Masina Gazata

Constanţa
niku051965
Posts: 2
Joined: 03 Feb 2012, 17:08
Auto:

Re: Masina Gazata

Post by niku051965 »

Acelasi lucru l-am patit si eu in 2008 ca si DjFuN masina fiind din 2007 am parcato undeva si un meserias si a vopsit gardul cu verde masina fiind rosie.Vreu sa zic ca nu-mi mai cusosteam masina cand am iesit el vopsind cu pistolul si batea si vantul.Era numai puncte verzi si aspra ca smirghelul .Am fost la reprezentanta cu ea si mi-a spus ca trebuie polisata si lacuita din nou, toata operatiunea ma costat 2600ron in 2008 dar a iesit impecabil =D> .

mihaigkia
Posts: 28
Joined: 17 Nov 2012, 17:54
Auto:

Re: Masina Gazata

Post by mihaigkia »

DjFuN wrote:Am platit 5000Lei schimbat bara, indreptat aripa schimbat stop spate, o gramada de bani..
pai de ce ai semnatat devizul? :shock: daca nu esti multumit de lucrare...
le-ai dat banii in mana si acuma vii si te plangi aici?

ca sa nu mai zic ca nu stiu de ce sunteti asa de indoctrinati cu reprezentanta, de parca ar fi D-zeu. :roll:

o tabla se vopseste la fel si la dacia si la mercedes, si la kia...

placutele de frana,uleiul la fel...

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Masina Gazata

Post by FURNICA »

Va salut ,

Ca si operatie in sine polisharea = polizare si se executa avand ca scop inlaturarea unui " strat " din/de " ceva " in cazul de fata gazele depuse pe stratul de vopsea .
In functie de suprafata ce urmeaza a fi prelucrata se folosesc anumite interfete(burete de o anumita culoare si densitate) si materiale(pasta cu o anumita granulatie , pasta de lustruit , smirghel cu o anume granulatie ) pentru a obtine rezultatul corect .
La noi in Romania (din pacate), in cele mai multe cazuri termenul - polishare - este folosit gresit sau ca termen general pentru alte operatii care se desfasoara avand ca baza elementele tehnice folosite in cazul polisharii , cum ar fi : lustruire , decontaminare , curatare , degazare (in cazul de fata ) ... etc
Degazarea,lustruirea , decontaminarea se poate realiza si altfel : prin folosirea ARGILEI DECONTAMINARE este o argila fina pentru inlaturarea mizeriei dificile de pe suprafetele vopsite ( poluarea industriala, seva copacilor, smoala, insecte, praf, gazare cu vopsea, particule de fier etc.) ; am realizat asa ceva cu rezultate foarte bune (bineinteles dupa cateva ore de munca )

Asa ca " polisharea " nu este chiar atat de rea .

Succes !

mihaigkia
Posts: 28
Joined: 17 Nov 2012, 17:54
Auto:

Re: Masina Gazata

Post by mihaigkia »

FURNICA wrote:Va salut ,
polisharea = polizare si se executa avand ca scop inlaturarea unui " strat " din/de " ceva " in cazul de fata gazele depuse pe stratul de vopsea .

La noi in Romania (din pacate), in cele mai multe cazuri termenul - polishare - este folosit gresit sau ca termen general pentru alte operatii care se desfasoara avand ca baza elementele tehnice folosite in cazul polisharii , cum ar fi : lustruire , decontaminare , curatare , degazare (in cazul de fata ) ... etc

Succes !
wtf? ai recitit odata? si ti sa parut in regula?
e de ras sau de plans?

ca sa nu mai spun ca de cand "gazele" se depun? vopseaua sau lacul da, dar gazul? #-o

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina Gazata

Post by Ogy »

wtf ca wtf reformuleaza intrebarea ca nu imi place cum suna.
Omul ala incearca sa-ti impartaseasca din experienta lui, are dreptul sa-i adresezi o intrebare pertinenta si sa pastrezi un aer civilizat.

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Masina Gazata

Post by FURNICA »

@mihaigkia

Uff #-o , am uitat sa explic termenul "gaze ".

gaze = (in vopsitorii ) amestec de aer si pulbere de mix(amestec elemente=vopsea) sau pulbere de lac , care in cazul care se depune accidental pe o suprafata o gazeaza(sper ca m-am facut inteles ) .

NU este normal sa intamplat , accidente , greseli se mai intampla , nimeni nu este perfect , din asemenea intamplari nefericite cu totii invatam ceva .

In postul anterior am incercat sa explic ceva (din pacate incomplet) , punct.

Sa auzim de bine !

Post Reply

Return to “Autoconstanţa”