Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by andrei1271984 »

godoroja wrote:1000 km. #rezistam. Consum 12-14 (exact la ce ma asteptam). In rest nimic, absolut nimic. Extrem de silentioasa.Uneori prea silentioasa! :D

la fel si eu =D> 1000 km doar consumul este 8-9.
subscriu cu silentiozitatea =P~
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by godoroja »

Consum scazut la o medie de 12l, numai in oras in zona aglomerata din centru.
Ca minusuri - stergatoare fata de 2 lei.
Intrebare: De ce cand semnalizezi se stinge becul Daytime running light? Nu au stiut baietii ca doua becuri pot sa fie aprinse in acelasi timp? Sa nu mi-o bagati pe aia cu vizibilitatea, adica sa se vada ca semnalizezi. Amaratul ala de led nu face mai multa lumina ca lampa de semnalizare din far.
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

jokerescu
Posts: 1
Joined: 27 Feb 2017, 22:07
Auto: Smart Fortwo

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by jokerescu »

Salutare,

Sa o stapaniti sanatosi! :)

Cu toate ca ai zis ca sa nu o bagam pe aia cu vizibilitatea, faza cu DRL-ul de se stinge cand semnalizezi este fix pe ideea asta. Este o chestie ce tine de siguranta in general, la nivel mondial, in industria auto. Se presupune ca nu ai mai vedea ca respectivul semnalieaza daca ar ramane si DRL-ul aprins. Personal, mi se pare destul de puternic DRL-ul la Kia Sportage. Este destul de "strident". Ca si impact vizual, cand semnalizezi si se stinge ala, da, mi se pare ca ii dauneaza, dar na...:) Oricum sunt multe masini de ultima generatie de afiseaza acelasi comportament. Uite un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=8hglRXzsL9A

O intrebare daca se poate, jantele alea sunt de "tabla", corect? Le-ai luat de la MIT din Baneasa? Sunt vreo marca anume? Cat au costat? Mi se pare ca dau foarte bine pe masina!

Multumesc anticipat pentru raspuns!

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by godoroja »

Da sunt luate de la MIT Motors. Am luat discount pt 3 seturi de iarna.
Cauciucurile HanKook si jantele sunt alea hybrid de tabla. Cred ca Alcar, seamana cu ele.
Pret 4700 lei cu tot cu TPMS.
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by nirox »

godoroja wrote:Extreme winter update:
150 km. Consum 10,7 l/100 km.
Aseara am testat si eu acest AWD care de fapt imi pare un 4X2,5 :roll:! E prima masina din care iese fum si pute groaznic a ambreiaj (#-o), masina pare surprinsa atunci cand derapeaza si dureaza ceva pana isi baga computerul nasul s-o redreseze. Parca e mirat si surprins sistemul AWD! Daca mergi extrem de linistit cu ea am observat ca nu sunt probleme! Azi noapte dupa Popesti Leordeni, spre centura, ora 01:30, pe viscolul ala, nu prea imi parea ca am baza in ea la 70 km/h. Ma astept sa sariti in sus ca de ce mergeam cu 70 pe asemenea conditii vitrege! Pentru ca de asta este un test. Am mers si cu altele si cu asta in test :roll: ! Poate ca-s eu obisnuit cu altceva! Mai cercetam.... Overall ii dau ok-ul cu un plus mare pentru silentiozitate!

P.S. Cine imi poate explica ce e cu mirosul de ambreiaj si cu fumul? Cred ca nu-s primul.....
Vezi ca si pe forumul la Tucson este la fel cu mirosul, doar sunt surori masinile. Sunt niste explicatii pertinente acolo, trebuie sa le citesti. Ideea e ca sistemul asta e un 4x4 de asfalt asa mai mult si fara sa-l chinui.

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by godoroja »

Update: 15.000 km. Consumul in oras intre 12 si 14, afara masina a iesit maxim 500 km, consum peste 9. Nicio problema pana in prezent.
Intr-o seara am descoperit si auto high beam ala care chiar functioneaza, sunt placut impresionat.
LKA chiar tine bine banda fata de LKA de la Lexus!
Am schimbat stergatoarele pentru ca erau uzate si am cumparat 4 capace de jante pentru ca le-au furat niste drogati in zona Piata Alba Iulia.
2 revizii la Kia Jilava, 600-700 lei/revizie.
In rest, fara probleme.
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by godoroja »

Update 18000 km. Fara probleme. 3 revizii la IMG.
Un al 2-lea drum afara - 450 km. Consum 9l/100km. Observatii: Am fost foarte atent la traseu. Bucuresti-A3-Mizil-Buzau-Siriu-inapoi la Valenii de Munte-Ploiesti-Cornu-inapoi Ploiesti-A3-Bucuresti. Traseu variat, autostrada, sate, aglomeratie bara la bara (Siriu si Valenii de munte). Concluzii, masina este extrem de slab antifonata. Se aud absolut toate zgomotele de afara, aerul parca intra pe la chedere/geamuri, fâșâie peste tot. Cred ca masina nu a fost gandita sa mearga peste 90-100 km/h.
La DCT am observat niste chestii in coloana, la mers bara la bara. Masina sprintenuță așa, iti faci treaba cu ea cu ceva atentie.LKA excelent ca de obicei!
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by godoroja »

Masina s-a vandut la 25000 km! A picat navigatia, au aparut dungi colorate, IMG imi spune ca a iesit din garantie pentru ca la sistemul multimedia sunt doar 36 luni! I-am intrebat daca li se pare in regula faptul ca importatorul isi face reclama cu “7 ani garantie *”. Steluță! Deci steluța aia de fapt spune ca nu sunt 7 ani si ca totul este o minciuna. Pretul pe original, comanda din reprezentanta - 4600 EUR+ TVA!!! Am zis ca e o bataie de joc. Nu poti sa ceri atatia bani pe o prostie de navigatie! Nu inteleg cum e totusi posibil sa cada asa ceva! Asa ca masina s-a vandut, pe un pret extrem de bun, am mai pus 50% si am achizitionat o masina dintr-o gama premium.
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage 1.6 TGDI-DCT, 4x4,

Post by razesul »

Ai mare dreptate si aici Be am patit-o cu ambreiajul la 1.6 GDI manuala, desi eu am anuntat pe email inainte de 24 luni si 60k km si verbal la a 2-a revizie pe la 37k, dar pentru ca nu am fost mai ferm sa le pun cheia pe masa de prima data, pentru ca nu se manifesta foarte tare si nu aveam alte probleme, de altfel nici la 60k dupa 3 ani nu facea figuri, au refuzat - in cazul meu chiar KIA Belgia - am si emails de la ei, anyway "garantie 7 ani" este o miscare de marketing, destul de buna zic eu - pe acopera motor de exemplu, sunt pe aici pe forum care au beneficiat de garantie.

Un plus este la revanzare sa stii - cand vinzi o masina de 5 ani cu 100k km cu garantie inca 2 ani sau 50k oferita de producator, cantareste mult in negociere.

Oricum KIA ca brand in general vorbind este peste concurenta directa, nu este premium, poate cu noul EV6 dar mai are pana la premium, exemplu SKODA are 24 luni :)

P.S. Audi are 24 luni / BMW 3 (parca), dar full, si daca pica ceva in anul 3/4 sigur costa de 3 ori mai mult decat la KIA, asta daca mergi in reprezentata, normal.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”