Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Salut,

După vreo lună de configurat mașini, plimbat prin showroomuri și după ce era foarte aproape să plec acasă cu un Seat Ateca, am ajuns la configurația de mai sus, pe care am comandat-o săptămâna trecută. La opționale n-am ales decât parbrizul dejivrat și senzorii de parcare față. Sunt absolut convins că am făcut alegerea cea mai bună și de-abia aștept să mă urc în ea, mai ales că pentru că o să fie un salt destul de mare de la Renaultul preistoric pe care-l conduceam până acum :)

Am început deja să fac o listă de cumpărături:

- jante de oțel de 16 + cauciucuri de iarnă
- senzori de presiune din Coreea, cand mai apar pe Ebay :)
- cosmeticale
- etc.

Aveți vreo recomandare de bare transversale și suport bicicletă?

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by cocos1969 »

Felicitari pentru alegere, Kia Sportage e o masina super.
Pentru jante de tabla :
http://ejante.ro/magazin-online/jante-o ... d-/1458136
si cauciucuri, iti recomand anvelopemag, eu de acolo am luat o janta de tabla si un cauciuc Tigar pentru roata de rezerva si cauciucuri de iarna Hankook Winter ICept Evo2 W320 225/60 R17 99H pentru rotile de iarna , sunt super ok cei de acolo.
Si eu m-am gandit la inceput sa pun jante de tabla de 16 pentru iarna, as fi iesit mult mai ieftin dar pana la urma dupa ce am mai discutat cu unii prieteni mi-au recomandat sa pun de 17, cu ce vine masina , ei ziceau ca e bine sa pun aceleasi roti cu care vine masina sa nu se piarda din stabilitatea masinii.
Pentru senzori koreea, roaga-l pe Nesta , el le are cu ebay-ul sa-ti scrie pe PM cand mai apare oferta pe ebay.
Mie mi-a scris saptamana trecuta si in 30 minute i-am si comandat.
Poti sa mai pui in lista pentru cand o sa ridici masina : numerele rosii, Casco si un plin iar pentru cand o inmatriculezi RCA, rovigneta, inmatricularea.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Nesta3 »

Look at this on eBay http://www.ebay.com/itm/142342633664

Sunt valabili
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by b76bgaarh »

pt bare cele OEM.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Dan 43
Posts: 42
Joined: 08 Feb 2017, 22:18
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Dan 43 »

Neata!
Felicitari pt alegerea facuta!
Pentru jante de table incearca pe google.ro.ro sau anvelopemag.ro!
Bafta!

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

cocos1969 wrote: 10 Apr 2017, 09:37 Felicitari pentru alegere, Kia Sportage e o masina super.
Pentru jante de tabla :
http://ejante.ro/magazin-online/jante-o ... d-/1458136
si cauciucuri, iti recomand anvelopemag, eu de acolo am luat o janta de tabla si un cauciuc Tigar pentru roata de rezerva si cauciucuri de iarna Hankook Winter ICept Evo2 W320 225/60 R17 99H pentru rotile de iarna , sunt super ok cei de acolo.
Si eu m-am gandit la inceput sa pun jante de tabla de 16 pentru iarna, as fi iesit mult mai ieftin dar pana la urma dupa ce am mai discutat cu unii prieteni mi-au recomandat sa pun de 17, cu ce vine masina , ei ziceau ca e bine sa pun aceleasi roti cu care vine masina sa nu se piarda din stabilitatea masinii.
Pentru senzori koreea, roaga-l pe Nesta , el le are cu ebay-ul sa-ti scrie pe PM cand mai apare oferta pe ebay.
Mie mi-a scris saptamana trecuta si in 30 minute i-am si comandat.
Poti sa mai pui in lista pentru cand o sa ridici masina : numerele rosii, Casco si un plin iar pentru cand o inmatriculezi RCA, rovigneta, inmatricularea.
Mulțam fain, mă uit de roți. Am citit și topicul cu înmatricularea, de-abia aștept să mă reîntâlnesc cu bravii funcționari ai statului român. Numerele roșii și 6 luni de CASCO vin cadou de la dealer deci măcar asta am rezolvat deja.
Nesta3 wrote: 10 Apr 2017, 09:50 Look at this on eBay http://www.ebay.com/itm/142342633664

Sunt valabili
Thanx. Acum îi iau.
b76bgaarh wrote: 10 Apr 2017, 09:52 pt bare cele OEM.
Mulțam. Caut.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by panzer »

Felicitari pentru masina.

Bare OE. Eu am cumparat la Ceed aftermarket, le-am dus inapoi si am asteptat OE. Cele aftermarket chiar montate de omul care mi le-a vandut tot nu se potriveau pe masina ca cele OE.
Gume de iarna: Nokian. Pe jantele originale.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Flavyus »

Jante eu zic ca gasesti aliaj la pret de tabla.

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

Mă gândeam la tablă în ideea c-o s-o cam hărtănesc la iarnă pe hârtoape și m-ar durea inima să îndoi unele de aliaj. Altfel nu exclud nicio variantă. Inclusiv să le păstrez pe astea standard de 17 de iarnă și să-mi iau unele mai mișto de vară.

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Macabrescu »

A venit astăzi după fix 2 luni lungi de așteptat. Singurul regret e că n-am apucat să mă joc foarte mult cu ea pentru că la noapte plec din țară. Am mers însă nițel pe DN1, chiar și în a șasea, și pare tot ce trebuie :)

Din ce-am observat oglinzile se pliază singure când închizi, știu că parcă era un issue la un moment dat.
Sunt puțin dezamăgit de senzorii de parcare spate, care au venit cadou și au un indicator ieftin undeva lângă oglindă. Mă așteptam să apară ceva pe bord. Mă rog, una peste alta de-abia aștept să mă întorc ca să o inaugurez cum trebuie.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by nirox »

Sa o stapanesti sanatos!
Oglinzile au 3 moduri, sa se plieze cand o inchizi din cheie, sa nu se plieze, sau sa ramana pliate chiar daca mergi cu ea :). Vezi pe usa la sofer, la comenzile de geamuri, ai un buton pentru oglinzi, primul de sus.
Senzorii de parcare la mine imi arata in bord, fata spate, care din senzori. Nu prea inteleg care e faza cu indicatorul de langa oglinda.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Flavyus »

Ma asteptam sa-ti iei senzori originali pe spate, unde folosesti mai des si AM pe fata. Ma rog, daca-si fac treaba si sensibilitatea e buna, esti OK.
@Nirox: omul zice ca pe spate are senzori AM oferiti de dealer !

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by nirox »

Da, nu am vazut, cel putin la primul post unde zice configuratia de mai sus, eu nu vad nicio configuratie.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by b76bgaarh »

exista style fara senzori spate OEM?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage Style 2.0 DSL 4x4 MT Infrared

Post by Flavyus »

Ceva nu se leaga, ma uit pe dotari. Style are in optionale senzori spate sau fata+spate; cum ai reusit sa pui doar fata OE ?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”