Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Pretul este un pic peste 1000 de euro (picul ala depinde de vamauire si comisioanele bancii prin care faci plata), la care se adauga manopera.

Initial am crezut ca mananca 3-4 cm din garda, dar la final, suportii par a fi in linie cu elementele caroseriei.
Vorbind strict de distanta de la sol pana la praguri, care e diferita de garda la sol, aici se pierd 2 cm, adica grosimea noilor praguri.

Fiind dedicate pentru Sportage, suportii intra in spatiile goale de sub caroserie, asa ca nu se pierde din garda la sol.

Ne vedem prin Bucuresti si va faceti o impresie pe viu.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
FlorinHM
Posts: 277
Joined: 23 Jun 2017, 16:05
Auto: 1.6 T-GDI 6MT 4x4 GTLine Infra
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by FlorinHM »

Si fiabilitate in timp? Acel MTBF Mean time between failures? Ai informatii de la producator?

La banii astia ar fi bine sa si tina un timp indelungat! De stiut insa cam cat ?!
Eu personal sunt putin sceptic in privinta asta, avand in vedere ca la orice deschidere a usii, acele praguri basculeasa/se retrag, deci eforturile pe motorase vor fi foarte frecvente. Si automat si rata de defecte o consider marisoara. Ai un datasheet de impartasit? Sau un link cu date tehnice ?

Thx

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Eeee, hai sa nu exageram Florin! De unde atatea date si detalii? Vom trai si vom vedea :)

Din ce am citit pana acum, atat despre cele americane cat si despre asiatice (mai putin cele de pe aliexpres care chiar par mai slabe), cu o intretinere regulata (gresare angrenaje si verificat izolatie motoare), durata de viata este destul de lunga.
Acum, o mai fi si dupa sufletul omului :)

Baiatul de la care le-am luat garanteaza ca vor tine fara probleme cativa ani, si eventuale reparatii ale motoarelor le va suporta el (dar trebuie platit transportul :) ).

Chiar nu stiu ce sa zic despre fiabilitate. Ele par solide si facute cu simt de raspundere. Acum, si Romania este o patrie speciala, asa ca orice producator este in dificultate cand vine vorba de a garanta un produs :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
FlorinHM
Posts: 277
Joined: 23 Jun 2017, 16:05
Auto: 1.6 T-GDI 6MT 4x4 GTLine Infra
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by FlorinHM »

@surfer: Sorry aici, dar nu iti dau dreptate! Sunt totusi 1000 eur, nu e o suma pe care o scoti batand din palme, iar la banii astia te astepti sa ai ceva pretentii. Ci cel putin un datasheet cu date tehnice! De ce spui ca suna exagerat?! La TV -ul de acasa, care unul mai rasarit e tot in banii astia, nu ai cerut sa vezi specificatii tehnice?!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Nope :)

Consider ca facem lumea un loc mai bun daca avem mai multa incredere unii in altii. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by quelloo »

mda, ar merge, daca toti ar merita increderea aia...

PS: nu cumpar niciun bec fara sa vad specificatiile - si in functie de cat costa ma decid cata atentie sa dau acelor specificatii
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

nu cumpar niciun bec fara sa vad specificatiile - si in functie de cat costa ma decid cata atentie sa dau acelor specificatii
Ma depaseste asta. Deci pana la urma specificatiile te ajuta sa ai lumina, sau nu? Daca e ieftin, poate sa nu aiba specificatii, ca merita riscul, dar daca e scump, e musai sa aiba, ca sa fii sigur ca va tine mai mult decat cel ieftin?
Prefer sa am incredere in oameni decat in hartii. Si oamenii care tin mai mult la hartii decat la orice altceva nu inspira incredere.

Sunt tentat sa duc discutia catre zona de oameni cu certificari, diplome si atestate, facute stiva sau atarnate pe ziduri intregi, dara fara niciun pic de continut uman. Am si eu certificate si diplome, nici deloc, dar nici prea multe. E rau sa nu ai, pentru lumea in care traim, din pacate, dar asta nu inseamna ca lumea noua e ok.

Pana una alta, eu chiar ma bucur de pragurile astea, si promit sa va tin la curent cu viata si comportamentul lor.
Iar cele doua liniute la level-ul Nefestei, chiar intrec orice specificatii tehnice!!! :)))))))
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Flavyus »

Misto gadgetul si daca asta a fost nevoia omului, foarte bine ! Din garda nu ia, fiindca garda se masoara in pct cel mai jos si e 17.5 cm. Pe laterale spatiul e mult mai inalt decat 17.5 cm. Sunt curios sa-l vad in functiune la o intalnire.

User avatar
FlorinHM
Posts: 277
Joined: 23 Jun 2017, 16:05
Auto: 1.6 T-GDI 6MT 4x4 GTLine Infra
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by FlorinHM »

OK surfer, pana la urma fiecare decide ce face cu banii lui (pe ce si cum ii da), right!
Sa te bucuri de praguri, sunt marfa de marfa - cel putin la nivel vizual/utilitar, si sa ne tii la curent cu evolutia lor in timp!
Chiar ma intereseaza si pe mine un set de praguri, din acelasi motiv ca la tine, plus al copilului mic, care saracul se cam chinuie sa urce in masina, plus ca murdareste constant pragurile interioare ale usii :)

Bafta!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by quelloo »

ai dus discutia in cu totul alta directie, dar fie, nu am inteles unele afirmatii

un bec poate fi 5 lei sau 500 de lei.
daca la cel de 5 lei pot sa zic ca nu mai intereseaza decat soclul si puterea, la cel de 500 ma intereseaza si durata de viata, temperatura de culoare si eventual functiile smart prezente.
si daca becul ala de 500 se arde inainte de durata de viata clar ma duc sa fie schimbat.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Praguri originale simple: 2426ron, plus manopera.
Praguri originale cu led: 3600ron, plus manopera.
Primele 2 sunt din plastic cu insertie de aluminiu, cele electrice sunt full aluminiu.

Daca pentru diferenta de bani dintre ele, precum si pentru diferenta (clara zic eu) de functionalitate, nu mai zic de cea estetica, iti trebuie fisa tehnica, atunci mea culpa, nu inteleg eu importanta acestei fise.

Cele electrice au garantie 1 an, dar citez vanzatorul: "life long use no problem".
Asta daca nu cumva dai cu ele in niste bolovani.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by RaiMaN »

Ce greutate maxima pot sustine?
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Am zis pretul mai sus. Greutatea maxima 180kg.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by RaiMaN »

Da, dupa ce am postat am vazut ca mai exista o pagina:)) de aici si edit'ul:)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Intre timp am primit si niste specificatii de la producator.
Nu sunt foarte detaliate, dar adaug si ce mi-a confirmat in scris: garantie 1 an, nu au nevoie de intretinere speciala, nu au avut probleme pana acum si le produc de 4 ani.

Product Name: Qstep & Mystep
Product Category: PowerSideStep
Applied Vehicles: Applicable to all models
Main Material: Aluminum, stainless, Iron (zinc coating)
Power: DC 12V(Cars Battery Power)
Operating time: 1Sec. Under
Load Weight: 300kg.(each side)
Product Weight: 25~28kg
Option: Main Down Light, Board Logo Light
Motors
Working Voltage : DC 12V
Motor power : 40W
Working temperature : -30ºC ~ 80ºC
Motor gear type : worm gear motor

Pana acum se comporta ok, inca isi merita banii. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”