Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Salutare tuturor! Dupa multa documentare, teste si comparatii, am ajuns sa comand o KIA Sportage 1.7 DSL Classic cu optiunile suplimentare: roata de rezerva temporara, climatronic, senzor ploaie, senzori parcare spate si bluetooth. Culoarea este Canyon Silver. Masina a fost pe stocul dealer-ului asa ca sper sa o ridic saptamana viitoare si sa va pot impartasi mai multe impresii.
Tin sa va spun ca nu eram un fan al marcii KIA, nu am mai condus nici un model al marcii inainte de testele ce au precedat decizia de cumparare, insa masinuta ne-a cucerit atat pe mine cat si pe sotia mea.
Inainte de aceasta KIA am avut un Mitsubishi Outlander prima generatie (2005) care s-a achitat cu brio de sarcini insa am considerat ca intra intr-o perioada in care cheltuielile de reparatii pot deveni importante asa ca am hotarat sa o schimbam. Am comparat multe oferte, am mers si am condus ceva modele si in "finala" ramasesera Renault Kadjar 1.5 dci si Kia Sportage 1.7 DSL. Am ales KIA cu toate ca pretul a fost un pic mai mare insa, dupa parerea mea complet justificat. Masina se simte mult mai bine facuta si finisata, motorul trage viguros de la turatii mici, chiar daca este un pic mai zgomotos si consuma aproximativ 1l/100 km in plus fata de Renault, suspensiile mai rigide sunt pe placul nostru. Mai are importanta si garantia de 7 ani fata de 3 la Renault.
Am ales versiunea 1.7 DSL 4x2 pentru ca este suficienta, ca si performante dinamice, pentru necesitatile noastre, este mai economica decat versiunile 2.0 DSL, mai ieftina, iar tractiunea integrala, pe care am avut-o pe vechea masina, nu ne folosea decat cateva zile de iarna pe an. Cred ca pot compensa lipsa ei cu un set de anvelope de iarna bune calitativ. Mi-ar fi placut o cutie dublu ambreiaj DCT pe acest motor insa din pacate nu este inca disponibila. Am vazut ca in Germania Hyundai Tucson se vinde in combinatia 1.7 CDRI+DCT insa este 1.7 de 141 CP si pretul este pe masura. Oricum la test am observat ca manuala in 6 trepte este foarte buna ca si timonerie si etajare deci nu cred ca vor fi probleme.
Ca si dotari am considerat ca sunt suficiente cele din configuratia de mai sus. Am reflectat un pic asupra necesitatii navigatiei si ecranului tactil insa, dupa ce am mai citit si pe aici nu este chiar cel mai performant sistem si oricum, la cum evolueaza sistemele multimedia, in 3-4 ani e depasit. Prefer sa ne folosim telefoanele mobile pentru navigatie si sitemul audio clasic cu USB si bluetooth pentru restul aplicatiilor. Se poate adauga in viitor un sistem multimedia 2DIN performant, cu Android, daca ii voi simti lipsa, dar nu cred. In rest, celelalte optiuni posibile nu sunt necesare, in opinia noastra, pentru utilizarea in cele mai bune conditii ale masinii si valoarea lor nu se mai recupereaza la revanzare.
Va atasez cateva poze, cu o masina identica cu a noastra (sorry dar nu am inca altele) si revin cu poze si impresii dupa ce o sa o ridicam si conducem un pic.
Drumuri bune si sa va bucurati de masinile voastre!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

soke1967
Posts: 80
Joined: 09 Jun 2016, 17:15
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL - 2016
Location: Bucuresti, sectorul 2

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by soke1967 »

Sa o stapanesti sanatos!
Poti sa spui cat ai dat pe ea?

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by vladbuzdu »

cred ca ai facut o alegaere buna...eu sunt foarte multumit. ca o curiozitate:cat era kadjar? cred totusi ca sportage cu este mai zgomotoasa, ai sa vezi cand mergi la drum lung.
sa fie cu noroc

octavianlzr
Posts: 23
Joined: 26 Feb 2016, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by octavianlzr »

Felicitari si cat mai multi kilometri fara probleme! E foarte frumoasa si culoarea asta!

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Multumesc!
Pretul a fost corect :), undeva la 4% discount, leasing pe firma (fara tichet RABLA). Am primit si cadourile clasice: alarma, presuri, 6 luni CASCO.
Kadjar, aproximativ in aceeasi configuratie era cu 1000 euro mai ieftin (1.5 dci, 110 CP, echipare ZEN).
CASCO la UNIQA, fara fransize la avarii, a fost 3.5%/an, din valoare de factura, iar RCA la aceeasi societate 908 lei/an (B0). Am inteles ca timbrul de mediu este undeva in jur de 600 lei.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by b76bgaarh »

imi place panza de pe scaune. daca te straduiai putin o luai direct din fabrica.

multi km fara probleme.

ps mare greseala cu alarma.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Multumesc!
Ce vrei sa spui cu alarma? Pun o alarma cu probleme?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by default »

De unde ai luat-o, din Bucuresti? Ce marca de alarma au montat?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by b76bgaarh »

din experienta personala, de cate ori se instaleaza ceva aftermarket, sigur strica ceva la masina meseriasul.

alarma de fabrica sau deloc, parerea mea.

ps asta nu mai vine cu alarma de serie?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Am luat-o din Bucuresti, de la MIT Motors. Foarte buna relatia cu Narcis, il recomand. Putini vanzatori ca el.
Masina nu are alarma de fabrica, se monteaza aftermarket de catre dealer si e cadou. Inca nu stiu marca, e surpriza cand o sa ridic masina. :lol:

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by cyrax_val »

Subscriu, si pe mine tot el m-a convins.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by Nesta3 »

Ba vine, aia pe claxon.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Nu te contrazic, insa eu nu am gasit-o in lista de dotari standard sau optionale de pe site.
Eu nu imi doream neaparat alarma, parchez masina in curte si nu am considerat ca e o optiune utila insa mi-a fost oferita gratis asa ca nu am zis nu.

octavianlzr
Posts: 23
Joined: 26 Feb 2016, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by octavianlzr »

Tot de la MIT am si eu. Mi-au montat un model GEMINI 822.
Acum sincer nu sunt sigur ca si functioneaza pt ca nu clipeste ledul acela deloc. Trebuie sa investighez dar inca nu am avut timp.

soke1967
Posts: 80
Joined: 09 Jun 2016, 17:15
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL - 2016
Location: Bucuresti, sectorul 2

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by soke1967 »

Nesta, la ce alarma pe claxon te referi?
Si mie mi-au montat una aftermarket impreuna cu senzori parcare spate. Ceva nepretentios dar gratis.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”