Prima mea kia: SPORTAGE 2.0DSL 4x4 style MT infrared

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Alexcl
Posts: 60
Joined: 21 Mar 2018, 00:34
Auto: Sportage 1.6 T-GDI DCT GT-Line
Location: București
Contact:

Re: Prima mea kia: SPORTAGE 2.0DSL 4x4 style MT infrared

Post by Alexcl »

Salut, ce consum ai pe autostrada, Bucuresti - Constanta, 130-140 km/h, clima on? Dar in Bucuresti? Am o contradictie cu cineva si încerc sa ma lamuresc :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT AWD GT-Line Sparkling Silver
Lavete auto si lavete de microfibra

costinliviu
Posts: 97
Joined: 08 Jul 2016, 00:13
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL 136cp
Location: Bucuresti

Re: Prima mea kia: SPORTAGE 2.0DSL 4x4 style MT infrared

Post by costinliviu »

Salut. Ultimul drum făcut către mare am avut 7.5l/100km cu un stil de condus destul de alert. Am mers cu 140km, +/- în funcție de trafic, cu mașina plina de bagaje, 3 adulți și 2 copii. Asta la drumul de întors către București, căci la dus nu am fost inspirat sa ma uit . În București depinde de mai mulți factori consumul. Pe drumuri scurte (4-5km) nu scazi sub 10, hai 9, însă dacă mergi mai mult... se poate. Una peste alta, pe ultimii 7k/8k am un consum afișat de 7. Am avut și 5 și ceva pe un drum de vreo 70km cu un stil de condus bătrânesc ca să poată dormi copilul mai mult pana la destinație, dar și 18 pe un drum de 1-2km fooooarte aglomerat dimineața. Per total cred ca este cel mai echilibrat motor de pe Sportage (subiectiv), cu suficienta forță și consum mai mult decât decent. Cred ca mai ok ar fi motorul de 1.6 diesel cu dct, însă nu era la momentul la care am luat-o eu.

Trimis de pe al meu EML-L29 folosind Tapatalk

Kia Sportage Style 2016 2.0 DSL, Mt, 136 cp

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Prima mea kia: SPORTAGE 2.0DSL 4x4 style MT infrared

Post by ingerulol »

Nu am 4x4 , dar am Diesel. e 1.6 DSL DCT .
Pe autostrada la 140 are foarte putin sub 7 iar la 160 are 8. Diferenta nu e asa mare, cred ca insa e mai frugala pe oras . Ma intreb de pe ce 2.0 MH nu au pus o baterie mai mare si un motor electric mai de doamne ajuta ca sa "o miste" in oras la plecarile de pe loc (precum are Peugeot pe RXH sau altele).

Filosoful
Posts: 3
Joined: 16 Jul 2019, 23:02
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Prima mea kia: SPORTAGE 2.0DSL 4x4 style MT infrared

Post by Filosoful »

Va salut.
Sunt posesor de Sportage 2.0 AT AWD 185 cai 2016.
1.Tot am mai auzit despre pachetul de lumini ambientale..insa nu l.am vazut.Exista ceva lumini/led.uri ambientale?daca da..poze eu n.am vazut.Nu stiu cum arata.
2.Se poate instala meniu in limba romana?
Multumesc.

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Prima mea kia: SPORTAGE 2.0DSL 4x4 style MT infrared

Post by Flavius18 »

Sa o stapanesti sanatos

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”