Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by nirox »

Cand am comandat eu Style in Decembrie, senzorii fata/spate erau optionali, nu veneau in standard. Omul zice ca a comandat acum 2 luni, posibil sa fi prins la fel si nu i-a adaugat.

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Salut, senzorii de parcare fata/spate erau optionali pe style cand am dat eu comanda. Doar ca din start dealerul mi-a zis ca senzorii spate intra in promotia lor. Ce-i drept nici pe mine nu m-a dus capul sa-l intreb ce fel de senzori sunt, am presupus automat ca sunt originali, asa ca acum m-am trezit cu senzori AM. Nu ma deranjeaza incredibil de tare dar, na, evident as fi preferat sa-mi apara pe bord.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Flavyus »

O poza cu senzorii spate si cu ecranul ala de avertizare ?

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Imediat ce revin in tara.

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Aștia sunt faimoșii senzori cadou.
IMG_1978.jpg
IMG_1977.jpg

Credeam că o să am mai mare nevoie de ei, dar deocamdată sunt ok așa cum sunt. Deranjant doar că piuie la tot felul de prostii, gen iarbă mai înaltă. Nu știu dacă toți fac așa sau doar ăștia pentru că sunt montați foarte jos. Mare atenție deci dacă vă luați mașină de la MIT Băneasa cu senzori cadou. O să fie aftermarket.

- Altfel am bifat primii 300 de kilometri. Cea mai mare parte pe DN1. Imediat ce-am mers mai mult prin oraș a crescut media la 8.
- Lumea nu mințea și mașina chiar se conduce excelent din toate punctele de vedere. E super comodă, spațioasă și incredibil de silențioasă.
- Faza lungă automată e probabil cea mai utilă chestie de care nu știam c-o să am nevoie.
- Ochelarii zdrăngănesc îngrozitor în compartimentul lor. Nesta avea dreptate. Trebuie să le lipesc ceva.
- Mă lupt încă să mă obișnuiesc cu cele 6 viteze, încă mai subturez.
- Pasagerii scunzi se plâng că nu văd peste bord :) De cealaltă parte eu a trebuit să-mi dau scaunul maxim jos pentru că aveam retrovizoarea maxim sus și tot nu vedeam ca lumea.
- am schimbat becurile din interior cu leduri dar Led24 a dat rateu. Mai intai și-au dat seama ca n-au pe stoc ledurile pe care le comandasem pentru parasolare, dup-aia mi-au trimis doua leduri alb cald desi pe site scria ca sunt reci
- Uneori când cobor din mașină se simte un ușor miros de încins. Înțeleg că a mai pățit lumea.
- Am trecut pe la ANAF sector 4 unde nu era bun formularul luat de la ei de pe site pentru că era printat pe doua pagini și nu față verso cum îl dădeau ei. De asemenea mi-au cerut fișă de înmatriculare deși am încercat să le explic că nu mai e nevoie.
- Voiam să-mi pun folie pe geamurile din spate, dar mi-am dat seama că-s destul de întunecate și așa și n-am nevoie.
- Pe o rază de 5 străzi în jurul blocului meu cred că sunt vreo 6 sportage-uri :) deci poate că suntem vecini
- Mă lupt îngrozitor cu dudele și polenul de tei și salcâm

Pe final o poză cu bestia
2945BCA4-B7B3-4284-93D0-0C47F080F994.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Flavyus »

Nu cumva esti in zona 1 Decembrie ?!
Orice senzor urla la iarba inalta.
Pasagerii aia nu au treaba sa vada peste bord
Nice car !

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Mersi!
Stau mai spre Baba Novac, Basarabia.

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Dacă vă întrebați cât de bine se descurcă mașinile voastre scufundate în apă, tocmai am traversat Râul TIpografilor care se varsă în Fluviul Poligrafiei :) Cam 30-40 cm de apă. So far so good.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by default »

Daca ai avut si jantele incinse, de la drum mai lung, ai pus-o de o deformare a discurilor probabil. Nu e deloc indicat asa ceva si nici spalatul masinii cu rotile incinse.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Mă îndoiesc că erau încinse, mă scurgeam din alte bălți și râulețe. Și probabil nu e indicat, dar n-am făcut-o intenționat și când te trezești în mijlocul torentului te gândești cum să ieși.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by default »

Sa zicem ca ai scapat cu bine...nu? Vezi putin daca in perioada urmatoare, nu ai niste trepidatii usoare la franare doar.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

O iau încetișor, oricum pe vremea asta nici n-am cum să merg foarte repede nicăieri.

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Azi am bifat 3.000 de kilometri. Nici nu știu cum au trecut. Pe măsură ce merg mașina mi se pare din ce în ce mai confortabilă, mai ales la drum lung.
- portbagajul si spatiul interior sunt foarte generoase. Am umplut-o de cateva ori aproape complet, desi nu ma asteptam sa intre nici jumate din ce-am bagat in ea.
- consumul mediu e undeva la 7.9, dar evident variază de la zi la zi în funcție de trafic. Recordul absolut a fost de Sf. Maria cand am facut 60 de km cu 5,4 :)
- am mers la munte pe niște hârtoape medii și s-a descurcat excelent fără să blochez AWD-ul.
- am hârșâit bara din față în parcarea subterană a unui mall, pentru că n-am estimat ca lumea cât de mare e. Nu e așa mare paguba, dar la una dintre zgarierturi se vede grundul. Am lua vopsea de retuș originala de la KIA, dar n-a mascat decat zgarieturile mai mici, aia mare ramane. La un moment dat trebuie să mă duc cu ea la vopsit.
- toată treaba cu înmatricularea a mers mult mai ușor decât mă așteptam. Într-adevăr vinerea după-masa e cel mai bun moment de mers la poliție, cel puțin în București.
- am ceruit-o acum vreo luna cu Meguiar's si parca nu se mai prinde praful de ea așa de tare ca la inceput.
- per total sunt foarte mulțumit până acum, aștept cu interes zăpada de la iarnă

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Salut, văd că n-am mai postat de foarte multă vreme aici. Să-mi fie rușine. Am împlinit de curând 12.000 de kilometri. Consumul mediu până acum pe ăștia 12k e de 7.7.
- Recunosc că de vreo 3.000 de km încerc să merg cât mai economic și se simte. Mult cruise control. 90 în localitate. 110 în afară. Fac zilnic cam 70 de km și am scos și 6.4-6.3 ceea ce mi se pare mai mult decât decent. Nu cred că pot să scot mai puțin de-atât la drumul ăsta.
- Mi-am luat jante Enzo G la cauciucurile la iarnă Hankook și până acum în afară de faptul că au devenit bi-tonale de la noroi mi se par f ok.
- Mi se pare că mașina se încălzește destul de greu dimineața. Cam după vreo 10 kilometri așa, dar cu încălzirea din scaune nu e așa deranjant.
- Am un senzor de parcare pe spate care piuie încontinuu. Apoi după câteva ore nu mai piuie. După care piuie iar. Oricum sunt celebri senzori aftermarket pe care-i montează băieții de la MIT Băneasa la ofertă, deci mă așteptam să pățească ceva.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Flavyus »

Caldura nu baga din prima ci dupa cateva minute.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”