pe drumurile tarii....

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
adolf
Posts: 2
Joined: 10 Mar 2012, 16:15
Auto:

pe drumurile tarii....

Post by adolf »

Buna ziua, dargi colegi de trafic...
De prin luna noiembrie sunt posesorul unui sportage style 1.7 ... Am cumparat masina care o aveau pe stoc, sincer nu as fi avut rabdare sa astept atatea luni... si asa, o saptamana am asteptat si am crezut ca o iau razna... de-atunci, din noiembrie , am facut cu ea ,,doar " 19000 km, marea majoritate in tara, exceptand un drum de croatia . In toate aceste drumetii, am intalnit cateva mici probleme, si sunt curios daca si altii s-au lovit de ele... sa le iau pe rand:
1. cea mai grava care mi s-a parut, pe la 18 000 km mi s-a aprins becul de la nivelul de ulei, si care culmea era chiar la minim, asta in conditiile in care mi s-a spus sa vin la 30 000 km al revizie. A doua zi eram la revizie cu ea, am fost ,,sfatuit" de mecanic sa vin cel mult la 20 000 si nu la 30 000, cica e ,,mai bine".
2. mi se pare ca acele stergatoare automate de parbriz, merg cam dupa capul lor, si nu prea au legatura cu stropii care sunt pe parbriz.
3. in momentul in care dau sa spal parbrizul, nu se duc totdeauna la locul lor stergatoarele, si mai trebuie sa le dau un ,,semnal"
4. am o senzatie , mai ales la curbe ca ar vrea sa fuga de pe trasa, dar repet e doar o senzatie, de-aceea o si scriu aici, sa vad daca si altii au acelasi feeling - masina nu e awd!!!
5. am citit f mult despre gumele de pe masina... si a mea a fost livrata cu hanckock, si am cumparat noklan-uri pt iarna, dar sincer nu sunt f multumit.
6. pe drumurile pline de zapada, am senzatia ca esp-ul intra cam tarziu in functiune....

cu respect astept si feed-back-urile voastre

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: pe drumurile tarii....

Post by av.radu »

adolf wrote:Buna ziua, dargi colegi de trafic...
De prin luna noiembrie sunt posesorul unui sportage style 1.7 ... Am cumparat masina care o aveau pe stoc, sincer nu as fi avut rabdare sa astept atatea luni... si asa, o saptamana am asteptat si am crezut ca o iau razna... de-atunci, din noiembrie , am facut cu ea ,,doar " 19000 km, marea majoritate in tara, exceptand un drum de croatia . In toate aceste drumetii, am intalnit cateva mici probleme, si sunt curios daca si altii s-au lovit de ele... sa le iau pe rand:
1. cea mai grava care mi s-a parut, pe la 18 000 km mi s-a aprins becul de la nivelul de ulei, si care culmea era chiar la minim, asta in conditiile in care mi s-a spus sa vin la 30 000 km al revizie. A doua zi eram la revizie cu ea, am fost ,,sfatuit" de mecanic sa vin cel mult la 20 000 si nu la 30 000, cica e ,,mai bine".
2. mi se pare ca acele stergatoare automate de parbriz, merg cam dupa capul lor, si nu prea au legatura cu stropii care sunt pe parbriz.
3. in momentul in care dau sa spal parbrizul, nu se duc totdeauna la locul lor stergatoarele, si mai trebuie sa le dau un ,,semnal"
4. am o senzatie , mai ales la curbe ca ar vrea sa fuga de pe trasa, dar repet e doar o senzatie, de-aceea o si scriu aici, sa vad daca si altii au acelasi feeling - masina nu e awd!!!
5. am citit f mult despre gumele de pe masina... si a mea a fost livrata cu hanckock, si am cumparat noklan-uri pt iarna, dar sincer nu sunt f multumit.
6. pe drumurile pline de zapada, am senzatia ca esp-ul intra cam tarziu in functiune....

cu respect astept si feed-back-urile voastre
salut,

in ptivinta anvelopelor hankook iti dau dreptate, sunt o porcarie;
au reusit o masina si-au incaltat-o in opinci;
pt iarna tot nokian wr g2 am si eu;
in privinta stabilitatii trebuie sa ai in vedere totusi garda mai inalta fata de berline;
inainte de a cumpara masina eu am facut un drive test tot pe un model echipat cu un motor diesel de 1.7;
aceeasi senzatie am avut-o si eu, iti da impresia ca o sa rupa aderenta;
insa eu am un sportage de 2.0diesel awd, iar situatia se schimba;
are o stabilitate foarte buna, chiar si la viteze mari in curba;
cred ca sistemul awd face diferenta

adolf
Posts: 2
Joined: 10 Mar 2012, 16:15
Auto:

Re: pe drumurile tarii....

Post by adolf »

av.radu wrote:
adolf wrote:Buna ziua, dargi colegi de trafic...
De prin luna noiembrie sunt posesorul unui sportage style 1.7 ... Am cumparat masina care o aveau pe stoc, sincer nu as fi avut rabdare sa astept atatea luni... si asa, o saptamana am asteptat si am crezut ca o iau razna... de-atunci, din noiembrie , am facut cu ea ,,doar " 19000 km, marea majoritate in tara, exceptand un drum de croatia . In toate aceste drumetii, am intalnit cateva mici probleme, si sunt curios daca si altii s-au lovit de ele... sa le iau pe rand:
1. cea mai grava care mi s-a parut, pe la 18 000 km mi s-a aprins becul de la nivelul de ulei, si care culmea era chiar la minim, asta in conditiile in care mi s-a spus sa vin la 30 000 km al revizie. A doua zi eram la revizie cu ea, am fost ,,sfatuit" de mecanic sa vin cel mult la 20 000 si nu la 30 000, cica e ,,mai bine".
2. mi se pare ca acele stergatoare automate de parbriz, merg cam dupa capul lor, si nu prea au legatura cu stropii care sunt pe parbriz.
3. in momentul in care dau sa spal parbrizul, nu se duc totdeauna la locul lor stergatoarele, si mai trebuie sa le dau un ,,semnal"
4. am o senzatie , mai ales la curbe ca ar vrea sa fuga de pe trasa, dar repet e doar o senzatie, de-aceea o si scriu aici, sa vad daca si altii au acelasi feeling - masina nu e awd!!!
5. am citit f mult despre gumele de pe masina... si a mea a fost livrata cu hanckock, si am cumparat noklan-uri pt iarna, dar sincer nu sunt f multumit.
6. pe drumurile pline de zapada, am senzatia ca esp-ul intra cam tarziu in functiune....

cu respect astept si feed-back-urile voastre
salut,

in ptivinta anvelopelor hankook iti dau dreptate, sunt o porcarie;
au reusit o masina si-au incaltat-o in opinci;
pt iarna tot nokian wr g2 am si eu;
in privinta stabilitatii trebuie sa ai in vedere totusi garda mai inalta fata de berline;
inainte de a cumpara masina eu am facut un drive test tot pe un model echipat cu un motor diesel de 1.7;
aceeasi senzatie am avut-o si eu, iti da impresia ca o sa rupa aderenta;
insa eu am un sportage de 2.0diesel awd, iar situatia se schimba;
are o stabilitate foarte buna, chiar si la viteze mari in curba;
cred ca sistemul awd face diferenta
Salut,
mda, s-ar putea sa ai dreptate... sincer nu am optat pt 4x4 ca acasa mai am un suzuki vitara special doar pt off road, pt iarna si atv-ul pt vara, si nu am considerat necesar, dar se pare ca m-am cam inselat... in rest nu prea am ce sa reprosez masinutei... senzatia e dementiala... si chiar daca va parea taranism ce voi spune, dar senzatia cand urci si cobori din bijuteria asta e extraordinara, si modul cum te admira lumea e incredibila... stiu ca suna aiurea, dar cred ca toti care sunteti posesori de asa ceva , stiti feeling-ul ...

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: pe drumurile tarii....

Post by b76bgaarh »

de ce tot dati quote la mesajul imediat de deasupra? e f greu de urmarit. pe alte forumuri primesti warn si ban daca recidivezi.

punctele 2 si 3 sunt si la mine. ce nu imi place este cursa stergatoarelor cand pui contactul daca aceastea sunt pe auto. e o prostie cat masina de mare.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: pe drumurile tarii....

Post by quelloo »

la punctul 1 as avea eu un raspuns.
e posibil ca masina sa nu fi avut tot uleiul din fabrica.
la mine asa a fost, si a trebuit sa completez.
bine, acum ar putea fi si altceva... poate mananca ulei (desi, la motoarele astea de generatie noua nu ar trebui)
la mine papa minim 1l de ulei intre revizii (din 20k in 20k) in conditiile in care motorul de pe proceedul meu este fostul motor de 2l de pe sportage.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

manick69
Posts: 80
Joined: 02 Feb 2013, 17:37
Auto: kia sportage 2,0 crdi 4x4
Location: craiova
Contact:

Re: pe drumurile tarii....

Post by manick69 »

cum sunt anvelopele de iarna Nokian wr g2 suv???.Am citit de bine pe net despre ele ,dar as vrea sa stiu de la voi cum se comporta Sportage incaltat cu ele..pe timp de iarna,bineinteles.

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: pe drumurile tarii....

Post by petrique2002 »

Sunt foarte multumit de ele, rup aderenta destul de greu pe asflat uscat iar pe zapada se comporta foarte bine si nu sunt zgomotoase.
Consider ca au un report pret/calitate foarte bun.

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: pe drumurile tarii....

Post by Cornel Cornea »

Ce parere aveti despre anvelope Dunlop SJ6 Grandare

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: pe drumurile tarii....

Post by Cornel Cornea »

Scuze DUNLOP SJ6 GRANDTREK.

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: pe drumurile tarii....

Post by modream »

Cornel Cornea wrote:Scuze DUNLOP SJ6 GRANDTREK.
Excelente, ca orice anvelopa de iarna pentru mers normal in sezonul rece
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”