KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by ceappone »

Pt mine ramane inca o necunoscuta modul in care reusesti sa scoti un astfel de consum cu o benzinara (presupun) Turbo si automata ..

Cred ca T-ul vine la mine de la TURBATA :lol: ... consuma si cand sta parcata .... intr-adevar la autostrada este totul ok , dar in oras eu nu scad Sub 12-13l/100km , si asta ar fi cel mai bun caz ...am spus si o repet ca nu ma deranjeaza decat faptul ca nu stiu sa´merg la consum , nu consumul in sine.. nici macar asistentul din bord pt schimbarea vitezelor nu mi se pare eficient ...la 60km/h in treapta 4 e consum real mai bun decat intr-a 5-a cum ma "sfatuieste" respectivul sa conduc , sau la 30km/h intr-a 3-a fata de a 4-a

felicitari si drumuri bune !!!

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by cyrax_val »

Nici eu nu stiu... :mrgreen:

Poate o fi din cauza ca nu prea ma grabesc de obicei. Poate ca e drumul mai liber. Oricum ar fi, sper sa ma tina :wink:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by Ogy »

.la 60km/h in treapta 4 e consum real mai bun
La 60km/h treapta 4 in oras?!? :( Schimbati pe diesel!

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by b76bgaarh »

viteza medie?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by ceappone »

Pai de ce , Ogy ? tocmai ce am schimbat pe benzina pt ca merg in oras foarte mult , uneori drumuri scurte de 4 km ... nici nu apuca sa urce temperatura apei la diesel si opresc iar motorul...

daca stii unde gresesc , dezvolta te rog ...eu am 2-2,2k turatii la 55-60km/h in viteza a 4-a ... intr-a 5 -a turatia se duce in jos pe la 1,5-1,6 si ca sa mentin viteza consuma instant mai mult fiind subturata...am Masina noua , abia am implinit 1000 de km , Motor Turbo... pe diesel o turam intr-a 3-a mai mult ca sa am grija de DPF tot cu Motor nou ... dar nu mi se pare normal sa o turez in draci ca pe o Masina de 150k km .... asta dc am inteles bine ce ai vrut sa spui...

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by cyrax_val »

b76bgaarh wrote:viteza medie?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by ceappone »

ai viteza medie mare , aproape de 2 ori mai mare decat mine ... asta inseamna autostrada(drum national) multa , este ??

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by cyrax_val »

Cei 805 km includ si un drum Bucuresti - Predeal - Bucuresti.

In poza cu 200 km sunt drumuri prin Bucuresti (intr-adevar nord-centru-nord si in we). Nu am avut parte de trafic foarte greu.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by Ogy »

Ma refeream la treapta a 3 a in oras. A 4 a cand te duci gramada peste radar. Si eu folosesc masina 90% in oras, treapta a 5 a fiind nefolosita (ca noua).

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by ceappone »

Am inteles bine , insa aici 50% din bulevarde sunt limitate cu 60km/h ... iar cu exceptia anumitor ore si Zone se merge chiar bine , mai nasol cu semafoarele altfel as fi reusit si eu o viteza medie mai buna si un consum asemenea.... nu am cum sa merg in stilul asta intr-a 3-a , de la 45km/h in sus se ambaleaza bine motorul si trage foarte placut dar nu il pot mentine ambalat in felul ala (e pacat ca e nou si trage foarte bine si in a 4-a ceva mai subturat dar deasupra celor 2k rot/min)... de consum nu mai zic nimik in cazul asta

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by cyrax_val »

Am rezolvat ieri la MIT cu scartzaitul pedalei de frana. 5 minute, un spray cu ceva si un mecanic amabil :)

Cica sunt multe arcuri si arculetze pe la frana pe acolo...

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by boghar »

Salut, de unde ii pui benzina si de care?

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by cyrax_val »

Petrom in general, ca e in drum spre casa. Pun de 95.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: KIA New Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE

Post by stenso »

@ogy s-au inversat rolurile numai e ce era odata... Adica acum cu diselu mergi cu max a3a in oras (adica Turat)ca sa tii de turbo, dpf etc si mai ales ca nu sare consumul foarte mult. Iar cu benzina se merge """subturat"""" pt ca facuta de asa natura...vorbesc de aspirate si mai ales cele cu ivvtec sau cum are kia ca nu imi vine acum in minte, si totodata pt a nu te rupe la consum. Asa recomanda si producatorul ca drept dovada indicatorul din bord, deci unde e problema? A ca nu poti sa bagi piciorul in ea atunci,da,retrogradezi. Eu la iesire din Craiova spre Severin unde e ca o autostrada de 5 km mergeam cu a5a la 60 (constant) la 1800rpm si era brici. Pai de ce sa fi mers cu a3a? Doar ca sa am 10% in bord? Sa protejez ce?

La turbo benzinare inca nu ma pot pronunta.

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

La benzinare turbo nu se infunda turbina insa depunerile de pe supape si capul pistonului precum si infundarea prematura a injectoarelor tot pot sa apara

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”