Masinuta mea :)

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Masinuta mea :)

Post by DragosB »

merci fain ! azi am luat-o :D ,m-au scutit de inca 5 zile de asteptare :wink: .

Am facut vreo 35 km cu ea ,ce pot spune ca prima impresie: DIRECTIA este mult peste cea pe care am facut drive test-auzisem ceva de o imbunatatire la capitolul asta ,dar nu puteam baga mana in foc pana nu aveam cum sa verific - ma refer ca este mai "rigida" de prin vara asta ( de la nu stiu ce serie incolo).Se "infige" bine inclusiv intr-a IV-a,suspensiile sunt OK ( nu la fel de tari precum cele de pe Seat,dar nici nu ma asteptam...sunt ok,mi-era ca-s prea moi si uite ca nu e chiar asa)
Franeaza bine spre foarte bine (totusi are 0 km....dupa 6-800 va fi chiar mai bine) ,la 80km/h mi s-a parut sa opreasca multumitor - suta n-am avut unde-o prinde,in zona Baneasa miercuri dupa amiaza nu prea era lejer traficul ,mai ales ca maine-i 1 Decembrie si multa lume pleca spre incolo( adica spre unde pleaca bucuresteanul cand are liber - "la munte" )

O sa revin cu mai multe pareri peste vreo 2-3 saptamani,ce pot spune insa de acum foarte clar este ca nu sunt dezamagit deloc de culoarea aleasa - mai ales ca cei de la reprezentanta nu prea au putut sa-mi dea detalii despre ea-o simpla mostra de 8x8cm nu prea era concludenta,niciuna pe stoc-nici macar ceed-am inteles ca la ceed ar fi in gama....iar pe net am gasit 2-3 imagini pe un forum canadian - am riscat putin dar acum nu regret absolut deloc :wink: ,este un albastru ne-metalizat mult mai ..fain- in realitate ,decat in imaginea pe care am atasat-o zilele trecute.
Revin
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Masinuta mea :)

Post by mdr_mirel »

sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea :wink:
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Masinuta mea :)

Post by DragosB »

La Multi Ani tuturor! ,in primul rand :wink:

revin cu impresii dupa aproape 2000 km:
Masina asta parca e facuta pentru roti " pe 16 " , spun asta ca o prima constatare - personala ce-i drept-nu stiu cati vor fi de acord cu mine. ( utilizare 70% din timp in oras,restul in afara)
Diferenta de confort am simtit-o dupa cativa km de la schimbarea rotilor de 17,cu cele de iarna( janta + anvelope)...presupun ca de la 18 senzatia este si mai accentuata.
Referitor consum,pare ok - nu a sarit de 9.5 in oras,in conditii de iarna blanda si aglomeratie maxima.
Revin asupra directiei,pe care am laudat-o initial - desigur,dupa un drum scurt,pentru a o trage nitelus de urechi..poate un pic de "feeling nemtesc" nu ar strica,pentru modelele ulterioare - tiguanul stand mult mai bine la acest capitol ( printre putinele amanunte insa, la care sta peste :) )..franare exceptionala,chiar si in conditii de ~140km/h - am avut o "neprevazuta" pe A1 si s-a comportat minunat...franele punct forte deci...desigur, si cu anvelopele good year...probabil ca daca era vara si ar fi fost originalele din standard,eram poate mai precaut sa le laud.
Stabilitate buna in curbe - pentru clasa ei..."zvac" destul de bun in depasiri,pentru acest motor,chiar si pe dealul negru in conditii de masina incarcata bine s-a comportat onorabil - desigur nu admirabil - avand de vreo 2 ori senzatia ca se putea mai bine la deal :lol: ....suspensii taricele ,bref -la drum lung este o placere.
Portbagaj suficient de incapator,spatiul de pe langa roata de rezerva fiind de mare ajutor in repartizarea maruntisurilor...nu putine.
Ca fapt divers am descoperit ca are si lumini pentru viraj(becurile fiind in acelasi compartiment cu proiectoarele)...luminile de intalnire sunt ok,chiar si in varianta standard,fara xenoane&alte chestii...peste asteptari si la acest capitol,unde recunosc ca imi parea rau dupa ce-am facut comanda ca nu am adaugat si aceasta optionala-nu mai este cazul.
In conditii de drum forestier in panta,cu zapada batatorita pe ici pe colo,n-am avut niciodata senzatia ca ma lasa in drum...iar in conditii de off road ( zona Baneasa,o scurtatura pe undeva prin spatele B-dului Aerogarii-cam desfundata mai ales dupa ploaie) te cam zgaltaie din cauza suspensiilor …desigur,e o gluma,dar totusi pe o portiune de vreo 150m,ai impresia ca nu esti in oras,nici pe departe….mai la primavara o sa vad mai exact cum sta treaba,cand o sa merg la pescuit.
Pana acum nu tacane urechii nimic suspect …poate doar scaunul soferului scartaie usor uneori...chiar e amuzanta faza,iti da impresia de masina putin uzata,sa nu mai para totul ca nou :P
Puncte minus – daca pot fi considerate asa: sunetul claxonului este vag spre vag subtirel…cam neplacut,iar pozitia scrumierei ( achizitionata de la dealer – optionala deci.. ) este nefireasca…mai bine te lipsesti de o tigara la volan,decat sa scrumezi numai pe langa :lol:
Cam atat pentru moment,concluzia este insa clara: masinuta asta este o incantare pe zi ce trece !
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

adiblesneac
Posts: 2
Joined: 04 Dec 2013, 21:21
Auto: KIA SPORTAGE

Re: Masinuta mea :)

Post by adiblesneac »

Sportage 1,6 gdi, Style +, 2013.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
SoF
Posts: 56
Joined: 06 Feb 2013, 23:28
Auto: Sportage

Re: Masinuta mea :)

Post by SoF »

Sa fii sanatos si sa faceti multi km fara probleme impreuna.
E o masina grozava. Mie imi place din ce in ce mai mult
:)
[color=#000080][i]Sportage 2013, 2.0 DSL, 184 CP, AWD, 6MT, Black Pearl[/i][/color]

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”