Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Am condus două zile Laguna. Prima dată cutie manuală după mai bine de un an de diverse automate. Am reușit să „omor” motorul o singură dată, uitând să schimb vitezele la un viraj și rămânând cu a IV-a :) Deși m-am (re)obișnuit destul de rapid, nu m-aș mai întoarce la o cutie manuală. Și acum că le-am testat pe toate (ca tip, nu ca implementări), cred că de departe cea mai bună cutie automată este cea de tip CVT. Apoi vin cele cu dublu-ambreiaj și cele „clasice”.

Ca alte noutăți, în ograda firmei a mai apărut o mașinuță, Nissan Micra (modelul vechi), 1,2 CVT, o minunăție de buburuză, mult mai spațioasă decât pare după dimensiuni. Cele 105 kilograme ale mele stau foarte confortabil, am destul loc la cap, vizibilitatea este excelentă iar poziția la condus este cam ca la un SUV (știu că sună ciudat, dar are botul foarte jos, parbrizul înalt, astfel că senzația pe scaun este că ești la nălțime). Foarte interesant motorul în 3 cilindri. Destul de fâșneață.

În altă ordine de idei, cam într-o lună Latitude se scoate la vânzare. Echipare Initiale, are tot ce se putea pune pe ea, mai puțin plafon panoramic. Mașină luată de nouă, istoric complet în rețeaua Renault (cred că 90% la Serus, restul pe la Meridian Pipera). Motor 2.0 DCI, 175CP, cutie automată, probabil între 70-75.000 km la data vânzării.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by Flavyus »

CVT poate cea mai lina si silentioasa, dar prefer 6AT.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Da, unul dintre motivele pentru care CVT nu are așa mult succes este că utilizatorii se simt inconfortabili cu ea :) O vezi mai mult pe la japoneze.
Personal, o consider mai aproape de modul de funcționare al motorului și mi se pare mai eficientă. Din păcate n-am reușit să fac un test-drive cu X-Trailul de 2.0 DCI cu automată și 4x4 - au fost 100 de mașini alocate pentru România și s-au dat ca Daciile pe vremuri, pe „listă” - care ar fi cât de cât aproape de Sportage ca să fac o comparație mai relevantă, am testat doar combinația cu motoare pe benzină.
O să am ocazia să testez extensiv un Passat 4x4 2.0 190 CP DSG.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

Salutare.

La tine sa incuie masina cu portbagajul deschis? La mine daca este hayonul deschis, de tot, si incui masina din telecomanda, se incuie usile apoi cand trantesc hayonul se incuie si el. La tine cum face?

Bafta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Salut, este la fel. Posibil să aibă legătură și cu faptul că pe telecomandă ai buton special doar pentru portbagaj.

În altă ordine de idei, știe cineva ce înseamnă „blocare CIV la RAR”, pentru care eu plătesc la leasing 4€/lună? Da, e cam aiurea să întreb asta după doi ani și jumătate, dar am observat că RCI nu are așa ceva, doar Țiriac.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

stiu eu, ca si io platesc.

inseamna ca este o singura persoana, desemnata, care are voie sa se prezinte pt a face modificari in CIV. se pare ca au fost manarii pe la RAR.

Bafta.

ps. da mie mi-a explicat la semnare toate costurile, ca deh persoana fizica.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Ținând cont că originalul este la ei și ajunge la mine doar la terminarea leasingului, eu le plătesc lor ca să nu facă ei nebunii :))

Oricum, ținând cont că ei au fost singurii care au vrut la vremea respectivă să-mi dea credit, am luat-o ca atare. Overall, am vreo 20€ în plus pe lună la comisioane față de RCI, 1200€ în 5 ani. O grămadă de bani.

Să mai zic ceva și de mașină. În ultima vreme am folosit mai mult Latitude, așa că sunt sub 5000 de km de la revizia de 40.000. S-au accentuat scârțâielile plasticelor, în special al cotierei. Comparat cu Latitude, cei 136 de CP de pe Kia sunt mult mai fâșneți decât cei 175 ai franțuzoaicei. Sigur că pe o distanță mai mare, diferența de putere se cunoaște, dar demarajul este mai bun la coreancă. Și am mai descoperit o chestie enervantă la display, deși e ditamai televizorul, nu poți citi pe el denumirea completă a unui MP3. Abia intră numele cântărețului, nu și al melodiei. Am observat și că sunt fișiere pe care Kia le sare, deși pe celelalte mașini merg. Nu m-am prins regula.

În afară de asta, a mai fost o problemă stranie, pe una din zilele caniculare, aerul condiționat a cedat. La modul că nu mai băga deloc aer rece. L-am oprit vreo 10-15 minute, după care a mers o perioadă și a cedat din nou. Apoi a funcționat și funcționează normal.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

am patit si eu o data ceva asemanator la 2wd. eu am ridicat capota si am observat gheata pe tevile de la ac. am lasat sa dispara gheata si a mers normal de atunci, sunt 3 ani de la incident. cica e ceva cu presiunea, compresor etc se intampla la toate instalatiile de frig.
uitasem sa scriu: fenomenul a aparut dupa ce tot am frecat eu ac on/off, ca cineva se plangea ba ca e frig ba ca e cald si nu vreau sa dorm pe canapea.

ps. vezi ca ambele "e" coreence.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Corect. Latitude e Samsung :))
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

salutare.

ai mai mers cu kia?

eu am o problema ciudata. la viteze peste 130km (adica cand bate vantu ca eu nu merg decat legal "dislaimer") imi vibreaza stergatoarele. la tine cum e? la aia veche nu face la asta noua zici ca e bondar.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Nu vibrează deloc. Singurele zgomote sunt de la plasticele interioare. Pe lângă cotieră acum se mai aud ceva dubioșenii prin spate. Am tot aranjat banchetele, centurile, nu reușesc să-mi dau seama ce naiba troncăne, e un zgomot cam de metal pe plastic. Nu sunt centurile.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

centura de mijloc. e infipta in lacas?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Da, i-am pus și un burețel să fiu sigur.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

sa nu ai ceva in cotiera sau in usi.

la mine gasesc tot timpul cate ceva acolo.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

intrebare: te gandesti sa recuperezi taxa de poluare, mediu etc?

cica de azi se pot depune cereri da nu stiu cum e cand ai masina in leasing.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”