Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

Well, am primit polita si mi-a gresit cateva capuri, destul de importante...

Puterea 177 in loc de 132 si masa maxim autorizata 1420 in loc de 1895...

Cred ca de aici si suma aceea mare, astept sa recalculeze

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Flavyus »

Vezi ca puterea e in KW, nu CP.

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

Update: Duc munca de convingere cu domnul de la Gothaer pentru a imi reface polita.
Incearca sa ma duca de nas, ca puterea conteaza la suma finala... dar in cazul meu, ca este noua... nu conteaza ;))... whaaaatt?

Imi place fraiereala asta!

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

Flavyus wrote:Vezi ca puterea e in KW, nu CP.
Stiu, oricum masina nu are 177 kw si nici 177 CP dar acolo erau trecuti 177 si atat, nu scrie ce sunt.
Oricum baiatul nu intelege si mi-a zis sa vorbesc cu cei de la KIA pentru anularea politei (desi polita este pe numele meu...)

M-am convis si de oferta asta, probabil protectia consumatorului are un cuvant de spus despre Gothaer daca nu rezolva problema.
Mai ales ca l-am rugat sa imi faca modificarile pe polita fara sa modifice suma, si nici macar asa nu a vrut... ce sa mai zic!

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Flavyus »

Iti dau PM contactul Gothaer din Bucuresti pentru campania Kia, cu mine a fost f. civilizat la explicatii. Inca nu am primit masina sa am polita finala.

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

Flavyus wrote:Iti dau PM contactul Gothaer din Bucuresti pentru campania Kia, cu mine a fost f. civilizat la explicatii. Inca nu am primit masina sa am polita finala.
Ms, este aceiasi persoana si la mine.

Ideea este ca am primit forward la toata conversatia agentului de la Autonet cu agentul de la Gothair si datele masinii au fost transmise corect dar in polita apar altele.

O sa faca un act aditional, caci evident daca schimba cmc se modifica si suma finala si nu ii convine. Nu a vrut in ruptul capului sa anuleze polita cu date incorecte.
In caz de necaz, mai exista si protectia consumatorului, pana la urma nu suntem carpe!

Bafta, si sa aveti mare atentie la ce date primiti si sa cititi de 2-3 ori toate actele care le primiti.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by nirox »

Seria de sasiu corespunde? Banuiesc ca dupa aia o identifica in baza lor de date.

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

nirox wrote:Seria de sasiu corespunde? Banuiesc ca dupa aia o identifica in baza lor de date.
Seria de sasiu corespunde. A facut si un act aditional prin care a corectat Puterea si Masa maxim admisa.
Am batut un drum pana la Autonet sa discut treaba asta si am inteles ca nu sunt singurul cu problema asta, alt domn a sesizat ca avea trecut 90 la putere in loc de 177 cati CP avea masina lui.
Este o bataie de joc oricum, dar sunt constient ca saracii de la Autonet nu au ce sa faca, oferta este data de KIA Romauto...
Cand te bati co morile de vant, e greu, si toti sarlatanii se bazeaza pe asta.

Oricum eu sunt optimist, de obicei nu patesc prostii dastea, si nici nu ma asteptam la asa ceva la nivelul asta, dar oricum era cea mai mica oferta, si daca o platesc la jumate , 360 euro pentru 1 and hai ca merge, plus sau minus 20 euro, pot sa se spele cu ei pe cap din partea mea.

Probabil prostia mea a fost ca am achitat masina toata si nu am mers prin Leasing. Stateam si cu bani in buzunar si se ocupau aia de tot.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

quelloo wrote:cotatiile le dau in baza riscurilor.
pentru casco conteaza mult ce platesc ei in mod normal.
daca tu ai domiciliu spre periferie unde se presupune ca e mai putin aglomerat si poti sa lasi masina parcata peste noapte cu destul spatiu fata de celelalte masini (poate chiar parcata lateral) e ceva. pe de alta parte daca stai in dristor si singurele locuri care le gasesti cand vii de la munca sunt unele f inghesuite intre 2 rable (ale caror proprietari nu le pasa daca deschid portierele mai tare in usile tale...) sau daca in unele cartiere mai sunt unii sefi pe plantatie si le-ai luat locul (neplatit) intr-o seara si pana dimineata ei iti taie vreo 2 cauciucuri...

la faza cu garajul, reduce riscul de avarii de la grindina cu 50%, scade si riscul de furt, riscul de masina lovita in parcare etc etc etc.

in formularul de oferta care l-am completat ultima data cand am incercat sa fac casco erau si intrebarile: masina este tinuta in garaj? aveti loc platit la bloc, aveti alarma, aveti GPS?

varianta cu garaj scadea cam 35 de euro din pretul final (care tot a fost prea mare in cazul meu).
a, si n-are treaba cu varsta casco. atat pe numele meu cat si al tatalui meu pretul a fost acelasi

cam tot ce-ai scris mai sus e eronat :lol: :lol:
nu te supara pe mine [-o<
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

Dr3am wrote:Well, am primit polita si mi-a gresit cateva capuri, destul de importante...

Puterea 177 in loc de 132 si masa maxim autorizata 1420 in loc de 1895...

Cred ca de aici si suma aceea mare, astept sa recalculeze

n-au nici o relevanta.
la masina noua conteaza valoarea de nou ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

da mi s-a zis asta!

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

pentru toti cei care ati incheiat casco la gothaer puteti sta linistiti ca aveti toate riscurile.
:mrgreen:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

nirox wrote:Seria de sasiu corespunde? Banuiesc ca dupa aia o identifica in baza lor de date.
no , masina e noua , n-are ce sa identifice ;)
fiecare asigurator are in platforma sa zicem 5 modele de kia sportage :) insa problema la gothaer este ca nu exista un model corect :lol: toate au alta putere...dar cum spuneam intr-un post precedent asta nu are importanta in momentul cand masina este noo
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

Flavyus wrote:Iti dau PM contactul Gothaer din Bucuresti pentru campania Kia, cu mine a fost f. civilizat la explicatii. Inca nu am primit masina sa am polita finala.
misto campania :) te prind in primul an cu un pret cu 50 % mai mare decat la alti asiguratori (noroc ca plateste kia jumatate de an) si spera ca macar jumatate din clienti sa ramana la ei si in anul urmator :lol: pacaleala nemteasca [-X
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

quelloo wrote:
Dr3am wrote:Se pare ca le-a iesit bine calculul pentru mine. Sunt prea tanar ca sa am ceva ieftin.... trebuie sa te jecmaneasca asigurarile.

Mi se pare o mare prostie sa te judece dupa varsta.
Nu ajungeam sa imi iau masina si apartament la varsta asta daca eram un tembel pierdut in spatiu...

O sa ma conformez acum, nu prea am ce face, daca trebuie, trebuie :)

Multumesc mult pentru commenturile si "share-ul" cu ofertele primite de catre voi!
la casco conteaza mai putin varsta si mai mult domiciliu si daca ai garaj/alarma etc
[-X

cine ti-a spus ca garajul/alarma are vreo importanta te-a pacalit frumos. Asa considera unii ca e bine sa vanda...cu abureli de genul asta
domiciliul conteaza doar la Generali.
varsta conteaza cel mai mult in continuare...la 25 ani te poate costa 1300 EUR iar la 40-50 ani poti ajunge la jumatate de pret
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”