ESP- TCS

Subiecte care nu ţin de un numit model
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

ESP- TCS

Post by eugenflorinmanea »

Am si eu o curiozitate- o masina care este dotata cu ESP, automat are si ASR? (sau TCS cum se numeste la noi- Kia), sau e doar 'optional' treaba asta?

Intreb chestia asta pentru ca un prieten care si-a luat Renault Megane Coupe cu ESP (ca si optional) zice ca ii patineaza masina de nu poate sa o scoata nici din parcare.
L-am intrebat daca nu i-a intrat ESP ul atunci cand patina si mi-a zis ca nu.
Vad ca pe site www.renault.ro apare ESP - dar nu e precizat ca include ASR (TCS).

Eu acum am gume de iarna...dar iarna trecuta am facut-o cu gumele de vara si chiar nu am avut probleme (am urcat la cota 1400 fara probleme- cand dadea sa patineze intra TCS ul si imi regla rotile ca sa nu patineze.
SAAB 9-5

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: ESP- TCS

Post by MeGeNe »

Si eu am varianta City, deci am si ESP. Zilele trecute, pe carosabilul alunecos din Bucuresti, am observat ca daca accelerez puternic in treptele inferioare in linie dreapta intra in actiune ESP-ul, deci are si control al tractiunii. Ieri am incaltat-o pe fata cu doua Michelin Alpin. Recomand, e diferenta foarte mare pe ghetusul asta fata de gumele originale de vara. Anvelopele astea de iarna + ESP = un mic SUV. Ies din nameti fara nici o problema.
@eugenflorinmanea, nu-i asa ca iti clipea ESP in bord?
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: ESP- TCS

Post by bondalicir »

esp include si traction control, deci orice masina cu esp trebuie sa aiba TC daca e de generatie mai noua. si intradevar cu esp si cauciucuri de iarna nu ai probleme, inca nu am reusit sa raman impotmolit iarna asta.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”