Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Astazi i-am montat la Autosoft Militari, merg foarte bine. A fost nevoie de aproximativ 3,5km ca sa ii vada.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Am uitat sa mentionez ca a incurcat chinezu' marfa sau ceva de genul si a trimis in loc de 52933D9100 modelul 52933D4100
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Astazi am ridicat masina de la MIT Motors, s-au facut urmatoarele:
- update navigatie/unitate media
- inlocuit flanse amortizoare
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Aprox 2 ani de la achizitie si 20100km si a venit momentul pt a doua revizie. Ce este surprinzator e faptul ca se simte la felul in care trage :)
Schimbat:
- ulei
- filtru ulei
- filtru aer
- filtru habitaclu
De asemenea am schimbat pe CASCO si una din anvelope, o agatasem destul de bine de o bordura.
Am reusit sa vad consum la drum lung si de 7.5l/100km dar la mers pe autostrada cu viteza constanta de aprox 110km/h in rest tot fomista a ramas :D
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Am facut o plimbare prin tara recent de vreo 2-3000km cu Sportage-ul si as putea concluziona urmatoarele din experientele avute:
- se preteaza ca masina de drum lung, este suficient de comfortabila pt toti pasagerii
- consumul poate fi unul mic daca nu te grabesti :))
IMG_20190724_1223251.jpg
- am parcurs si niste Trans-uri si am fost placut surprins de cat de repede raspunde la schimbarile de directie succesive tinand cont de balansul de care da dovada in mod normal

Dar pentru ca drumurile patriei sunt intesate de limitatoare de viteza nemarcate si cratere care ameninta sa te inghita cu tot cu masina plus Trans-urile mentionate mai devreme am zis ca e momentul unei revizii a rotilor.
Am ajuns aseara la Autosoft Militari pt o echilibrare si o geometrie iar rezultatele au fost dupa cum urmeaza:
- doar 2 dintre roti au avut nevoie se fie echilbrate, ce-i drept au fost valori mici dar tot a fost nevoie
- pot confirma cu certitudine ca au in softul de geometrie modelul acesta 2016 QL/OLE
- la geometrie a necesitat niste mici corectii pt puntea spate iar pt puntea fata era la extremitatea valorilor acceptate de producator (geometria este prima oara cand o fac de cand am cumparat masina in Noiembrie 2017)
- costurile au fost 160ron echilibratul rotilor, 270ron geometria pt ambele punti
- bonus am primit verificarea uzurii anvelopelor
IMG_20190807_1957593.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by Flavyus »

Bine ca au luat softul pe modelul nostru, acum vreun an nu-l aveau.
Suspensiile sunt in 2 trepte, foarte smechere si se vede.

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Tocmai pt ca citisem pe aici cum ca nu prea e disponibil softul am insistat sa mi se confirme inainte de a face programarea :)
Hunter este marca aparatelor folosite de ei pt verificarea geometriei si din cate am inteles isi fac update-uri lunare.
Nu stiam asta despre suspensii de aici si surprinderea mea cand am vazut cat de bine a raspuns :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

In urma cu 2 ani, pe 6 noiembrie ridicam masina din reprezentanta. Anul acesta in aceiasi data am ridicat-o din nou dupa inlocuirea kitt-ului de ambreiaje.
Trepidatiile prezente la plecarea de pe loc au disparut, la fel si ezitarile cutiei la cuplarea treptelor la viteze mici. Imbunatatirea comportamentului este puternic sesizabila :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by Alx03 »

La cati km ai facut schimbarea ambreiajelor? Cat te-a costat toata distractia?

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Ele dadeau semne de oboseala de ceva timp doar ca eu le-am pus pe seama softului cutiei de viteze. A devenit evident ca ele sunt de vina cand am inceput sa am vibratii destul de puternice la plecarea de pe loc. Schimbul efectiv s-a facut undeva foarte aproape de 26.000km pe garantie.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by Alx03 »

Mi se pare foarte devreme ca dupa 26k km sa necesite deja schimbate, daaar... dat fiind ca treaba asta s-a facut pe garantie, e in regula. E okay faptul ca isi asuma astfel de probleme si nu incearca sa dea vina pe uzura, justificand ca e vorba de o piesa din categoria consumabile.

Cam pe la cati km ai inceput sa vezi primele semne de oboseala? Crezi ca s-au datorat unui stil de conducere mai agresiv, sau preponderent in oras?

aqua
Posts: 512
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by aqua »

cred ca au fost cu vreun defect, cutia fiind si automata nu ar putea intra in categoria "nu stii sa conduci, ai frecat ambreiajul"
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by criminus »

Cutiile cu dublu ambreiaj nu se simt prea bine in mediul urban, trafic bara la bara si chestii de genul. Fara a face niste teste din care sa rezulte date empirice parerea mea este ca a fost un combo intre piesa slaba sau defecta + mersul prin oras
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by Alx03 »

Atat timp cat se rezolva pe garantie, nici nu mi se pare o problema asa de mare, dar asta inseamna ca dupa cei 7 ani de garantie...you're on your own.
Ai primit un deviz cumva cu ce costuri au fost implicate, chiar daca au fost acoperite de garantie?

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, DCT7, 4x4, Sparkling Silver

Post by tomavlad1 »

Conform și eu ca a mea tot în jurul a 25 kKm a început sa dea semne de oboseala, la revizia de 30 kKm am raportat și am convenit cu cel de la garanție ca dacă nu moare pana la următoarea revizie pe voi schimba la 45 kKm. Asta a fost acum 6 luni și trepidații s au accentuat, am aproape 45 kKm și le voi schimba la 1.5 ani deși cred ca poate sa mai meargă, doar ca nu vreau eu sa am acele ezitări și smuciri.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”