ERSTE PITESTI

Piteşti
al_de_sus
Posts: 35
Joined: 29 Apr 2008, 01:17
Auto:
Location: Pitesti/Bucuresti

Post by al_de_sus »

Salutare! Am si eu o intrebare: Ce curs este luat in considerare cand se achita suma in euro pentru masina? Se ia cursul BNR sau al altei banci?

Ce se mai plateste la achitarea masinii luata prin credit bancar, nu prin leasing?

Multumesc
Pro_cee'd 1.4 GSL BEST Cassa White AG 84 DAV
1->2-->3--->4---->5----->Rachetaaaaaa!!!!

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

se foloseste cursul de cumparare valuta al bancii dealerului
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

al_de_sus
Posts: 35
Joined: 29 Apr 2008, 01:17
Auto:
Location: Pitesti/Bucuresti

Post by al_de_sus »

Banca dealerului fiind una din Unicredit sau Banca Romaneasca?

Care e treaba cu acel +1% sau 1,5% care se plateste la achitarea masinii?
Pro_cee'd 1.4 GSL BEST Cassa White AG 84 DAV
1->2-->3--->4---->5----->Rachetaaaaaa!!!!

vasile
Posts: 11
Joined: 14 May 2008, 10:16
Auto:
Location: Mures

Post by vasile »

Am si eu o intrebare, la fel de mult dureaza si pt Sportage, de la comanda pana la livrare.
Azi am platit avansul in Mures, masina rezervata, nu are inca seria de sasiu oare cand vaoi intra in posesia ei?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Eu de exemplu am platit direct la casieria lor, nici n-am trecut pe la banca.
+1% din valoarea masinii se adauga la cursul bancii din data platii.

Ex: ai de plata 12000E (valoarea masinii) + 1% din 12000E =>
12000+ 0.01*12000=12000+120=12120E suma de plata finala daca achiti CASH.

al_de_sus
Posts: 35
Joined: 29 Apr 2008, 01:17
Auto:
Location: Pitesti/Bucuresti

Post by al_de_sus »

la mine a fost cursul de la bcr + 1,5% . auzisem bnr+1% sau banca romaneasca sau unicredit + 1%, dar cred ca depinde de dealer. totusi nu inteleg ce intra in acesti 1,5% .
Pro_cee'd 1.4 GSL BEST Cassa White AG 84 DAV
1->2-->3--->4---->5----->Rachetaaaaaa!!!!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Practic e 'asigurarea' lor ca nu pierd din curs. Ei mai departe trebuie sa returneze banii fabricii mama in EURO, iar noi suntem obligati sa platim in RON. Deci trebuie sa converteasca lei in euro.

De fapt ei mai castiga din 'operatiunea' asta, practica intalnita la toate marcile.

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

SeKAh wrote:Practic e 'asigurarea' lor ca nu pierd din curs. Ei mai departe trebuie sa returneze banii fabricii mama in EURO, iar noi suntem obligati sa platim in RON. Deci trebuie sa converteasca lei in euro.

De fapt ei mai castiga din 'operatiunea' asta, practica intalnita la toate marcile.
...asta pana cand vom trece si noi la moneda unica europeana... :lol:
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

Am vazut cata bataie de cap este si pentru piesele standard, asa ca nu prea-mi vine sa va intreb de grila Xr de Pro_cee'd...dar totusi las deschisa intrebarea :D
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: ERSTE PITESTI

Post by ciprianeagu »

Acum ca am luat masina din service, dupa multe batai de cap si nervi si stress cat cuprinde, m-am mai linistit..ii recomand cu caldura pe cei 2 dir de la Erste, dl Cristi Popa si dl Viorel Bajan, care au fost deschisi fata de problemele mele, si m-au ajutat atat cat au putut. Apelati cu incredere la dansii.
In legatura cu noua locatie si noua echipa Service Kia, mi s-a promis ca se va schimba radical situatia, iar serviciile vor fi pe masura pasiunii pentru aceasta masina extraordinara ! Astept cu nerabdare sa abuzez de aceste servicii :D

PS: sper ca inaugurarea vopsitoriei eu o voi face cu retusul de la aripa dreapta... :lol:

Toate cele bune!
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: ERSTE PITESTI

Post by ciprianeagu »

Erste: viewtopic.php?f=71&t=2472

In alta ordine de idei, cum se prezinta noul sediu? Ziua preconizata pentru deschidere? ...bine ar fi in week-end...pentru intalnirea Clubului din Pitesti...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: ERSTE PITESTI

Post by ciprianeagu »

ERSTE, imi pare rau pentru incurcatura datorata neplatii facturii de catre Astra nici pana la aceasta data, insa vina nu-mi apartine, dupa cum incearca cei de la asigurari sa sugereze...inca o data scuze pt situatia creata si va asigur de toata implicarea mea in rezolvarea problemei...in topicul de mai jos gasiti ceva extrase din reclamatia catre Astra Bucuresti...

viewtopic.php?f=48&t=5645
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: ERSTE PITESTI

Post by ciprianeagu »

Sa inteleg ca am ramas singurul membru clubKia, client al Erste ?...ca vad ca doar eu mai scriu pe aici cate ceva :lol: ...
E, nu-i nimic :wink:
Oricum, daca se mai putea, inca o data, Erste mi-a demonstrat ca sunt profesionisti si foarte corecti...poate ca sunt eu prea carcotas, critic si neincrezator, dar sunt un om cu picioarele pe pamant, realist. Pentru cei care nu stiu, am avut o dauna pe Casco, si pe factura mi s-au parut unele repere puse " in plus" :wink: ....insa acum, dupa ce mi s-a dovedit si fizic si cu acte ca nu am avut dreptate, trebuie sa-mi fac harakiri la ego : domnul Cristi, felicitari pentru atitudinea senina cu care ati tratat situatia, domnul Viorel multumesc pentru intelegere, rabdare si politete, domnul Silviu, scuzele de rigoare sunt bine postate aici ? :mrgreen:
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: ERSTE PITESTI

Post by thor29b »

Am trecut recent prin fata ERSTE Pitesti si era pustiu pe acolo, stie cineva ce se intampla?
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

Post Reply

Return to “Erste”