Sportage 2017, 1.6 GDI, black pearl

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2017, 1.6 GDI, black pearl

Post by aqua »

schimbat pe garantie 4 opritoare usi, foarte amabil baiatul de la garantie pentru ca a fost de acord si pentru al patrulea opritor care nu facea zgomot dar am zis sa nu mai bat un drum de pomana cu alta programare, timp alocat si pentru un lucrator, sigur o sa scartaie si ala in perioada urmatoare

schimbatul in sine nu e mare lucru doar ca trebuie sa ai cheile potrivite la indemana, se desprinde fata de usa, declipsat niste mufe, indepartat fata de usa , dat jos difuzorul audio din 4 suruburi si prin spatiul ala se desface opritorul, invers pentru montare
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2017, 1.6 GDI, black pearl

Post by aqua »

facut vreo 1200 km in minivacanta, bucuresti timisoara szeged avrig bucuresti, totul in parametri, viteza destul de mare ca avem autostrazi acum pana spre vest, consum de 9,3 cu masina full, 8,5 pe drumurile nationale unde am mers normal, normal insemnand si stat in coloana la intoarcere ca asa se intampla cand sunt cateva zile libere
nu am avut parte de zapada, mai multa ploaie, la intoarcere pentru 10 minute am beneficiat de awd si cauciucurile de iarna pentru ca maps a evitat valea oltului si m a dus pe la curtea de arges, desi traseul nu prevestea nimic anormal m-am trezit pe la Robaia, limita de judet valcea cu arges cu o mica surpriza, dupa cateva curbe sus jos pe asfalt s-a terminat brusc asfaltul dupa o curba si in fata se ridica un deal frumusel plin de gropi si noroi, 3 masini deja stateau si analizau sansele sa urce sau sa intoarca
intr0un final dupa ce am cantarit si am vazut ca o skoda scout cred s-a dus si a disparut dupa coama, am bagat si eu degetul pentru 4x4 on si am zis ca acum e acum sa vedem, face banii sau nu awd, viteza nu prea puteam lua ca erau gropane mari asa ca am bagat incet incet si am trecut fara emotii pentru masina dar eu eram intr-o dunga ca alunec pe clisa aia plus urcus accentuat
cu caucicuri de vara nu treceam cu tot awd meu, daca era si noapte nu ma bagam ca nu intelegeai ce te asteapta in fata
altfel, de porc pentru google maps sa te duca pe acolo ca si cum drumul e in regula si sa te lase efectiv in drum, o masina mica cu tractiune fata nu vad cum sa treaca, trebuiau sa intoarca mult inapoi spre calimanesti si sa mearga clasic pe la ramnicu valcea
a mai trecut un bmw x3 si un tuareg
la curtea de arges am facut o pauza si am vazut ca-i sta bine plina de noroi pana la geamuri :roll:
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2017, 1.6 GDI, black pearl

Post by aqua »

ce mai ziceti, ca nu mai ziceti :lol: .... ma pregatesc de a 6 revizie la interval de aproape 10 mii km si 9 luni, au venit deja caldurile si obisnuiesc sa fac schimbul de ulei cam cand se trece de la frig la cald si invers, urmatorul ar pica prin octombrie
nimic notabil, maine trec la jantele de vara, DCT inca tine desi am zis ca dimineata cand era frig la prima plecare mai tremura, eu ma gandesc ca o fi ceva si de la injectia de benzina in conditii de frig, o sa urmaresc daca face si acum cand e mai cald
si o curiozitate, deoadata au inceput sa se auda niste pocnituri subtile in stalpul de pe mijloc cand plec de pe loc si opresc mai brusc, ceva inertial se pare, o fi ceva din sistemul centurii de siguranta, curios ca a aparut peste noapte
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2017, 1.6 GDI, black pearl

Post by aqua »

m-am programat pentru revizie in cateva zile, pocniturile alea de ziceam de ele asa cum au aparut asa au si disparut, sunt curios daca implica si schimb de bujii si zic asta ca ma gandesc la faptul ca da oarecum in nas dimineata la rece ca si cum ii taie efectiv gazul pentru o secunda, simptomul ar fi ca la manuala cand dai prea repede drumul la ambreiaj si are un zvac inainte sa moara motorul, ar putea fi o cauza cred desi e aleatoriu, pana isi calibreaza amestecul si injectia in primii metri de rulaj
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”