Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Cred ca e 6.1 dar verific.

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by criminus »

@tomcat1974 peste android-ul de baza, in cazul de fata si in cazul mai tuturor celor ce pun android pe dispozitivele lor, se adauga o interfata personalizata producatorului sau scopului pt care este folosit aparatul, aici se regasesc de obicei mare parte din problemele de stabilitate.
Ca sa fac un rezumat la ceea ce voiam sa transmit, pt suma platita o astfel de unitate este foarte buna dar datorita "atentiei la detalii" scazute a producatorilor sunt de asteptat niste neajunsuri pe partea de calitate sau user experience.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by tomcat1974 »

criminus wrote: 10 Oct 2017, 10:58 @tomcat1974 peste android-ul de baza, in cazul de fata si in cazul mai tuturor celor ce pun android pe dispozitivele lor, se adauga o interfata personalizata producatorului sau scopului pt care este folosit aparatul, aici se regasesc de obicei mare parte din problemele de stabilitate.
Ca sa fac un rezumat la ceea ce voiam sa transmit, pt suma platita o astfel de unitate este foarte buna dar datorita "atentiei la detalii" scazute a producatorilor sunt de asteptat niste neajunsuri pe partea de calitate sau user experience.
Categoric.. Android este OS restul sunt defapt applicatii create specific pt Device respectiv. De aceea zic ca nu este o chesti deosebita sa mai aibe ..."buguri"...
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Ieri mi-am ocupat timpul cu montajul unui set de praguri cumparat de pe eBay Astea sunt pragurile https://www.ebay.co.uk/itm/332264753957 si asa au iesit (vezi pozele). Pretul a fost de 95 lire + 10 lire transportul, au venit in 3 zile.
Mi-a luat cam 4 ore de montaj cu totul, mai sunt unele imperfectiuni la imbinarea cu protectia de noroi din fata (a trebuit sa fac unele decupaje, noroc ca mai am un set de aparatori de schimb noi cumparate mai demult).
Schimba in bine aspectul masinii, suporta greutate de peste 100 kg (le-am probat eu) si o sa ma ajute sa pun bicicletele pe suportii de masina. MAi vedem cum se comporta in timp.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Si alte poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by andrei1271984 »

arata f bine ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by Campulaurentiu »

Salutare. Arata genial cu noile praguri. Astazi am comandat si eu tot pe ebay urmatoarele praguri : https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3296818418
Cand sosesc, contra cost, ma ajuti sa le montez si eu ? In functie si de timpul tau. Multumesc.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Sigur. Discutam atunci cand le ai in posesie. La mine au venit destul de repede.

eza
Posts: 9
Joined: 08 Aug 2018, 09:40
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by eza »

salut, cum stai cu consumul in oras, cam pe unde este? am vazut consumuri foarte diferite pe acest forum la kia sportage 1.6gdi
felicitari oricum pentru abilitatile de DIY :)
Kia Sportage 1.6GDI Dynamic Line 2017

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Eza,
depinde de stilul de condus foarte mult, de aglomeratie, experienta, numarul de bagaje si pasageri. Si de greutatea piciorului drept.
Consumul meu in oras nu prea sare de 8.5-9, media pe bord e acum 7.5 dupa un reset acum 1000 de km. Din astia am mers mai mult de jumatate in afara. Ca o paranteza, cred ca un consum mai ridicat se obtine la viteze de autostrada, mai ales peste 130 atunci cand aproape sigur depaseste 9-10.
Multumesc!

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by Flavyus »

Sunt curios ce prinderi are pragul ala. Ceva poze de la montaj ?

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Nu am poze de la montaj din pacate. Insa se prinde pe toata lungimea pragului prin 8-10 suruburi (nu imi mai aduc aminte exact) in gaurile in care erau fixate clipsurile pentru pragurile de plastic. Aceste clipsuri se rup la demontare, iar in locul lor se introduc suruburile cu piulita speciala. Pe dedesubt se executa prinderi in gaurile de scurgere ale pragurilor, la mine au fost 6 suruburi pe fiecare parte. Se mai prinde si in capete la pasajul dinspre roti.
In linii mari ca aici ,dar trebuie sa fixezi tu suruburile acelea din lateral in gaurile existente, in clip suruburile sunt deja acolo.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by Flavyus »

Arata bestial la pret excelent. Esti din Bucuresti ? Te vedem cu pragurile la o intalnire lunara sa le pipaim ?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by Flavyus »

AM sapat pe cele 2 linkuri pe Ebay si la ambele pare sa fie J&J producator; la cel mai ieftin apare alt seller dar in josul paginii e mentionat tot J&J. O fi exact acelasi produs ?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by Flavyus »

Sunt 2 coduri diferite de produs, ambele par sa fie facute de j&J, care e companie Slovaca (!), unul din vanzatori - cel cu produsul mai scump e chiar J&J, i-am dat mesaj pe ebay sa imi zica diferentele. Am observat ca kitul de prindere e diferit.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”