AutoConstanta

Constanţa
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

AutoConstanta

Post by andrei0241 »

Desi la inceput au aparut probleme si balbe ... ca la multe alte reprezentante din tara ... deocamdata ma declar multumit de relatia cu ei.
Reprez de vanzari mi'a dat o carte de vizita si n'a fost problema sa il contactez telefonic. La fel si in desele vizite care i le'am facut in perioada semnarii contractului
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Mda, par ok, dar nici ei nu stiu prea multe date tehnice

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Autoconstanta

Post by MihaiM »

andrei0241 wrote: La fel si in desele vizite care i le'am facut in perioada semnarii contractului

Deci esti genul ala de client ....mai bine lipsa :P

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cunosc persoanele care lucreaza acolo ... ca altfel nu ma duceam atata pe capul lor :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cei de la AutoConstanta au primit seriile a 40 de masini comandate in luna mai. Deci, probabil, toate comenzile date in luna mai au seriile deja. Pentru cei care nu au fost sunati ... mai bine sa sunati voi totusi ... desi Mihai zicea ca a luat legatura cu cei in cauza
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Eu nu am fost sunat. O sa trec maine pe la ei.
Tie ti-au comunicat seria ?
Ce acte se mai fac acum ?
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Mda. am auzit sieu de la o cunostinta ca a sunat-o de serie. pe mine ...pauza. probabil ca le-am platit-o integral si acum nu au de ce sa se agite cu mine sa scot si diferenta de banii lasandu-ma intr-o eterna asteptare.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Este si cazul meu. Teoretic ar trebui sa ne cheme doar la ridicarea masinii. Dar macar puteau sa dea un telefon. Eu oricum trec maine pe acolo.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai pentru cei care ati paltit integral masina ... va mai suna doar cand va sosi in tara. Pe cei care au platit doar avans ii suna pentru a achita diferenta de bani, deoarece IMPORTATORUL vrea masina platita integral inainte de a o "chema" in tara.
Din cate'am inteles de la Mihai Jurca, masinile vor sosi in maxim 2 saptamani. Livrarea am inteles ca se face la reprezentanta

Cat despre acte ...
Mi s'a eliberat de la dealer factura proforma pe care scrie seria sasiului, valoarea totala a masinii si valoarea avansului. Cu acestea si inca alte acte, trebuie sa deschid dosarul ptr creditul auto.
Dupa ce acesta e aprobat, trebuie sa achit CASCO (cesionata in favoarea bancii pe durata creditului)

Apoi, dupa ce soseste masina ar mai fi de achitat: numerele provizorii (100ron), taxa la RAR, impozitul auto pana la sf anului (asta se plateste la administratia financiara parca), apoi taxa de inmatriculare (am inteles ca ptr 1.4 euro 4 este ~565ron ... insa nu stiu unde se plateste), taxa pentru talon si inscrierea in circulatie a masinii (10 ron formular batut la masina, 50 ron talonul, 30 ron inscrierea in circulatie ), RCA, si numerele finale (40 ron - aleatorii sau 80 ron preferentiale - BAU :D)

Cam astea ar fi in mare actele ... insa nu sunt informatii f precise, ci ce am putut afla si eu de la unu, de la altul :)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Am inteles ca pentru taxa de prima inmatriculare te duci la politie, pe baza actelor iti calculeaza cat ai de platit si apoi te duci la trezorerie pe Mircea si achiti.
Taxa se calculeaza la cursul euro din ziua cand s-a dat legea.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

andrei0241 wrote:Pai pentru cei care ati paltit integral masina ... va mai suna doar cand va sosi in tara.
Sa inteleg ca daca este deja fabricata o sa fie trimisa cu primul transport (teoretic). Pentru ca Zilina nu mai trebuie sa astepte nici o confirmare de achitate a masinii.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si aici sunt informatii despre inmatriculare, iar preturile sunt, probabil, cele corecte, nu aproximative, cum le'am dat eu.

Da, m'am uitat si pe site'ul Min Finantelor si pentru Cee'd 1.4 taxa este de 566 ron. (la un curs de 3.5334 ron/ 1 Euro).
Alte detalii:
- unde anume este sediul central RAR?
- ptr inmatriculare ... la Politia de pe Mamaia (langa Spitalul Militar) sau la cea din centru (pe Atelierelor p'acolo) ?


Teoretic Zilina le trimite oricum in tara. Mi'e greu sa cred ca e impusa de ei conditia ca masina sa fie achitata integral pentru a o trimite in Ro. Iar Mit Motors oricum nu ar risca nimic daca le'ar aduce in tara desi nu sunt achitate integral, pentru ca ei oricum nu au stoc si ar da imediat masinile. Insa nu le strica lor ca timp de 2 saptamani cat dureaza livrarea eu sa aiba in cont sume de ordinul sutelor de mii de Ron din care, chiar si pusi in cont la vedere, tot rezulta o dobanda deloc neglijabila ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Sediul RAR este la iesire din Constanta spre Basarabi.
Inmatricularea se face la Politia circulatie de pe Mamaia. Am inteles ca la blocul turn de langa spitalul militar.
Oricum acum nu mai conteaza daca vine cu primul transport sau al doilea...... Bine ca au inceput sa vina. Astept un piston grey ca in avatar.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, intre timp aflasem si eu chestiile astea. Si pe langa RAR p'acolo am trecut de zeci de ori si citeam ... da se pare ca nu am si bagat la cap :)
Eh, cu teoria stam bine :D Sa vina masinile!!!
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Sssssht ca domnu Jurca de la Kia Cta trage cu ochiu pe aici incognito :P :P :P

Post Reply

Return to “Autoconstanţa”