Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by andytzu »

Am inteles.

"Geniul" inginerilor coreeni se vede la Santa Fe, unde roata de rezerva este pozitionata sub masina, in partea din spate. Din proprie experienta (in calitate de fost posesor al masinii) pot sa iti spun ca iti ramane un spatiu imens in portabagaj. E adevarat ca roata de rezerva este putin mai greu accesibila dar si acolo coreenii au fost destepti si au gandit un sistem de "desprindere" a rotii care poate fi actionat din portbagaj.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Așa aveam la prima mașină, o Fiesta Mk5. Era un șurub în portbagaj care elibera „tigaia” în care era roata. Dar, practic, nu faci economie, fiindcă tot același spațiu îl ocupă. Plasată în portbagaj măcar mai poți pune ceva în ea sau pe lângă ea. Oricum, în peste 10 ani de condus nu am fost niciodată nevoit să schimb roata, deși am avut câteva pene, din fericire, toate în oraș și observate la timp cât să ajung la o vulcanizare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

la mine nu vad nimic dubios la hayon. sigur nu ai avut bara atinsa?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Pe pagina 2 ai poza 3, a spatelui. Între hayon și cele două lămpi este un spațiu un pic mai mare (cred că 1 cm) decât între hayon și orice alt reper (stâlpii laterali, stopuri). Nu e vorba de lovitură, e vorba de design. Probabil că tu, fiind obișnuit cu mașina, nu mai sesizezi.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

care lampi? semalizator+ceata sau frana?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Cele de jos, ceață/semnalizator. Compară lufturile din zona A cu cele din zona B.
lufturi.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

partea dreapta langa CRDI?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

zaboss wrote:Cele de jos, ceață/semnalizator. Compară lufturile din zona A cu cele din zona B.
lufturi.jpg
eu zic: daca n-ar fi spatiu mai mare intre reperele alea risti sa spargi lampile cand dai cu usa la inchidere
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Nu văd de ce ai sparge acele lămpi cu haionul, că oricum, ideea este ca ele să nu se atingă, iar faptul că sunt 1 cm sau 2 nu are decât valoare estetică, nu de protecție. (Evident, cifrele sunt la plesneală, că nu am stat cu șublerul să măsor. Cel mai probabil, distanța este mai mică.)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

ma duc sa le masor si eu.

la mine unitatea de masura o sa fie deshtu.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Azi am realimentat. Consum pe bord, 14,1, consum rezultat la pompă 12,5. Surprinzător, fiindcă 90% din kilometri de până acum au fost făcuți în cartierul sinistrat Drumul Taberei. Dacă lucrurile stau așa, am toate șansele să mă apropii de consumul babei (8,6% - medie pe 10.000 km (da, zece mii!)). Oricum, informația este de natură statistică, nu am luat mașina cu grija consumului :D Oricum, o paște (v-ați prins :D ) un drum până la Cluj și unul până la Brașov, așa că o să se mai dezmorțească.

Motorul a început să se mai tractorească, a început să sune a diesel adevărat. Față de babă este ceva mai silențioasă și la exterior, și la interior.

Deși m-au jupuit de 250€+TVA în acest scop, cei de la leasing nu au înmatriculat nici acum mașina. Dacă aș fi luat eu banii ăștia înmatriculam până acum 10 mașini.

Acum îmi dau seama că ăia de la MIT nu mi-au spus intervalul de revizie, este cum scrie în carte 2 ani/20.000?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Cei de la Mit recomanda 1 an/15k. Poti sa o faci si la 1 an/20k linistit.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

vezi sa nu "uite". in caz de am uitat tot pe tine te ia politia ca ai circulat cu masina neinmatriculata.

ps asteapta sa se duca cu minim 10.

pps cam mare consumul, ce viteza medie ai?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Nu mi se pare deloc mare la cum am folosit mașina în astea 2 săptămâni, mă așteptam la mai mult. Am avut preponderent drumuri de 5-6 km prin cartierul Drumul Taberei, viteza medie de 17 km/h. Ca idee, că te-am văzut și pe reno, Latitude al nevestei, tot un 2.0 cu automată, dar de 175 căluți are 16% media, zilnic din Prelungire în Pipera și înapoi, la ore de vârf. Ceva de genul mă așteptam și eu, pentru moment.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

am facut in weekend masuratoarea cu dejtu.

la mine rama de sus e cam la fel, deasupra stopurilor se mareste putin, scade in dreptul lampilor, revine la dimensiunea de sus, creste iar deasupra lampilor.

diferena stabilita ochiometric e cam de 3 mm.

ps consumul ala e pentru diesel? la mine la benzina din semnatura nu sare de 8.5.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”