J.B Sportage 2016

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Doar Thule XT XL era ce trebuia, restul ori mult prea scumpe si nu foarte practice(dynamic 800 si 900), ori nu foarte evoluate(touring-urile, Ocean, etc) iar cele Motion sunt mult prea scumpe pentru ce am eu nevoie sau de ce nu,pentru ce ofera.
Am citit mai mult despre Hapro astia, sunt olandezi, sunt in concurenta cu Thule iar in banii de un entry level Touring iti iei o cutie Hapro Traxer care se apropie sau chiar depaseste unele modele de top ale Thule.Daca aveam deja bare, luam fara dar si poate Thule XT Xl.Era mai mare decat Traxer, dar nu dimensiunile erau primordiale ci sistemul de inchidere prezent pe gama XT.
Iar barele, pana nu le vezi si le pui pe masina, nu poti spune care e mai ok.
Consider ca am facut cea mai buna alegere in banii astia, in special cu barele care sunt la fel de calitative si performante ca si Thule Wingbar si mai ales ca se potrivesc pe 70 modele de masini care au bare longitudinale integrate, asa ca daca vreau sa trec la ceva mai high, le pot vinde fara mari probleme.Ca si cutia de altfel.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Salutari de la Poiana.
Ca tot in postul de mai sus am vorbit de cutie portbagaj, ca un scurt review pot spune asa:
-silentios tot ansamblul, se aude izolat vantul care loveste cutia/barele.
-incapator: carucior copil, placa, booti, bagaje etc.
-nu am semnalat consum in plus
-arata bine pe masina.
In concluzie, foarte multumit de achizitie.
Acum suntem intr-un circuit: Balvanyos Resort Harghita-Brasov-Bucuresti-Moldova-Transalpina, iar pana acum masina s-a comportat excelent pe drum acoperit cu zapada pana sus pe munte la resort, foarte ok ca si consum(7.4) pana acum, confortabila etc.De cumparat masina asta. :D
Urmeaza in primavara acum, schimb de placute si discuri, dar in afara de cele originale(exorbitante ca pret) nu prea gasesc, sau gasesc dar nu prea avem importatori din pacate.Mai multe detalii cand se va apropia revizia.
Cateva poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: J.B Sportage 2016

Post by Ogy »

Tare stikerul de pe casca. Cum e partia (cea din poza cu placa) ca merg si eu duminica?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

E foarte ok.A nins foarte mult zilele astea si sunt portiuni unde s-au format dune de zapada.Daca esti vitezist nu prea ai portiuni lungi si netede.Dar daca o netezesc, e misto.
In schimb, multa lume chiar si in timpul saptamanii, dar nu suficient cat sa nu te iei in brate pe partie.
Azi ma intorc in Bucuresti si in weekend sau de luni, o sa merg pe Transalpina(se deschide vineri).
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: J.B Sportage 2016

Post by quelloo »

poza e pe sulinar spre baza nu? vreau si eu sa merg sambata.

la Balvanyos cum a fost?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Da, pe sulinar.Cam astea sunt portiunile perfecte.
La Balvanyos am mai vrea sa mergem inca o data iarna asta.E super tare, ai piscina mare, bazin cu apa sarata cu hidromasaj, bazin cu apa termala cu hidromasaj, sauna uscata,umeda, bazin apa termala afara, sauna secuiasca, masaje de tot felul etc.E de mers neaparat, dar doar cand e zapada afara.E mirific peisajul.400 lei camera dubla standard, care include mic dejun bufet( nu sunt pretentios de fel, dar asta satisface orice gurmand), acces la spa peste tot.Doar masajele se platesc.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Urmeaza in martie-aprilie revizia nr 4, la 45 mii km.
Uleiul tot Liqui Moly.O sa fac o incercare cu LM Molygen 5w30.
Filtrele de aer si ulei originale
Filtrul polen Herthbuss Jakoparts
O sa schimb si discurile+placutele fata, ori la revizie, ori mai stau pana la 50mii km.Am comandat oricum discurile si placutele:
Discuri Zimmerman perforate, cod: 285.3531.52
Placute TRW, cod GDB3642
Cum spuneam intr-un topic, la placute e groasa treaba.Avem nevoie de placute care sa aiba gauri pe muchia superioara, pentru montare sigurante.
Pe piata sunt originalele, TRW, Cifam si Roadhouse.Originalele, cod 58101D7A50, au gaurile alea dar nu au santul ala pe mijloc pentru evacuarea prafului de placute, fapt care a dus la formarea de santuri pe discuri.Asa ca, am zis pas la cele originale si am ales TRW din cele enumerate mai sus.
La discuri, aveam varianta originale sau Zimmerman perforate.Fiind cam la acelasi pret, am ales perforate.Nu am mai avut si sunt curios cum se vor comporta.
Cost pentru frane: 1100 lei discuri+placute.La acelasi pret ajung si originalele.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Costul e pentru fata - spate ?
Te rog zi-mi un consum pentru Bucuresti.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Cost doar pentru fata.
9 consumul in Bucuresti.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by criminus »

La masina anterioara am avut placute TRW in combinatie cu discuri Brembo, montate in ian-feb 2017, inca mai scartaie din cauza materialelor eco folosite :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Daca e scartaitul ala de la oprire,asa aveam si la ATE.Nu e deranjant.Daca face ca autobuzul, e nasol.Ramane de vazut
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by Flavyus »

Eu stiam regula de aur sa pun disc + placute aceeasi marca. OE ce brand or fi ?

Nesta, ce mai faci cu pisicile ?!

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: J.B Sportage 2016

Post by Nesta3 »

OE sunt Sangsin, sau HI-Q pe la noi.
Iti dai seama ca voiam pachet Zimmerman, dar placutele nu au gaurile alea pentru sigurante, iar TRW nu are discuri pentru Sportage 4 QL.Acum, daca vor scartai, sper doar sa o faca subtil:)).Daca nu, trec pe Roadhouse sau ce mai apare.Originale fara sant din ala nu mai pun.
Cu pisicile am scapat.Mi-am luat loc de parcare si se pare ca nu isi fac veacul pe acolo.Pistol tot imo iau,oricum ar fi, ca terasa inca o viziteaza/urineaza/si treaba aia urata.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by criminus »

@Nesta3 In prima luna facea ca autobuzul, contribuia si dimensiunea lor putin la amplificare (placute aferente unor discuri de 330mm). Zgomotul s-a diminuat considerabil in timp dar si dupa un an cateodata se mai aud un pic pe fundal.

@Flavyus Combinatia respectiva era cea OEM, recomandata de producator. Desi la un moment dat eram adeptul aceleiasi reguli, experientele recente m-au facut sa nu mai tin atat de mult la ea si nu doar in domeniul auto.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: J.B Sportage 2016

Post by panzer »

Marturisesc ca intru mai rar, dar imi place garajul tau. Felicitari pt modificari! Stiam eu ca n-ai sa rezisti sa nu isonorizezi usile macar intr-o prima faza. :) Mai trece un pic de timp si faci si podeaua sunt sigur. :D

Ai JBL pe masina? Cum arata difuzoarele de aproape? Cauciuc sau harie ieftina ca la Ceed stock?

De ce schimbi discurile la 45k km? Nu mai e valabila regula, 2x placute la 1x discuri?

Bun consumul scos de tine in Bucuresti 9L. Similar cu un Ceed 1.4 desi masina e cu 200kg mai grea.

PS: am obsesrvat si eu la Ceed 2 fata de Ceed 1 ca nu prea mai gasesti piese mai ieftine. Fac 65.000 km in curand si tb sa schimb placutele pe fata. Diferenta intre original si after market e minima, iar pretul este dublu anyhow; n-am verificat inca pretul la MIT. O sa pun placute OE pt ca am discurile OE. Nu mai fac greseala sa pun TRW pe discuri OE si sa stric discurile.
La fel la filtre OE: ulei dublu la pret, aer la fel. Polen aftermarket oricum.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”