INCOMPETENTA SAU NESIMTIRE DEALER KIA !!!

Craiova
pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

angellus wrote: dar tu de ce ai achitat masina ??? cine-ti plateste dobanda + comisioane la banca ??
.....prostul cine sa le plateasca! :x
angellus wrote: eu daca eram in locul tau cred ca le dadeam foc sau le ceream daune in produse de cel putin 500-800 EUR, ca tu practic platesti rate la ceva ce nu ai. am inteles ca exista un protocol pt astfel de greseli in suma de 8% din valoarea masinii, da-te tare la ei si cu tupeu. daca ai data de livrare pe contract i-ai terminat. ii bagi la nerespectarea clauzelor contractuale !! mama mia daca aveam data de livrare depasita luam pielea de pe ei, le ceream full-options
am un precontract(nu stiu cat este de bun din punct de vedere juridic) in care se specifica faptul ca masina va fi livrata in 60 zile lucratoare de la data platii avansului.Atat am cu ei! Data aia a expirat pe 07.09.2007.
Marti mi-au promis ca voi ridica masina.Nici nu stiu daca sa mai cred.Oricum ma voi duce cu avocatul.Am sa vad daca as putea sa ma duc si cu un inspector de la OPC.
Oricum faptul ca marti voi lua sau nu masina nu ma va determina sa renunt la plangerile care le-am facut.
Am fost mult prea umilit,culmea si pe banii mei,ca sa las sa treaca asa usor!
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

nykuku
Posts: 13
Joined: 13 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Tg.Mures

Post by nykuku »

am urmarit tot acest subiect.Planuiam sa-mi cumpar un ceed 1.6 dsl. LA culoarea inca nu m-am hotarat de aceea am cerut dealer-ului un pliant sa pot vedea culorile la lumina zilei dar asa ceva inca nu este la kia.
Vreau sa spun ca parca ei nu vor sa vanda masini. Fac o comparatie cu cei de la Peugeot care sunt fff amabili, iti ofera orice informatie, pliante, date tehnice si solutii la anumite probleme. Sa nu mai zic de faptul ca masina de drive test este si masina de firma, iar potentialii clientii pot face drive test in functie de necesitatile directorului. Pana la urma am am facut un drive test (daca i se poate spune asa) vreo 6 kn pe un drum national. As fi vrut sa studiez mai pe -ndelete masina, dar soferul directorului era grabit.. :!: ( nu mi-a zis nimic dar se vedea pe el ca avea treaba in alta parte)
Inca nu am dat avansul si stau inca sa ma gandesc la timpul de asteptare 3-4 luni...
Am intrebat daca in precontract apare o data limita de livrare (peste 6 luni sa zicem ), dar asa ceva nu exista. Deci dai banii faci un precontract iar masina o vei primi cand doresc dansii.(mie asa mi se pare).
Importatorul mi se pare ca este doar un amator, sper ca masina sa nu semene cu el ..... poate e cam dura afirmatia dar sunt fff dezamagit.
Cum vrei sa vinzi masini fara o campanie publicitare facuta de profesionisti. Eu am auzit de ceed de la prieteni....

inca o data, sunt fff dezamagit....

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Ca sa nu fii si mai dezamagit cauta-ti alta masina!
Sper ca cineva de la Kia sa citeasca din cand in cand acest forum.
Parerea mea este ca in titlul acestui topic ar trebui inlocuit SAU cu SI
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

nykuku
Posts: 13
Joined: 13 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Tg.Mures

Post by nykuku »

Am in gand si varianta asta ca rezerva. Chestia e ca-mi place Ceed-ul. Si eu sper ca cineva de la KIA sa citeasca acest forum. Nu inteleg de ce nu au un stoc. Eu as fi cumparat o varianta de echipare mai buna decat cea care as comanda-o, daca as fi avut masina in 2-3 saptamani. Poate sunt probleme mai mari, iar noi acestia nu sutem in stare sa le intelegem.....macar daca ne-ar spune de ce se intampla cea ce se intampla.
Ma rog asta e...o sa ma inarmez cu rabdare si-mi voi astepta masina, daca o voi comanda, altceva nu vad ce as putea face. Dar si la livrare o sa pun conditii!!!!!
Daca tot astept asa de mult vreau ca masina sa fie impecabila la livrare.
Sunt de acord cu propunerea ta de inlocuire " SAU" cu "SI". DAr cred ca nu trebuie sa uitam si importatorul din aceasta ecuatie.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Pe data de 03.10. a.c. am implinit 3 luni de cand am achitat avansul de 15% din valoarea masinii. In precontractul de rezervare a masinii nu este specificat niciun termen clar, aici este marea problema ce ar trebui regandita de dealerii din Romania
Mai multin factura proforma este specificat:21 de zile de la confirmarea platii de catre importator. Intrebare? Care importator, local sau cel pe RO
Desigur, pentru mine este evident.
Intarzieri sunt cam la toti dealerii. Poate varianta cea mai buna pentru cei care au bani cash, fara sa recurga la credite, este sa mearga in Germania.

Eu imi doresc acest tip de masina si astept. Multa bafta si numai bine tuturor.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

am fost ieri la SIAB si am intrat in Ford Focus, Ceed, Toyota Auris si Fiat Bravo. Din mai multe puncte de vedere Focusul m-a impresionat mai mult decat celelalte. 1. Foarte fiabila in timp si se devalorizeaza putin in comparatie cu celelelate. 2. La capitolul confort/spatiu/siguranta/dotari Focusul are nota 10 3. Sunt din Craiova, Ford a preluat Daewoo si va beneficia de plusvaloare in timp. 4. Reteaua Ford in Romania este mult mai buna (sau daca nu este va fi curand) cea mai buna ! Ultimul si nu cel din urma: FORD FOCUS a castigat locul I la clasa compacta ! Suntem prea saraci sa facem alegeri proaste, bazate doar pe look sau pe anumite dotari ... trebuie sa luam in calcul absolut TOATE aspectele. Dupa cum bine spuneai ... masina nu e telefon mobil s-o schimbi odata pe an.

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

Dealerii KIA, din ce am vazut pe acest forum, sau cel putin cel din Craiova nu trece data livrarii pe precontract. Va dau un sfat : NU MAI SEMNATI PRECONTRACTE SAU COMENZI FARA TERMEN DE LIVRARE !!!! Obligati dealerii sa va treaca macar un termen maxim de livrare. In aceste conditii indiferent de ce se intampla iti arunca in fata ca nu ai termen de livrare si nu este obligat sa ti-o aduca intr-o luna jumate asa cum va spune in momentul semnarii precontractului. In caz de litigiu, afirmatia verbala nu poate fi atacata asa usor si ar putea dura fff mult. In schimb daca ai termen de livrare si acest termen a fost depasit, cereti despagubiri in produse !!! Mai ales cel care face credit si vireaza banii, plateste dobanda si comisioane la credit fara a avea masina !!! este grav si in caz de litigiu pierd clar !! Dati-va tare la ei si pe fata: despagubiri de cel putin dublu ratelor pe care le-ati platit pe perioada cat nu ati avut masina. Au un protocol pt aceste situatii si sunt acoperiti ! Nu va lasati pacaliti de tot felul de scuze si amanari !!
Ieri cand eram la SIAB m-a chemat Directorul de vanzari de la KIA "sa discutam 5 min. in legatura cu plangerea si cererea de returnare a banilor pe care am facut-o. Puteti veni oricand Luni si daca nu sunt momentan acolo ma suna colegii si in 5 min. maxim voi fi acolo" Toate cererile de rambursare a banilor se trimit la Bucuresti si va dati seama ce naspa o sa pice, avand in vedere ca sunt "primul care a renuntat la Cee'd in Craiova" (cel putin asa mi s-a spus).

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Pt tine probabil ca este o alegere buna DAR uite o problema des intilnita la ford.

''...am 6 Ford-uri de serviciu, cu vechimi cuprinse intre 3 ani si 2 luni care toate au aceeasi problema: nu mai au vopsea in fata, la praguri .Am sa pun si aici pozele sa vedeti ca nu e un caz singular al meu si ca Ford a inceput sa fac masini la kg...''

Fiesta
http://img77.imageshack.us/my.php?image ... sta8jo.jpg
http://img374.imageshack.us/my.php?imag ... sta22f.jpg
Focus
http://img77.imageshack.us/my.php?image ... cus1mi.jpg

''...am un Focus din ian 2006, vreau sa stiu daca are cineva probleme la aceeasi model cu vopseaua??? Mie mi-a cazut vopseaua pe muchia din spate a aripilor , pe ambele parti...''

''Am un focus TDCI 2006 din mai, si din pacate am sie u probleme cu vopseaua. la cei 5000km facuti pana acum inca nu se vede nimic la praguri, muchia usilor din spate a inceput sa se vada un strat alb....Sad .
Oricum, calitatea vopselei e ceva de speriat, la cea mai mica atingere raman dungi albe...
Trebuie facuta o sesizare serioasa astora de la Ford . daca nu iau masuri sa-i dam pe mana protectiei consumatorilor ca merita nenorocitii.
Oare nu le e rusine sa ceara 20.000 e pe o masina care rugineste in m putin de un an?!??; eu cred ca-s buni de plata...voi ce spuneti ?''

Informatiile sint de pe un forum ford.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

avand in vedere problemele semnalate aici legate de Cee'd, daca asta este singura problema la Ford il iau fara sa ma uit in spate. dupa parerea mea, acest forum al detinatorilor de Cee'd are o importanta critica pentru imaginea masinii si pentru clientii interesati. din lipsa timpului, oamenii nu mai au timp sa treaca pe la toti dealerii din oras sa-si faca o impresie. pe site-urile firmelor, toate lucururile arata bine, dar ca sa-ti faci o idee vizitezi forumurile detinatorilor respectivelor masini. suntem o societate de consum al carui prim element de determinare este look-ul (ambalajul). cati dintre voi nu ati cumparat Cee'd-ul pentru cum arata in prima instanta si pe urma faptul ca are 109 CP si 7 ani garantie ? nu zic de Ford ca este perfecta/ideala, pentru ca nu exista idealul !! dar avand in vedere faptul ca agentii de vanzare KIA sunt nepregatiti, au probleme la livrare, forumistii semnaleaza multe probleme, piesele sunt cam scumpe si vin greu, service-urile sunt vai mama lor ... te cam pune pe ganduri !! poate o sa ma acuzati se subiectivism dar asta e parerea mea !!

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

@angellus. Tot ceea ce spui este corect pana la un punct si anume ca asa cum noi care am ales ceed discutam si ne informam pe acest forum ar trebui si tu care optezi pentru focus sa faci acelasi lucru. Faptul ca nu o faci inseamna ca tu de fapt vrei focus doar ca "a iesit prima, are notorietate, au cumparat daewoo etc. Pot sa-ti spun ca am comandat ceva masini noi pana acum si crede-ma ca eu nu sunt deloc impresionat de cat de pregatiti sunt sau nu sunt dealer-ii. La orice masina daca te lasi in seama lor atunci de-abia arunci banii pe fereastra. O masina o cumperi si cu inima nu numai cu pliante, reclame etc. Parerea mea!!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Din pacate pt tine eu sint fost propietar de Kia RIO si te pot contrazice in cunostinta de cauza.
Daca ar fi fost 100% asa cum zici tu nu as mai fi luat tot kia poate ford.
Eu am vazut service-urile lor si nu sint vai mama lor, iar ceed-ul nu il iau pt cum arata doar pt ce ofera. :D
Din pacate acum vorbesti fara sa fi intrat pe forumul clubford sa vezi acolo ce probleme sint cu aceasta masina.

Comparativ cu forumul clubford noi aici sintem un forum foarte deschis cu reguli mai elastice si nu cu magarii de genul daca vrei sa citesti despre ford trebuie sa fi membru.

P.S. Dar poate ar trebui sa facem si noi la fel si atunci sa vezi ce de membrii o sa avem cu 0 posturi.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

angellus
Posts: 24
Joined: 03 Oct 2007, 13:24
Auto:
Location: Craiova

Post by angellus »

am mai zis si o repet: este vorba despre perceptie si o parere personala, asta nu inseamna ca trebuie sa fie asa. nu consider ca detin adevarul absolut. vreau sa-mi iau o masina cu inima impacata. experienta nefericita cu Cee'd m-a facut sa ma razgandesc. va doresc toate cele bune in ceea ce priveste KIA si o sa va tin la curent despre finalul acestei povesti. sper ca maine sa se termine ...

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

@angellus:

Ai renuntat, decizia ta. Nu intoxica insa topic-ul cu reclama Ford-ului. Pe mine nu ma poti convinge, eu am renuntat la Focus, in favoarea Ceed-ului (am ales si eu cu inima, mi-a cazut cu tronc Ceed-ul). Si dupa asteptarea de aproape 4 luni, consider ca a meritat .
Orice asteptare este grea, dealer-ul din Timisoara a fost la fel de amabil ca si aia de la Peugeot/Ford/Opel. Exista si probleme in reteua KIA, dar arata-mi unde nu sunt.
Last edited by igor_tsr on 07 Oct 2007, 17:44, edited 1 time in total.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Incet-incet clubkia cred ca va deveni un fel de zid al plangerii anti marca.
Cum apare cineva nemultumit de un amanunt, trebuie sa fie compatimit de toata lumea.Putin ma intereseaza pe mine, ca detinator de cee'd, sa citesc aici ca isi ia X mitsubishi, Y ford si Z opel. Sa fie sanatosi si sa se bucure de ele! Trebuie scrise pagini intregi de argumente...ba ca dealerul e nesimtit, ba ca ca dealerul e ok dar nu-l sustine Kia Romania, ba ca masina e ok dar n-are nu-stiu-ce gadget, etc.....Majoritatea sunt diletanti in ceea ce priveste o masina, dar fac tot felul de comentarii legate de amanunte tehnice. "Am ales cu inima" sau "am ales din ratiune"...si cand primesc masina se vaita ca nu nimeresc sa bage in marche-arriere sau nu pot pleca de pe loc pentru ca au ambreiajul prea sus!!! Sunt marci la cere se asteapta dublu fata de Kia.Si? Oamenii asteapta linistiti, pentru ca isi doresc cu adevarat acea masina; asa cum am asteptat si eu si ceilalti posesori de cee'd.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

@angellus
Pentru motivele cu care te impresinat Fordul nu trebuia sa mergi pana la SIAB, fiabilitate - momentan Ceed, Auris sunt modele noi si nu putem vorbi de fiabilitate raportat la Focus ( care este de ani buni pe piata), devalorizare - pai este istorie ca masinile Toyota sufera cel mai putin la capitolul devalorizare in timp, siguranta, confort, dotari - siguranta Ceed are 5 stele, cred ca si restul la fel, cofortabila este , iar ca dotari nu cred ca la dotari similare preturile sunt la fel ca la Focus,faptul ca Ford investeste la Craiova nu inseamna neaparat plus valoare, si nici ca or sa ajunga primii din Romania. Iar principiul ca suntem prea saraci sa cumparam ceva ieftin nu se aplica intotdeauna ( in familia mea exista un ford si nu vreu sa spun cat costa service-ul si piesele la Ford), este posibil ca alegerea unei masini sa te saraceasca mai mult.
Eu ca un fost posesor de Cielo si posesor de Golf 4 full option am ales Ceed, eu sunt convins ca multi renunta la Ceed de jena ce spun prietenii "ce masina e asta".
Cand ma intanesc cu prietenii prima intrebare este : Tu mergi cu asta si nevasta-ta cu Golful?
Pe langa sfaturile pe care le dai, poti recomanda si citirea jurnalelor de bord unde pana acum nu am vazut nemultumiti sau probleme majore.
Nu trebuie sa transformam supararea noastra pe dealeri si uneori frustrarea ca Ceed-ul este o masina care se masoara de la egal la egal cu marci consacrate in denigrarea acestei masini.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Locked

Return to “Oz Maraton”