Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Salut!

Consumul in bord (media generala) a ramas la 10.0 de cateva saptamani.
Consumul afisat la oprire motore, dupa trasee efectuate prin oras (Bucuresti), in functie de distanta si trafic, am avut de la 7.5% (da, vreo 35 km prin Bucuresti cu aceasta medie), 8.5 - 9.0 (50-60 de km), pana la 13-14% pe 25 de km, in trafic bara la bara (25 de km parcursi in 75 de minute - traiasca Centura Bucuresti!).

Consum anticipat, si chiar decent, ba chiar apropiat de ce aveam la Ceed, 1.6 benzina.

Recent i-am montat si folii pe toate geamurile (transparente pe fata, inchise pe spate), toate legale. E si mai frig in masina acum :)

Nu am intampinat probleme pana acum.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Salut,

Scurt update despre consum, fiindca altceva in afara de multumire, nu prea am ce sa scriu despre masinuta. Se comporta exemplar si livreaza exact ce promite la banii sai.

Dupa drumurile de Paste, consumul general in bord a ramas la 10.0%, cu urmatoarele consumuri diferentiate:
- 148 de km (din care 25 prin Bucuresti, 100 pe autostrada, 23 drum national), viteza medie 71km/h (pilot automat la 139 pe autostrada, cu doua reprize de cativa km la 180-200km/h - sa se mai curete injectoarele :) ), consum mediu la oprire motor - 8.9%
- 120 de km pe drum national, viteza la drum intins undeva la 100-110, iar in localitati 70-80 - consum 7.3%

Altfel, numai de bine! :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

augusto70
Posts: 16
Joined: 26 Feb 2017, 17:14
Auto: kia

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by augusto70 »

Salut !!! Cum se comportă şi cum ţi se par suspensiile + confortul pe jante de 17" ? mie personal cele de 19" mi s-au părut cam tari. Părerea ta despre sistemul audio JBL faţă de cel de bază de pe STYLE. O ZI BUNA !!!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Am avut jante de 17 cu anvelopele de iarna, iar acum am trecut la cele de vara, pe 19. Sincer, din punct de vedere confort al suspensiei, dimensiunea jantelor nu are un efect atat de mare incat sa faca diferenta. Tinuta de drum este insa ceva mai buna cu cele de 19.
Suspensiile sunt ele tari din fire, lucru la care ma asteptam dupa experienta cu Ceed, dar totusi sunt mult mai confortabile la rulare - probabil ajuta si calitatea scaunelor si nivelul de insonorizare. Momentan am o presiune in roti de 3bar (la cald, in rulare), ceea ce e cam mult si se simte rau. Cand aveam 2.4 (asa cum este si indicatia de pe stalp), era ceva mai bine.

Despre sistemul de sunet, doar cuvinte de lauda. Nu am testat Sportage cu sistem standard, dar fata de Ceed, este clar o diferenta uriasa. Bass-ul este mai mult decat prezent, claritatea sunetului (in functie si de sursa) este demna de HiFi, iar zgomotele boxelor sunt inexistente chiar si la volum maxim. Ma asteptam sa tremure ceva mai mult, dar m-a surprins placut :). Nu te astepta sa dai un concert live cu el, dar daca ai ceva pretentii si iti petreci suficient timp in masina ascultand muzica, merita toti banii.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

augusto70
Posts: 16
Joined: 26 Feb 2017, 17:14
Auto: kia

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by augusto70 »

Mulţumesc mult SURFER ! Frumoasă maşina, frumoasă culoarea, să o stăpaneşti sănătos şi să te bucuri de ea. Mă bate şi pe mine gandul să-mi achiziţionez un SPORTAGE 2,0 DSL 136 cp MT cu AWD pentru..... (consum mai mic fată de cel de 185 cp HP + AT şi cuplul cam acolo 373 vs 400 ) varianta STYLE + OPTIONALE, culoare CANYON SILVER,interior BEJ cu NEGRU, navi 8" ANDROID auto + APPLEcarplay cu JBL,senzori fată şi spate,lumini LED spate,volan incălzit, parbriz cu dejivrare, la vreo 25000 euro. MERITA ??? O ZI BUNA SURFER !!!

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by zaboss »

augusto70 wrote: 18 Apr 2017, 15:05 cuplul cam acolo 373 vs 400
Nu știu de unde ai datele, dar cuplul la 2.0 DSL de 136 este 320, iar la 185 este 380.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Multumesc frumos de urari.
Tot ce pot sa spun e sa dai comanda cat mai repede! :) De meritat merita cu desavarsire, indiferent de culoare, motorizare sau dotari - important e sa o iei dupa nevoie, dorinte si aspiratii, iar asteptarile sa fie pe masura.

Cu privire la varianta ta de comanda, nu stiu cum sa faci sa iti iasa pretul de 25k la style+optionale. Style standard, 2.0DSL MT AWD este 25169. Cu ceva discount uzual acordat de dealer, cam greu sa acoperi toate optionalele tale - plus ca o faci aproape GT line cu ele, asa ca singurul element pe care vad ca nu l-ai dori de la GT line este puterea mai mare (consumul nu e foarte diferit, si e dat foarte mult de stilul de condus - eu stiam ca am talpa grea, si orice motor as fi ales, tot ar fi consumat mult, asa ca de ce sa nu ma si bucur de toata puterea disponibila? :) ).
Inainte sa comanzi interiorul BEJ, te-as sfatui sa arunci o privire live la una cu asa ceva daca gasesti (eu nu am avut sansa, dar nici nu am comandat cu acest interior). Este posibil sa nu arata asa bine cum ti-l imaginezi, iar apoi, s-ar putea sa fie foarte greu de intretinut. Ambele observatii tin de gusturi, asa ca ar fi bine sa o vezi live inainte.

Zi faina!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

zaboss wrote: 18 Apr 2017, 15:23 Nu știu de unde ai datele, dar cuplul la 2.0 DSL de 136 este 320, iar la 185 este 380.
Conform datelor tehnice de pe site-ul kia.ro, cuplul la 2.0DSL HP AT este 400, iar la 2.0DSL AT - 373. Ambele 4x4, dar lipseste varianta 4x4 manuala. La manuala, dar HP este tot 400.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by zaboss »

Îmi cer scuze, nu credeam că au schimbat specificațiile la noua generație 320 vs. 380 era la modelul anterior și am crezut că fiind același motor ar trebui să aibă aceleași specificații. Interesant.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

augusto70
Posts: 16
Joined: 26 Feb 2017, 17:14
Auto: kia

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by augusto70 »

Mulţumesc pentru sfaturi SURFER. Preţul final după calculul meu ar fi 25330 euro, adică 26384 euro preţ total cu opţionale, din care scădem discountul, de minim 4%, sau poate chiar mai mult, depinde cum ştii a negocia. Referitor la consum ai mare dreptate, el este mult influenţat de stilul de condus al fiecăruia, dar după părerea mea, cu HP şi AT consumul este cu cel puţin 1L mai mare, la acelaşi stil de condus, desigur cu alte senzaţii. O SEARA BUNA !!!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Multa bafta cu discount-ul! :)
Se prea poate sa fie diferenta de 1L, nu stiu, nu bag mana in foc. Dar considerand regimul de utilizare al masinii noastre (preponderent in Bucuresti, trafic intens, cu iesiri destul de dese in afara, dar nu pe autostrada), nu mai pot concepe masina fara AT.
Avand un stil mai sportiv, dintotdeauna am considerat ca "trebuie" sa ai schimbator pentru a simti cu adevarat senzatia condusului - sa invarti in mamaliga era senzatia suprema. Acum ce pot sa spun e ca traiam intr-o bula de autosuficienta si habar nu aveam ce inseamna cutie automata (stiam ce inseamna, condusesem cu diferite ocazii de testare pe la prieteni sau reprezentante, dar nu intens). Nu exista niciun argument care m-ar putea convinge sa ma intorc la o cutie manuala - costurile sunt mult si repede surclasate de confort si simplitatea reparatiilor (nu intru in polemica, dar e mult mai repede si sigur sa schimbi sau sa resoftezi o cutie automata decat sa schimbi piese intr-una manuala). Alte argumente poate tin de gusturi, dar si aici, cum a fost si cazul meu, e posibil sa nu se fi incercat cu adevarat.:)

Daca esti prin zona, ne vedem la urmatoarea intalnire lunara a clubului, si iti mai faci impresii de la diferite variante.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by quelloo »

:)) tocmai ce-am venit de la fotbal cu un A5 stronic 8 viteze.... si sincer nu stiu cum cineva ar prefera asa ceva in locul manualei. in modul D era ca un CVT expirat si in modul S te smucea ca un smart in calduri. in traficul din bucuresti ca masina de servici = poate (i'll keep an open mind). in rest = let's not be delusional.
sorry for off
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Niciun off, in jurnalul asta e vorba de orice :)
Ciudat ce spui despre acea cutie (ce motor are A5-ul?), iar comparatiile sunt chiar tari. Nu stiu ce sa zic - daca avea masina aia ceva, sau pretentiile tale sunt foarte sus...
Raman la parerea mea, cu atat mai mult cu cat nici eu nu pot intelege de ce ar prefera cineva manuala - cu motorul corect si modul sport, ai parte de turatii "la rosu" si putere in pedala. In plus, ai si padele +/-, care iti pot oferi ceva mai mult control, daca asta e ceea ce cauti.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by quelloo »

2.0 tdi are. idea era sa schimbe la fel sau mai bine decat manuala. pana acum singura cutie care mi-a placut cum schimba (mai bine ca manuala) era un DSG pe un golf 6 2.0 tdi, si chiar si asa imi lipsea controlul manualei. again, eu fac peste 80% din km extraurban si 15% in oras seara si in weekend. aia 5% care raman sunt facuti in trafic de bara la bara unde stau intr-a-ntaia si a 2-a sau la punctual mort. banuiesc ca daca as avea automata as sta D-N-D-N si tot tragi de ceva
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Fix ceva de genul asta as fi scris eu acum un an poate. :)
- o automata de generatie noua schimba cu siguranta mai repede decat o face un om la o cutie manuala - senzatia de intarziere e data de acel delay de la apasarea pedalei si pana la plecarea efectiva a masinii. Delay care dureaza mai putin decat apasarea ambreiajului, schimbare si cuplare la manuala. (Discutia e mai lunga daca vorbim de o depasire unde ai nevoie de retrogradare, accelerare, schimbare. Automata e cu mult mai rapida). Calitatea motorului si puterea conteaza mai mult aici
- banuiala ca tot ai trage de ceva trebuie scoasa din discutie - nu umbli la schimbator decat la plecare si la destinatia finala (autohold-ul face minuni, te poti da si jos din masina fara sa pui in P, fiindca se activeaza frana de mana automat)
- utilitatea cutiei automate este prezenta destul de mult si la mersul extraurban (poate pe autostrada sa zicem ca nici la manuala nu depui cine stie ce efort).
Nu ma intelege gresit, nu incerc sa te contrazic, ba chiar am si spus, ma regasesc total in ce ai scris tu. Iti propun doar sa incerci ceva mai mult o automata, in conditiile pe care le consideri a fi cele mai potrivite pentru o manuala, sa vezi daca face fata.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”