J.B Sportage 2016

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by gruj »

Salut.
Am parcurs de citit jurnalul de bord si vad ca pasiunea pentru masina nu a disparut :)
Cateva intrebari:

1. Pentru iarna, jante de 17" de aliaj sau tabla? Am gasit din ambele, preturi similare (cele de tabla arata ca cele de aliaj) dar nu imi dau seama care ofera mai putine batai de cap. Teoretic cele de tabla sunt mai rezistente dar banuiesc si mai grele...

2. Cu uleiurile ai gasit vreo preferinta? In cazul meu am vazut ca schimbat sub 10K, toate din gama superioara suna bine. Am vrut Eneos la un moment dat dar nu era pe stoc si dupa amanari am ramas tot pe Motul care e devenit suficient de popular cat sa se gaseasca fara probleme si cu data de fabricare recenta. Iar la nevoie e oricand 300V :)

3. Apreciz faptul ca incerci si impartasesti din marcile pe le incerci. De multe ori, platim marketingul si nu calitatea... Am remarcat ca la vechea masina la echipamentul de franare ai mers pe Hi-Tech (si eu tot din astea am) la placute si discuri Textar (nu mi-e clar daca fata sau spate) ? Ai recomanda asa ceva si la Sportage/Sorento?
Intreb fiindca sistemul de franare mi se pare unul din cele mai importante si totusi ignorate aspecte.

4. Cum se comporta anvelopele? Eu am incercat sa ma tin departe de cele turcesti in principiu fiindca calitatea inteleg ca nu e consistenta chiar de la acelasi producator/model. Mai ales la cele de iarna. Pe de alta parte nici cu germanii nu imi este rusine... Dupa doua seturi de Michelin (de vara) am trecut pe modele touring.Hankook (produse in HU vs Asia). Scumpe (fiindca nu se mai importa) si luate cu DOT din prima saptamana a lui 2016 vs Pirelli (care am auzit si eu ca nu rezista, se tocesc si fac galme rapid), Continental (care in testul de anul trecut nu a prins top 3) si Michelin care sunt okay dar nu am gasit decat HP si am zis pas.
Trebuie sa iau un set de iarna de 17" (odata cu jantele de mai sus) dar inca sunt nehotarat mai ales ca oferta de la noi nu e foarte mare si de suficiente ori mi s-a intamplat ca dupa cateva zile de la plasarea comenzii sa aflu ca de fapt nu le au...

Merci!
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Salut si felicitari de achizitie.
La parte de roti/anvelope am mers pe cele originale de 17" +anvelope iarna, iar pentru vara am cumparat un set de Aez Reef cu anvelope 225/55/18.Eu zic ca un set de jante aliaj cat de cat ok calitate/pret , arata si se comporta mult mai ok decat unele de tabla.Pe 17",avand dimensiunea anvelopei de 225/60/17, e cam greu sa le strambi sau sa le spargi.Si nu stiu daca la 1.6 turbo se potrivesc cele de 16" de tabla.Depinde ce scrie in carte.Daca ai frana de mana electrica,nu intra 100%.
Referitor la marcile folosite, mai toti au zis ca fac experimente.Ceea ce e adevarat.Dar se pare ca u fost niste experimente reusite pana la urma.La anvelopele de iarna ,Petlas, am doar cuvinte de lauda.Am urcat cu masina plina pe drumul spre Transalpina Ski, cu 4 in masina si full de bagaje, in conditiile in care drumul era acoperit cu gheata si zapada.Ce-i drept,ajutat si de sisteme(esp,controlul tractiunii),dar am urcat fara probleme.Pentru utilizare in oras si escapade la munte sunt niste anvelope foarte ok.Am avut si eu experiente nasoale cu anvelope iarna de prima mana, Vredestein,care la vremea lor erau za best.Ma chinuiam sa fac orice pe timp de iarna.
Poate la niste Michelin sau Conti ,pretul reflecta calitatea, dar dai dublu si nu cred ca primesti dublu.Initial voiam Falken,dar fizic nu erau pe stoc prin Bucuresti si am ales Petlas.
La cele de vara,sincer, am facut cea mai buna afacere.La 270 bucata pe 225/55/18, cu indici B si B si zgomot rulare 69dB, si la cum s-au comportat pana acum(5000km), sunt pomana, din toate punctele de vedere.Ramane de vazut cat vor rezista uzurii.Daca ma tin 40-50mii de km, zic sart mana si ma duc si mai iau un set.

Pe partea de franare, cele mai bune sunt ATE, fara dar si poate.Singurele minusuri sunt ca scartaie,dar nu foarte tare si produc multa mizerie.
Am incercat mai multe marci si cred ca cele mai apropiate de cele OE si ATE sunt cele Hi-Q(nu hi tech).Citesc foarte mult si forumul Drive.ru din Rusia iar lumea a montat pe ceed-uri si monteaza si pe Sportage,in mare masura, doar Hi-Q.La discuri, cred ca cele OE sunt cele mai ok, urmate de ATE,urmate de TRW,Zimmermann si Textar.
Placutele OE de pe Sportage scartaie la franare,mai exact, inainte ca masina sa se opreasca.Cred ca unul din motive este acela ca nu au sant din ala pentru eliberarea prafului de placute si cred ca sunt si putin dure.Prin Rusia, au fost schimbate pe garantie cateva seturi de discuri deoarece se formase niste santuri urate, din cauza placutelor.Sper sa nu fie cazul si la noi.
Salut
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Stiu ca e esential sa montezi set disc + placute acelasi brand, poate de aia scartaie ATE.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: J.B Sportage 2016

Post by bondalicir »

nu este asa... sunt care au pus ate cu ate si scartaie... am avut si eu ate cu ate si nu a scartait. confirm si eu murdaria multa pe care o fac... am in schimb si discuri niparts cu placute ate si la fel nu scartaie... e un pic si de noroc...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by gruj »

@Nesta
Merci - Ceed-ul e inca in familie (si cum isi face treaba fara probleme, nu am de gand sa-l vand) iar noua masina este de la serviciu, un Sorento XM (deci SH) 2.2 CRDi AT, 4x4. Cum insa pe forumul de Sorento majoritatea are modelul anterior trag cu ochiul la Sportage :) Mai ales la posturile tale ca mai invat una-alta.

1. La janta dimensiunile sunt diferite - 235/60/R18 si 235/65/R17. Si la Sorento suspensiile sunt tari - merge bine masina dar la drumurile prin oras se simt gropile si de asta am cautat sa merg pe anvelope touring. Exista si varianta sa imi iau jante mai mici dar cele pe care le am arata bine si diferenta de bani (R18 -> R17) plus timpul pierdut sa le vand pe cele pe care le am pentru acea "potentiala" diferenta in comfort mi s-au parut nesustenabile.
Legat de anvelope - cum majoritatea celor de vara e High-Performance am zis pas. Cum spuneai si tu diferentele de pret la marcile premium nu se reflectau si in calitate plus ca in teste, existau chiar surprize neplacute - de asta am si mers pe Hankook Dynapro HP2 (care de fapt e touring).
De Vredestein am auzit si eu ca ... nu-s asa stralucite iar despre Nokian pareri mixte. Bine aici conteaza si modelul efectiv plus soferul in sine.
De iarna masina are acum niste Rockstone facute in China sau Rusia nu mai retin - oricum si vechi (4-5 ani) si cam praf pe zapada. Soferul anterior insa le lauda...
Pentru cele de iarna ma bate gandul sa iau jante separate de R17 - stiu ca e o cheltuiala in plus dar cand vad cum se da jos cauciucul, echilibratul (care poate e mai bun sau nu) plus timpul de stat la coada... Cu anvelopa pe janta schimbatul e o banalitate si se poate face oriunde.
Nu pare sa fie o diferenta mare la avelopa intre R17 si R18 - poate la disponibilitate. Iar pe R17 mai gasesc si de tabla.
Plus ca jantele de iarna se pot hartani mai mult si sa merg pe o varianta mai "inchisa" versus cele de vara.

Merci de pontul cu Petlas - tu ai un anumit model? Vreo recomandare de magazin?

2. De placute ai dreptate sunt HiQ (nu HiTech). Eu le-am pus pe Ceed si la inceput au scartait zdravan dar aparent e de la discuri care par ovalizate le - franeaza bine dar la viteza mare cand pun frana puternic se aude acel duduit infundat care dispare sub 40-30km/h. Asa ca acum trebuie sa schimb iarasi placutele (raman la HiQ) plus discurile (probabil pe fata - au ~125K deci nu e o tragedie :) ).
Din ce imi zici tu ma uit dupa ATE/TRW pe fata (OE sunt 50% mai scumpe) si Textar pe spate (daca e o diferenta considerabila). Nipparts am vazut ca au preturi bune dar nu imi e clar cum sunt.

3. Nu uleiul cum ramane? Din ce ai incercat, ce ti-a placut si ce nu?

Servus,
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Petlas W671 si arata asa:
IMG_20170510_160223.jpg
Luate de la premium anvelope.ro

Ca ulei pot cataloga asa:Motul, Liqui Moly, Eneos.Cele mai bune dupa parerea mea si care inspira incredere, avand in vedere falsificarea lor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Au sosit ornamentele. =D>
Cele de la aerisire sunt din aluminiu iar cea de la cotiera spate,din plastic.Au aceeasi culoare ca si ornamentele originale si chiar se vad super misto.
Cum ar zice chinezul:what a bargain:))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by surfer »

Arata intr-un mare fel!!! Felicitari!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Cine a fost la intalnirea cu Motul ne poate spune care sunt recomandarile pentru motorizarile de pe Sportage ? Parca ai fost, colegul :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Pentru benzina, Motul X Clean 5w30 sau X Clean FE 5w30.Au aprobari Hyundai Kia si au ultimele standarde din industrie.
Pentru diesel, X Clean 5w40 sau X Cess 5w40.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Scuze de OT. Deci dieselul de la Kia merge pe 5w40 ? Am impresia ca asta e o veste buna.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Poti pune atat 5w40 cat si 5w30.Avand in vedere ca e motorul nou,poti merge pe 5w30, unde X-clean e cel mai bune pentru DPF,indeplineste cerintele Euro 6 si are si aprobari Hyundai-kia.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Dap, cu Xclean 5w30 am mers si pe Passat si am fost foarte multumit.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Dupa un drum Bucuresti-Cluj-Sovata-Sibiu-Bucuresti, cu plimbarile de rigoare prin imprejurimi, cifrele au stat cam asa:
1200km
Consum mediu 7,4
Viteza medie 80km/h pana la intoarcere, pe Valea Oltului-Pitesti-Bucuresti, unde am mers extraordinar de incet mai ales din pricina panicatilor care ies pe strazi.Deci insumat, viteza medie a fost de 65 km/h.
2 persoane si bagaje.
Mers cat se poate de sportiv: serpentine, autostrazi etc.
Ce vreau sa remarc e faptul ca masina asta e extraordinara la drum, ca si confort in primul rand, dar ca si tinuta de drum, performante, consum.
Ca tot se vorbea de Lane assit si sistemele de pe masina.Cand vii dupa o ora de serpentine, depasiri, stat in coloana, pilotul automat si lane assist-ul sunt tot ce ai nevoie pe autostrada, pentru a te relaxa.Cele 2 chiar le consider un must pentru cine merge in afara mult, in special pe autostrazi.
Ca si motorizare, sunt foarte multumit.Ce-i drept, pe Dealul Negru parca merge un turbo, dar pentru o familie de 3 persoane, eu zic ca e suficient 1.6 gdi, daca se merge preponderent in oras,cu ceva iesiri lunare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Da, pare echilibrata. Numai buna de excursii :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”