Carburant

Subiecte care nu ţin de un numit model
Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Eu alimentez de la OMV si Petrom.......benzina fara plumb 95. Am mai alimenat si de la lukoil (acu scriu ce am folosit la SuperNova) dar de acolo intr-adevar se termina repede din rezervor.
Cred ca am sa ramin totushi La OMV.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Eu ma inteleg de minune cu Rompetrol Efix la Tico asa ca voi pastra obiceiul si la Cee'd
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Eu tot Tico - OMV - EcoPremium95
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La Rompetrol e diferenta de aproape 0.5 ron/litru intre Efix (de 95) si cea de 98 :(
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

carburanti OK

Post by tcapote »

sfatul meu:
pentru cee'd-urile pe benzina: OMV euro 4 sau 5 (dar cred ca e suficient euro 4)
pentru cee'd-urile CRDI: MOL euro 4 sau 5 (idem)

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Sfatul meu este Petrom 99 sau MOL. Pacat ca nu mai este SHELL. Am mers muuulte zeci de mii cu Shell si n-am avut probleme. De fapt n-am avut probleme cu niciuna, insa SHELL si PETROM 99 am mers cel mai mult.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

eu am bagat de la MOL la inceput din aia EVO, iar acum bag de la Rompetrol EFIX care e Euro 4 si nu am simtit nici o diferenta. Precizez ca am facut cel putin 5 plinuri cu EVO si cel putin 5 plinuri cu EFIX

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

diferente n-am simtiti nici eu niciodata, dar m-am bucurat ca a mers masina cum trebe

skorpion_nyc
vecinu
Posts: 86
Joined: 20 Jul 2007, 08:11
Auto:
Location: Constantza

Post by skorpion_nyc »

pt skippy si toti constantenii,am luat teapa de 2 ori cu benzina de la romar,langa metro2 la iesire din constanta inainte de bifurcatie cumpana.e pur si simplu PUTUROASA,pretul nu mi-l amintesc,bine ca s-a terminat repede.alimentasem la dacie,deci benzina cu plumb,nu cred ca cea fara plumb sa fie mai buna.si in general trebuiesc evitate benzinariile de la iesire din oras.acum cativa ani am primit apa de la statia de langa oierie.si tot apa de la lukoil-ul de langa bosh service.toate tepele cu dacia.acum la ceed bag de la omv de langa cet-95euro4.multumit ,mai ales ca de fiecare data imi spala parbrizul,si daca bagi cel putin 30 l,mai capeti si un cd gratuit.la 5 plinuri,intrii in cursa pt castigarea unui porche carrera.stiu ca il va castiga cine trebuie,dar eu sunt multumit de benzina,si de cd-uri.e un pic mai scumpa si nu se inghesuie lumea,deci e lejer,nu te streseaza nimeni.dar indraznesc sa cred ca cea de 95 e chiar de 95.mai nou am trecut si dacia pe omv 95 premium,fara plumb dar cu niste aditivi speciali care inlocuiesc plumbul.si ii place mult.se simte si la consum.in general tot banii aia ii dai,dar macar sa mearga bine si sa nu-ti strice motorul.
skorpion_nyc/KIA cee'd 1.4 GSL LX MT BEST kompass blue .B-71-RXW. comanda 20 iulie,serie 1 oct.,livrare 15 oct.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

MOL, E4-5. Cu E5 parca merge mai bine. Dar pisca la buzunar. :P
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

skorpion_nyc wrote: benzina de la romar,langa metro2 la iesire din constanta inainte de bifurcatie cumpana..
intotdeuna, si cand ma taraiam cu fiatul evitam sa bag de la benzinariile astea mici si sumbre, chiar si de la cea de pe lapusneanu pana in bulevard cum vi dinspre dacia.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

corect in ce priveste "benzinariile mici si sumbre"! eu m-am lecuit de cand am luat teapa la una din asta cu ceva vreme in urma! am pus "fara plumb" dar se pare ca era "cu plumb" !! in concluzie, dupa aprox 20 km catalizatorul s-a facut praf, la propriu :( ...s-a sfaramat si a infundat evacuarea iar motorul nu a mai vrut sa mearga neam. inlocuit catalizator, sonde etc. distractia a costat 25 mil ... :oops:

asa ca petrom de 95 FP !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”