Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: Zaboss se întoarce

Post by ionut76 »

Alea albe sunt de la transpiratie. Come on, este o masina, nu un hobby ! Sau este ? :shock:

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Mai degrabă unealtă :D

Nu le am cu bibilitul, ștersul oricărei pete. Bine, nu înseamnă că o neglijez, dar în afară de 1-2 spălări pe lună într-o spălătorie mai... spălată, nu mă stresez foarte tare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Zaboss se întoarce

Post by default »

Stai linistit, ca nici la Sportage 4 nu e alt plastic pe usi.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Am înlocuit azi filtrele de aer și cel de polen. Văzusem la revizia de un an că arătau foarte nasol și am zis că le voi înlocui la 6 luni. Cel de la motor era cât de cât ok, însă cel de polen era foarte murdar, îmbâcsit de praf. Pentru filtre, o să mențin perioada de 6 luni la schimbare. Îmi pare rău că nu am făcut o poză la cel de polen. Data viitoare. Ca să vadă și adepții teoriei conspirației că producătorii au ceva cu România de micșorează intervalele de revizie.
Dacă tot am ajuns la MIT am făcut și update la navigație. Sunt curios ce noutăți sunt.

În altă ordine de idei, fiindcă mi-am schimbat un pic traseul, n-am mai alimentat unde alimentam de obicei - Lukoil Prelungirea Ghencea, ci la Petromul de pe strada Brașov. De evitat. Mașina trăgea foarte greu, abia se mișca. Nu este vorba de motorina Petrom, ci de cea din această stație. Nu știu ce-i fac, dar e nasoală.

Am mai făcut un drum la Cluj și Timișoara și m-a rupt de spate. Cred că o schimb anul viitor, în martie fac 2 ani de leasing, o să-i pun să-mi facă un calcul să văd cât pierd. M-am jucat o săptămână cu Capturul și m-am ofticat cât de comodă e mașinuța aia. La fel și Juke-ul pe care l-am testat din nou săptămâna trecută și l-am comandat.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Mai ștergem un pic praful pe aici :) De altfel, observ că majoritatea jurnalelor Kia „eșuează”, pentru că pur și simplu nu ai ce să povestești despre ele - mașinile sunt ok, merg bine, nu se strică ușor...

Consumul este neschimbat de când am luat-o, media exterioarelor este 7% fără autostradă, cam 7,5% cu, iar în București variază între 12-14. Cel mai mult am mers cu un plin 740 km, un București-Timișoara-Cluj.

Cum în ultima vreme au bătut drumul la Nissan, m-am decis și asupra viitoarei mașini, Nissan X-Trail. Celor de la Nissan le-a venit mintea la cap și au scos un motor serios, 2.0 Diesel, de 177 CP, și X-Trail va avea și variantă cu automată CVT și 4x4. Din discuția cu cel de la vânzări, prețul cu discount pentru mine ar fi undeva la maxim 34.000. Cum la modelul actual o configurație similară ca dotări ajunge la 32.000, de unde nu mă aștept mare discount, ar fi o diferență mică de preț, pe care o recuperez din leasing, mai avantajos la RCI.

O să revin după un drive test cu X-Trail, a rămas că poate să mi-o lase un weekend, deocamdată doar m-am jucat un pic cu cea din showroom. Diferența de spațiu este sesizabilă, e cam ca trecerea de la 2 camere la 3 camere :). Calitatea materialelor aproape similară cu Sportage. Chiar mi s-au părut aceleași plastice. Vizibilitatea e mai bună, poziția la condus mai confortabilă. Aici a fost o senzație dubioasă, aveam impresia că sunt foarte jos în scaun, însă vizibilitatea botului era foarte bună (la Kia trebuie să dau maxim scaunul sus ca să pot vedea tot botul). Ceva mai multe spații de depozitare. Mai degrabă mașină utilitaristă decât orientată spre confort, însă clar mai confortabilă decât Sportage la modelul meu, că am înțeles că la cel nou au schimbat scaunele și sunt mult mai confortabile. Există totuși o diferență de calitate a finisajelor, în favoarea Nissan. Plasticele nu au lufturi vizibile, îmbinările sunt drepte. Da, mult plastic și acolo.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by bondalicir »

scuze ca intervin pe jurnalul tau.. sper sa nu te superi...
si eu sunt in cautari in clasa asta... musai cutie automata... la mazda cx 5 te-ai uitat? mie mi-a placut maxim masina, recunosc ca inca nu am facut test drive ca eu o sa dau comanda undeva prin vara si mai am timp... motorul lor de 2.2 diesel e super rafinat si consumul este foarte mic... masina arata f bine la interior si in acelasi buget o iei super dotata cu 4x4 si automata cvt fara probleme... si daca mai astepti si pana in vara apare la noi si facelift-ul care dupa mine arata genial...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

A fost pe listă când am luat Sportage-ul (vezi chiar primul post) și la vremea respectivă nu m-a interesat fiindcă avea timp mare de livrare (oficial 4 luni, neoficial 6) și un sistem audio/navi inutilizabil (pe care l-au schimbat în scurt timp). Acum, din rațiuni de „flotă”, economic, trebuie să rămân în ograda Serus Renault/Nissan. Mai aștept și Koleusul. În momentul de față avem 3 mașini de la Serus, iar anul viitor vor mai fi cel puțin 2 (în afară de evetualul X-Trail), deci avem un discount și la mașini, și la service și la leasing. Să schimb Sportage nu este în momentul de față principala prioritate, singurul lucru care efectiv mă supără fiind confortul la drum lung, în rest, în București (și pe distanțe scurte) mi se pare excelent, cu o foarte bună manevrabilitate.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

colegu, tu ai frana de mana manuala sau electrica?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Manuală. Și cheie :( It sucks.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

ok.

o sa te rog sa faci poze cum e la tine. maine iti pun poze cu zona.

mi se pare ca sta cam ciudat cablu de frana.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

Zaboss,

asa atarna si la tine cablul/furtunul de frana?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by panzer »

De n-ar fi povestea cu flota tare as mai face un test drive si cu Subaru XV.

Daca tot ai ajuns la 35.000 euro nu mai pui 9000 si iei Mercedes? Confort ca la ei n-ai sa gasesti. Trag bine diesel-urile lor. Iar 10.000 euro nu e un discount de neobtinut la Mercedes mai ales daca se cam uita la masina in parcare.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

@b76bgaarh
Nu este atât de căzut. La tine are o „burtă” care nu este la mine.
@panzer
De la Subaru, doar Forester. Mercedes este din alt film. Și nu e vorba de bani, ci de percepția clienților, angajaților...
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

hmmm, atunci trebuie sa caut o rampa sa ma uit sub ea.

merci.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Martie fu o lună foarte grea, cu peste 6000 km parcurși, ocazie cu care am înțeles și cum ajung unii să facă 70.000 de km pe an. Jumătate i-am făcut cu Latitude, jumătate cu Sportage. Am trecut și pragul de 40.000 (787 lei la MIT, totul de la ei), am făcut și a doua revizie, mai trebuie să ajung la ITP. De data asta plăcuțele sunt abia la jumătate, deci mai fac vreo 20.000 cu ele, deși poate le schimb în octombrie când m duc să schimb filtrele de aer. Aici cred că este vorba de o problemă de proiectare la Kia, fiindcă nici la Laguna, nici la Latitude filtrele nu sunt atât de murdare după un an cum sunt la Sportage după 6 luni (iar Latitude are cam același regim de utilizare). La revizie au descoperit un ușor joc la un cap de bară, dar a rămas pentru octombrie, când va fi înlocuit pe garanție. Personal nu sesizasem nimic în neregulă. Ce este amuzant este că, după fiecare revizie, mașina mi se pare că merge mai lin, are motorul mai silențios... Desigur, e doar placebo :)
De la MIT a dispărut Mitsubishi, pe care probabil o să-l vedem pe la dealerii Renault, și vor apărea mărcile GM - Lancia, Jeep, Chrysler... Parcă și cei de la Jilava au la fel.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”