@marco, cum se comporta masina, ca la jurnal de bord nu ai mai scris nimic. Suntem si noi curiosi. :D consum, tinuta de drum, cum se comporta in trafic si multe altele.

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Post by marco »

merge bine, ce sa spun, nu am nimic de reprosat, acuma a trecut euforia achizitiei :).

e adevarat, are suspensiile un pic cam tari pentru gustul meu, in rest...nimic de semnalat. consumul s-a stabilizat pe la 11%, doar in oras - pe trafic infernal, cu A/C. Eu nu prea am mers cu ea, ca am avut alte treburi, mai mult taica-meu, care e si el multumit.

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

[quote="MihaiM"]Si ce sa luam fratilor? Studiaza un pic oferta Noul Astra Enjoi,din Oferte Speciale de pe site-ul Opel.Asta ar fi o idee.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

13.600 cam mult. Si e motor de 1.4 cu 90 cp.

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Un forumist care a fost la dealer,sustine ca a scos-o in 13200 DDP.Motorul,intradevar e mai slab ca si putere,dar asta nu inseamna ca e si mai prost.Nu spun ca e o oferta mai buna decat ceed,ci spun ca e o varianta de luat in calcul,punand in balanta tot ce stim si ce nu stim despre fiecre marca in parte.In cazul de fata Kia si Opel.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Vezi tu, vorbim de alternative in termeni mai mult decat generali. Nu cred ca putem trece la si altele, performantele dinamice de tot rasul ale Astrei de 1.4, consumul mai mare, si garnatia practic inexistenta a Opelului comparativ cu Kia Ceed.

Apoi, uitandu-ma pe oferta Opel am obs. ca in circa 13.700 (o suta mai mult) la Kia, am in plus ESP, EBD, scaune incalzite, geamuri electrice spate, USB, refrigerare in torpedou, tetiere active, 2 airbaguri, cotiera spate si tot asa. In minus ar fi climatizarea care la ceed e manuala.

Asadar, dupa parerea mea care ma aflu in cautarea unei masini, oferta Opel e de-a dreptul falimentara comparativ cu Kia. Daca era BMW il luam chiar si cu dotari mai putine decat cele enumerate insa e totusi un Opel (cu tot respectul pt marca) si nu cantareste asa mult ca nume, pentru a ignora cele de mai sus. Pentru un maruntis doua mai treaca-mearga, dar asa...

Altfel, imi place si mie Astra si mai ales GTC-ul.

Garantia asta de 5 ani bara in bara cprinde si ambreiajul? Stie cineva?

ceedos
Posts: 5
Joined: 11 Jun 2007, 16:06
Auto:
Location: Bucuresti

Post by ceedos »

in afara de placute, ulei, filtre care sunt consumabile restul este garantie 5 ani din bara in bara

ceedos
Posts: 5
Joined: 11 Jun 2007, 16:06
Auto:
Location: Bucuresti

Post by ceedos »

chiar 7 ani !!!

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

inseamna ca si catalizatorul ala care e intr-adevar cam scump.

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

psystem, din ce am vazut motorul twinport are cuplu mai bun decat 1.4 de 109 cai de la kia. Eu personal nu mai intentionez sa iau Ceed. Nu stiu daca voi lua Astra, pt ca mai e si Golf. Prefer sa dau mai degraba totusi 13200 (atat e acum) pe o masina cu care merg la sigur, desi nu am ESP si nici scaune incalzite. Fiecare din Astra si Ceed au avantaje si dezavantaje..de pilda sistemul de franare Opel e unul din cele mai bune din lume. Asa ca totul e relativ, depinde ce vrei de la o masina. Eu mai bine am garantie mult mai mica, dar sa nu stau prin service mereu, desi am 7 ani. Nu zic nimic rau de Ceed, chiar imi placea, dar pronosticurile pot fi sumbre. Deja vad probleme la directie, similare cu cele de la hyundai, si dupa doar 1400 km.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

La Opel ar fi avantajul ca sunt piesele ieftine si se gasesc foarte multe aftermarket. Eu initial am inclinat spre o Corsa 1,4 avand deja un exemplar ce-i drept mai vechi cu acelasi motor in familie, dar timpul de asteptare aberant m-a dat pe spate. Si la Cee'd asteptam ceva dar nu sunt 6 -9 luni totusi.
Posesorii de RIO nu s-au plans de mari problem cu masinutele lor si sper ca nici Cee'd-ul sa nu sufere de bolile copilariei ca varul lui Accent pt ca ne-ar astepta mari surprize pe noi marea majoritate viitori posesori de 1,4 avand in vedere defectele reclamate pe forumurile hyundai. Probleme la soc , la directie se stiu deja ...si sper din tot sufletulsa nu le intalnim si noi
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Problemele de la motorul de 1,4 de la Accent se regasesc si la KIA RIO fiind acelasi motor (cod motor: G4EE). Posesorii de RIO pot confirma. Ceed-ul ar trebui sa fie echipat cu un alt motor avand in vedere ca este cu tehnologie VVT (cod motor G4FA). Sursa codurilor de la motoare este www.carfolio.com
La capitolul servodirectie itre Accent si RIO sunt diferente majore. RIO are servodirectie asistata hidraulic pe cand Accentul are servodirectie asistata electric cum este si la Ceed. Dar, sa speram ca nu sunt aceleasi componente sau cel putin sa le fi imbunatatit. Pasha, intr-o discutie pe un alt topic, sustine ca nu ar fi aceiasi. Sper din tot sufletul sa fie cum spune el.

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

nu sustzin ca e diferita ci ca pare a fi diferita dupa aprecierile celor care au facut test-drive shi au scris review-uri (sursa fiind site-uri ale revistelor de specialitate de prin europa). la accent aceleashi surse spuneau ca e imprecisa directzia, deshi se manevreaza ushor, la ceed ca e precisa shi mashina se conduce comod. directzia de la accent a fost criticata din start, la ceed au laudat-o. asha ca traiesc cu sperantza :)

ps - nu erau articole de genul ceed versus accent, ci review-uri ale mashinilor pe acelashi site.

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”