locul 3

Subiecte care nu ţin de un numit model
Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

locul 3

Post by Skyppy »


spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: locul 3

Post by spdblue »

Interesant, din nou Citroen si Hyundai ne iau fata, politica lor se pare ca este mai flexibila in ceea ce priveste raportul fata de client.
Ce nu inteleg, unde este ieftinirea la Cee'd, pentru ca daca Ii pun TVA iese mai scump decat la lansare (sa inteleg ca acesta este inclus in pretul final afisat?).
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: locul 3

Post by ady85btz »

nici una nu cred ca are dotarile cee'd-ului
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: locul 3

Post by Bogdang »

un VTR de 1,6 costa 12350.... crezi ca m-as mai uita la un ceed ce costa 11500???? o fi ceed-ul masina misto dar totusi vtr-ul....
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: locul 3

Post by singlecrys »

Ideea e ca pe primul loc ar fi trebuit sa fie i30, deoarece dezvolta o putere mai mare decat c4, iar pe 2 pro ceed, care e aceeasi masina, dar un pic mai scumpa....
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: locul 3

Post by Shadow »

Mi se pare over-rated C4, sincer ;) E o masina uzata moral si atat. pro_Cee'd trebuia sa le ia fata fara nicio problema.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: locul 3

Post by misuspita »

Interesant ar fi de vazut ce dotari au respectivele masini... Ca asa putem ajunge sa comparam 4 roti cu motor si pedale cu una dotata decent si sa descoperim ca varianta 1 e mai ieftina... :o
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: locul 3

Post by Anka_83 »

Pro _cee'd -ul ar fi trebuit sa fie pe primul loc si e o parere cat se poate de obiectiva ..

I 30 la varianta de baza (cel mai ieftin) are in minus fata de pro ..cotiera , comenzi volan , computer de bord din start ..
..in rest aceasi motorizare ..nu sunt comentarii aici ..

C4 ..nu are aceleasi dotari din standard ca si pro ..si apoi nu mai vb de garantia masinii de 2 ani oferita de citroen ..si de puterea motorului - mai slaba ..

Astea sunt in mare diferentele ..la o prima vedere .. revin cu mai multe detalii in favoarea pro -ului .. :)
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: locul 3

Post by djniki4 »

Inca odata se dovedeste ca testerii sunt invidiosi pe modelul de la Kia, nu se asteptau sa arate atat de bine si sa mearga atat de bine, la un pret mai mult decat decent. Am mers cu C4 chel si v-a spun sincer(eu am Ceed 1.4 best) , nu se compara cu absolut nimic cu Ceed-ul, e diferenta enorma ( pozitia la volan, dotarile, punte spate mai zgomotoasa, sistem audio praf), singurul plus la Citroen e ca are pilot automat din standard.

Vezi domne au pus i30-ul pe locul 2 ca Hyundai e mai bun decat Kia, mai bine zis, ERA mai bun. E ca si cum l-ai pune pe unu cu Golf 5 sa recunoasca ca Ceed-ul e mai misto :)), ce e aia Kia domne? Bmw, MErcedes , kia nici nu exista in optinia unora, ciobani de 2 lei care si-au inceput cariera pe wartbutg :))

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: locul 3

Post by Aimar »

Kia Cee`d bate la orice capitol Hyundai I30 !
PS: Vanzarile vorbesc de la sine :)

vdp
vedepeu'
Posts: 135
Joined: 17 Jan 2009, 13:08
Auto:
Location: bucuresti

Re: locul 3

Post by vdp »

Eu unul sincer nu inteleg ce a spus colegul nostru @bogdang cu VTR-ul... ce-i aia vtr?
Pe bune, majoritatea oamenilor nu au auzit de cee'd... eu, pe de alta parte, nu am auzit de VTR si nu inteleg care-i faza....
Pro Cee'd 1.4 GSL Best, 109 CP Black Pearl
Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: locul 3

Post by bumblebee »

Strict la bani putin Kia Cee'd best 1.4 le bate pe toate pentru ca e bine dotata, are un motor bun, mai bun decat 1.4 90 cai de la PSA.

Dar trecand la nivele mai mari de pret....de ce e uzat moral C4-ul?
Mie si azi mi se pare o masina extrem de frumoasa. Are un interior futurist care ii asigura ani buni de acum in colo prospetimea, are motoare bune (de BMW pe benzina - 1.6i si 1.6 t si HDi pe motorina care sunt poate cele mai bune dieseluri), are dotari optionale tari de tot (care inca nu se pot pune pe Cee'd)
Ai super sistem audio HiFi, navi color, telefon, piele, jukebox HDD, bixenon directional, plafon panoramic, etc
Un C4 full arata fantastic la interior (am avut ocazia sa merg cu unul si mi-a placut la nebunie)
Intradevar, nu are suspensie spate independenta dar mergand cu el n-am simtit deloc mari diferente fata de Cee'd.
Garantia de 2 ani + inca 2 optional e si asta un minus dar cam atatea vad.

i30 nu ma pronunt, nu il cunosc suficient de bine.

PS: VTR e un nivel de echipare al C4-ului.
Kia Cee'd 1.4 best

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: locul 3

Post by LeCCa »

ce top nerealist. in mod cert proceed e pe primul loc prin raportul performante/dotari/pret. C4 la banii aia si la motorul ala e absolut VARZA in comparatie cu proceed.
desi ii spun autorului acestui top: hai pa.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: locul 3

Post by bumblebee »

Cu asta sunt de acord :)
Kia Cee'd 1.4 best

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: locul 3

Post by crispisu »

vdp wrote:Eu unul sincer nu inteleg ce a spus colegul nostru @bogdang cu VTR-ul... ce-i aia vtr?
Pe bune, majoritatea oamenilor nu au auzit de cee'd... eu, pe de alta parte, nu am auzit de VTR si nu inteleg care-i faza....
VTR este una din variantele de dotare la C4 din cate stiu eu...

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”