Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by bondalicir »

da pare interesant articolu si cutia... pana la urma are un consum pe cutie automata cat avea sportage-ul ala vechi pe manuala. ceea ce e bine. ca si cutie cea "robotizata" mie personal nu imi place deloc. prefer o manuala... asta a ta e ok, nu e ca una cu dublu ambreiaj, dar e ok..
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

noutati?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Am schimbat în sfârșit cauciucurile de iarnă, ocazie cu care am descoperit că există o diferență de greutate semnificativă între anvelopele de vară și cele de iarnă. Ochiometric cred că sunt vreo 2 kilograme între ele.
În rest, nimic nou.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

cum mai stai cu consumul?

eu sunt putin contrariat de diferenta intre 2500 si 3000, in treapta 6. forma de caramaida isi spune din plin cuvantul.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

pai ce viteze sunt la turatiile alea?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

130/160.

disclaimer: am incercat in germania pe autostrada fara limita de viteza :^o
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Consumurile au rămas neschimbate 12-14% în oraș, în medie 7% afară. Fiind pe firmă, fac foaie de parcurs și contorizez toate bonurile, deci vorbim de consum „la pompă”. Fiind automată, nu am stat să văd cu turațiile. Pe autostradă, eu o pun pe pilot automat la 139 kmph și, din ce am observat, consumul instant este undeva la 8-9%, dar nu știu să-ți zic de turații.

În afară de faptul că stau în șantierul Drumul Taberei și zilnic străbat 4,5 km în cam 30-40 de minute, la consumul ridicat mai contribuie și alte drumuri scurte prin oraș.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

25.000. Nimic deosebit de semnalat. Plictisitoare mașină :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: Zaboss se întoarce

Post by ceappone »

astea sunt vesti bune :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

Mai scârțâie cotiera?

Ieri a început a mea. M-au trecut toate apele. De fapt aveam o sticla de apa care împingea în cotiera, am luat sticla a tăcut cotiera.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Cred că m-am obișnuit cu poziția, fiindcă nu am mai auzit-o decât ocazional.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

vasile costin
Posts: 108
Joined: 11 Jul 2016, 22:21
Auto: sportage 2016 17 clasic

Re: Zaboss se întoarce

Post by vasile costin »

e slabă cutia automată și la hyundai și la kia sportage
am făcut test drive și cu noul tucson 2000 crdi de 136 cp(care a fost groasnic), tot asteptam să plece mașina mai ales in delașiri și nimic( lag la greu)
am mers și cu kia sportage 2000 , 184 cp gt line tot în drive test cu cutie hidramată , un pic mai bine dar nu de speriat
în schimb am mers cu sportage 184 cp gt line cutie manuala si rupe , fuge rau dar și consuma rau 11-12 la suta

vasile costin
Posts: 108
Joined: 11 Jul 2016, 22:21
Auto: sportage 2016 17 clasic

Re: Zaboss se întoarce

Post by vasile costin »

vis a vis de cutia hidramata sper să nu fi fost cam dur dar asta este senzația dupa passat cu cutie hidramată (dublu ambreaj) de 170 cp
la cutia hidramată mai au de lucrat

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Zaboss se întoarce

Post by boghar »

vasile costin, compari mere cu pere, adica cutia cu convertizor de cuplu (asa cum ii zici tu, hidramata) cu cutia cu dublu ambreiaj. Hyundai/Kia au pus cutia cu dublu ambreiaj, 7DCT, doar pe motorul 1.6 T-GDi, iar din cate stiu, urmeaza sa o puna si pe 1,7 CRDi, iar pe motorizarile 2.0 DSL automatele sunt cutii cu convertizor de cuplu.

Pe scurt:
- la cutia cu convertizor de cuplu, uleiul are funcția transmiterii cuplului, poti cauta pe net sa vezi cum functioneaza pt ca sunt multe articole scrise pe tema asta.
- cutia de viteze cu dublu ambreiaj este de fapt compusă din două cutii de viteze manuale, dispuse în paralel. Practic în aceeași carcasă avem două cutii de viteze, fiecare cu propriul ambreiaj, o cutie conținând treptele impare (1, 3, etc.) iar a două treptele pare (2, 4, etc.)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

@Vasile Costin
Cred că nu știi tu să conduci mașină cu cutie automată. Într-un an și jumătate și 30.000 km pe șoselele patriei nu am avut niciodată senzația de mașină „leșinată” sau probleme cu depășirile. Și e varianta de 136 CP. Răspunsul la kick down este foarte rapid, mașina retrogradează instant și „știe” dacă trebuie să retrogradeze o treaptă sau două. Varianta cu dublu ambreiaj este mai lină la schimbat viteze, însă nu cred că un utilizator obișnuit chiar simte finețurile acestea. Mai degrabă e placebo.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”