Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Zaboss se întoarce

Post by Nesta3 »

bune rău bf-goodrich .Pentru iernile noastre, aducă mocirla, sunt excepționale.
Pe android auto nici pe mine nu ma lasa sa bag adresa in mers, dar pe carplay pot.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

asa am vazut ca e si la peugeot. dar nu in P doar sa fie frana de mana trasa si apare tastatura.
dar, din mers merge sa-i dai comenzi audio (si, daca nu sunt denumiri nemtesti, merge destul de bine)

PS: Nesta, nush cum te descurci cu atatea butoane si meniuri jur.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Se termină un an în care am folosit ceva mai mult mașinile, cam 17.000, împărțit la 3, cu grosul pe Kodiaq. De altfel, de când au scăzut temperaturile nu prea am mai folosit Octavia :) Ținând cont că am văzut pe Softpedia consumuri de 50 kwh la Tesla care este „mama lor” nu mai mi se pare așa rău. Însă este destul de mare diferența între consumul „normal” și cel „de iarnă”. La Kodiaq media a urcat de la 11-12 la 14-15, chiar și acum cu orașul gol abia scot 13%. În schimb, la electrice practic se dublează, de la cca 20kwh la 40 kwh. Am văzut noile prețuri la stațiile publice, deja au sărit de 2 lei cam la toți. Făcusem eu un calcul mai devreme și era 3 lei punctul în care ICE și electricele ajung la egalitate, fiindcă restul cheltuielilor (revizii etc.) sunt incluse deja în diferența de preț. Așa cum s-a zis, electricele nu sunt neapărat pentru oricine. Eu fac parte dintre cei care se încadrează în profil, am unde încărca acasă și la birou, fără a fi dependent de stații publice (mă rog, tehnic vorbind, cea de la birou e publică).
Overall, Octavia este o mașină foarte mișto în varianta asta de propulsie combinată. Probabil că Octavia și Superb vor rămâne ultimele berline de pe piață la mărcile non-premium. Vag a renunțat la Jetta de o generație, iar acum Passat nu mai e decât combi. Seat nu mai are nimic sedan și nici pe la alte mărci nu prea mai sunt - Megane și Focus ce mai știu că au versiuni sedan.
La Kodiaq am schimbat ștergătoarele, am luat din Auchan Bosh AeroTwin, și fiindcă nu am găsit exact dimensiunea am luat pe cel din partea pasagerului cu 2 cm mai mare, așa scăpând de „triunghiul rușinii”. Chiar nu-mi dau seama de ce nu vin așa din fabrică. Oricum cele inițiale au fost foarte slabe, cele mai proaste ștergătoare avute la o mașină. În schimb, la Octavia sunt OK, deși e vorba de același furnizor.
Văd că la Kodiaq prețul a crescut foarte mult într-un an de zile, o configurație ca a mea fiind deja cu 4000€ mai mult (am aplicat la prețul de listă care-mi iese din configurator discountul pe care l-am avut, și care este foarte posibil ca acum să nu mai existe ținând cont de situație), ceea ce face bine la revânzare :)
Faptul că am priză în parcarea subterană mi-a permis să cobor cu aspiratorul casei să aspir mochetele. Pentru mașină, am un Phillips portabil, care oricum este superior a tot ceea ce există prin spălătorii. Cu cel „clasic” însă, se cunoaște diferența. Apropo de priză, ăia de la Electrica nici acum nu au finalizat „dosarul” :) Deși la modul teoretic e un termen de 90 de zile :D
La firmă, încă nu ne-au venit Kamicii, trebuia inițial în noiembrie, apoi decembrie, acum termenul este februarie, să sperăm că vin. Amuzant este că
în baza acestor întârzieri, am mai comandat două în octombrie cu termen de livrare iunie (astea le-am prins fix înainte de noua creștere de preț cu 1 octombrie). Poate vin toate 4 odată :D.
În rest, în afară de ce am mai scris pe aici la „negative”, nu am de ce să mă plâng la modul serios. Per total, pentru mine a fost un an bun, ceea ce vă doresc și vouă. Să ne vedem cu bine în 2022. La mulți ani!
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by akeem »

La Mulți Ani 2022 :)
Chiar zilele astea am tot studiat diverse oferte si am vazut ca un Kodiaq Style cu câteva optionale de bun simț (adica cele pachetul cu parbriz, duze, scaune incalzite si celalalt cu vision, adica senzorii de parcare, camera, etc) se duce la 42...43keur. Si au si pe stoc gata de livrare. Si ma gandeam ce ar fi mai convenabil la banii astia, un Kodiaq matur si practic, cu portbagaj imens si ergonomie germana, fara briz-briz-uri electronice prea multe, piei si alte chestii si motorul 2.0 tdi sau o Sportage HEV full de full ( :) ) . Ca daca as fi in situația sa schimb maine mașina parca direct la Kodiaq m-as duce. Nu prea ii gasesc rival chiar si asa scump. Sorento si Santa Fe au vreo 10keur in plus si sunt un pic cam prea... stralucitoare, Tarraco e un pic sub, 5008 nu se compara (zic la banii astia), Nissan-ul e deja departe (si bătrân) si cam astea sunt toate.
Last edited by akeem on 01 Jan 2022, 13:23, edited 1 time in total.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Zaboss se întoarce

Post by Nesta3 »

Pai dacă e pe stock, iei Sportage.Consum la jumătate fata de sportage-ul tău și cam tot pe la jumătate fata de kodiak(mai ales pe frigurile astea).Plus ca e full.Asta doar dacă ce au ei prin show-room te coafează și le și vand.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Se făcu și prima revizie la urs. 2600 de lei. Chestii surprinzătoare:
1) S-a schimbat lichidul de frână.
2) S-a schimbat uleiul la haldex
3) Nu știu ce au făcut, dar au resetat memoriile la scaunul șoferului.
În cei 6 ani de Sportage, Kia nu s-a atins de ele. Nu știu neapărat dacă e mai bine sau mai rău. În rest, ulei, filtre, mărunțișuri.
Altă surpriză, prețul foarte mic la manoperă (care e facturată la minute :) ). Iese 128 lei/oră, în condițiile în care la MIT era 125 de lei acum 2 ani.
În rest, foarte mulțumit de mașină. Am avut drum recent până la Târgu Mureș, ca de obicei la mine fără oprire, nu m-am resimțit deloc.
Cu minus:
- Rotița de la volan care reglează sunetul, e o poziție proastă, mereu o ating involuntar.
- Sistemul ciudat de „power saving” care oprește totul fix după ce am dat bagajele jos și mă sui înapoi s-o parchez :)
- Nu am reușit să fac update la navigație, a rămas să investigheze care e treaba și să revin.

Alte chestii amuzante - intervalul de revizie este dinamic. Când m-am programat, data „limită” era 15 mai. După drumul la Târgu Mureș, urcase până pe 26 :) Deci un drum lung de aproape 1000 km (cu ce ne-am mai fâțâit prin zonă) a crescut intervalul de revizie cu 10 zile. Deci, probabil într-un regim de exploatare mai extraurban poți ajunge și la doi ani.

Aia mică, de când s-a încălzit, a ajuns la o autonomie reală de vreo 40 km, cu un consum mediu de 22-23 kwh. Oricât m-aș strădui, nu pot scădea sub :) Încă mai am în ea plinul din noiembrie anul trecut.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by soparlik »

Dupa 4 ani m-am hotarat sa pun si io Kia la vanzare - vedem ce iese :). Cum esti cu consumul pe Kodiaq acum cum e cu restu revizii etc? Posibil sa iau un Kodiaq Scout second din Germania - oscilez intre motorul de 2l benzina sau 2l diesel. Tot uau e? :)
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Nu mai țin minte cât a fost revizia. Comparativ cu Sportage. Consumul e relativ, între 5 și 17%. În excelul în care îmi țin socoteala, media este 8,6 de când am cumpărat-o.
Acum am o problemă că nu se înțelege cu telefonul actual, S22 Ultra, din aprilie se deconectează din minut în minut și practic nu poți vorbi pe BT. Pe Octavia se întâmplă doar rar spre deloc (Octavia a avut recent un update care pare să fi eliminat problema asta).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by soparlik »

Ia un Iphone si o sa mearga :P
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

ElenaLarisa
Posts: 2
Joined: 28 Oct 2023, 20:11
Auto: Kia Xceed
Location: Brasov

Re: Zaboss se întoarce

Post by ElenaLarisa »

Buna. Nu stiu unde sa postez. Intreb aici. Kia Xceed nou achizitionata bord digital si s-a oprit in timpul mersului. Panoul cu radio merge si restul luminilor.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

:D
Vezi că e un topic al unui coleg cu XCeed, gălbuia neplanificată, ai mai multe șanse acolo.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

ElenaLarisa
Posts: 2
Joined: 28 Oct 2023, 20:11
Auto: Kia Xceed
Location: Brasov

Re: Zaboss se întoarce

Post by ElenaLarisa »

Merci fain

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”