600 ron????

Piteşti
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

600 ron????

Post by andrei0241 »

Stiu ca la un moment dat era un user pe forum care ne intreba daca vreunul din noi a fost pus in situatia de a plati 600 ron pentru a putea ridica masina/Certificatul de inmatriculare.

Zilele astea am aflat ca acea persoana nu a fost singura care a avut aceasta problema. Acei 600 ron erau pretinsi ca fiind taxa pentru Servicii Inmatriculare, insa de fapt nu primeai nimic,

Problema, in cazul de fata, a fost rezolvata dupa ce cei de la Erste au primit un telefon de la un avocat, care le'a promis ca va veni cu Garda Financiara peste ei sa le ceara socoteala pentru chitanta de 600 ron.

Oricum, unii se pare ca nu mai au nici o limita :shock:
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Eu am semnalat situatia respectiva.
I-am explicat apoi dealerului dupa ce am aflat cate ceva de pe forum ca cei 600 RON pe care-i pretinde ca reprezentand "servicii inmatriculare" se percep pentru cei care-si iau masinile in leasing, in care intra inmatricularea definitiva a masinii (numere definitive, RAR, asigurare, etc).

Din moment ce eu iau masina pe credit mi se pare aberant sa platesc inmatricularea masinii de 2 ori.

Oricum, astept sa ridic masina, sper cat mai curand, si mai vorbim.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Chiar si asa ... aia 600 ron ii ia firma de leasing, nu dealer'ul. Ei nu au absolut nici un motiv pentru care sa ceara orice alta taxa in afara de cea pentru numerele provizorii
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

@Ionut75
Cum ti s-au parut baietii de la ERSTE PITESTI? Mie mi-a zis directorul ca face 6 (sase) luni un cee`d din Coreea pana aici...imagineaza-ti. De aceea o sa fac comanda la Vilcea.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

mr_wizard wrote:@Ionut75
Cum ti s-au parut baietii de la ERSTE PITESTI? Mie mi-a zis directorul ca face 6 (sase) luni un cee`d din Coreea pana aici...imagineaza-ti. De aceea o sa fac comanda la Vilcea.
In primul rand nu vine din Coreea...

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

[quote="mr_wizard"]@Ionut75
Cum ti s-au parut baietii de la ERSTE PITESTI?

Baietii de la Pitesti sunt OK.
Eu am asteptat aprox. 3 luni pana mi-a venit masina.
Eu zic ca nu are rost sa faci cda. la Valcea.

Inca un aspect : in momentul in care masina va sosi, cel mai sigur va intra in parcul de masini de la Bascov de unde se distribuie apoi in tara.
Si atunci ce o sa faci ? In loc sa ridici masina impreuna cu baietii de la ERSTE o sa vezi cum masina ta se mai plimba pe platforma pana la Valcea ca sa o ridici.
Plus ca pana o sa se gaseasca platforma ca sa-ti duca masina la Valcea, cine stie cat o sa mai astepti.
Mai gandeste-te.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

stanvaleriu
Posts: 39
Joined: 09 Nov 2007, 11:14
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by stanvaleriu »

mr_wizard wrote:@Ionut75
Cum ti s-au parut baietii de la ERSTE PITESTI? Mie mi-a zis directorul ca face 6 (sase) luni un cee`d din Coreea pana aici...imagineaza-ti. De aceea o sa fac comanda la Vilcea.
Ori seful era paznicul ori cee`d-ul era mesa ori coreea era slovacia.
Iti recomand sa suni la dealerii din valcea si bucuresti pentru a vedea daca au pe stoc sau iti pot face o oferta mai buna pe aceeasi bani.
Te duci tu in bascov sa cauti seria in parc? Ca sa nu mai spun ca dealerii nu stiu unde se afla masina in timp ce intrebi, asa ca doua zile in plus la asteptare nu se pun.
Eu am comandat-o in Bucuresti si au adus-o cu 11 zile inainte de data prognozata. Pe dealer l-am intalnit cand am ridicat masina, altfel in 6 e-mailuri, 4 telefoane ne-am inteles la pret si configuratie, confirmat comanda si platile.
Kia ceed 1,6 EX GSL ESP+climatronic+oglinzi exterioare pliere electronica+senzori parcare, oil blue,comanda 11.09,seria~20.11,ridicata 14.12, AG-15-AVS, 120.000km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Scandalos si fata logica sau mai bine spus fara o acoperire legala.
Nu are cum sa-ti ceara asa ceva. Este aberant. Sunt curios sa vad "The End"-ul acestei probleme, pentru ca este o problema care poate intra sub incidenta legii (in defavoarea celor ce au cerut acest lucru).
Numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

@Ionut75
Daca o sa fac comanda la Vilcea, sa presupunem, nu se poate s-o ridic de aici, de la Bascov?
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Aspectul asta trebuie sa-l discuti tu cu dealerul din Valcea in caz ca vei face comanda la el.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

Post Reply

Return to “Erste”