Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by quelloo »

dar atunci cand este in sport sau manual si o poti tine intr-a 3-a sau a 4-a care mie mi se par mult mai ok pentru viteza aia, mai ai vibratia?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Buna seara,

UPDATE 02.12 - 7000 KM

Pe scurt: Am reparat masina!!!

Pe larg: Dupa problemele de saptamana trecuta eram foarte suparat. Masina avea 5000 km si 2 luni si deja prezenta ceva probleme deranjante din punctul meu de vedere pentru asa o "vechime". Check engine cu missfire si problemele cu vibratiile transmisiei. Asa ca am plecat la un drum de 1000 km, weekendul trecut. Traseul a fost Bucuresti - Constanta - Varna si retur, pe parcursul a 3 zile.

Tratamentul a constat in abuz total, din toate punctele de vedere :
- autostrada care era goala mers absolut "capat"
- majoritatea timpului doar kick-down cand era vorba de accelerari (mai mergi subturat masina?)
- o iesire in zona Vadu/Corbu unde am mers vreo 50 km in afara soselei ( pe drumuri marcate fara a intra pe plaja ). Aici masina a vazut iarasi doar kickdown, portiuni de drum unde am prins si 120 km/h, tot felul de dealuri urcate cu 4wd lock si ESP Off si Kick Down, power slide, mini jumps etc etc.
- consum mediu pe durata celor 1000 de km 14%

Concluzii :
- in primul rand vreau sa mentionez, abuz abuz dar fara sa fie alti participanti la trafic prin jur. Am fost suparat pe masina insa nu nebun si inconstient
- masina s-a comportat absolut IMPECABIL si i-am descoperit o latura care nu ma asteptam sa existe. Masina se comporta extraordinar de bine cand vine vorba mers dinamic. Si nu ma refer doar la motorul de 1.6 TGDI care este fenomenal pana spre 140-160 km/h ci si la tinuta de drum exemplara. Personal as compara tinuta de drum cu masini super premium fara nicio jena - X5, Touareg etc ( masini pe care le-am condus)
- am reusit sa nu ii produc nici macar o zgarietura desi nu m-ar fi deranjat si mi-as fi asumat-o
- nici macar o eroare de incalzire a transmisiei
- franele sa zic ca isi arata o mica slabiciune dupa frane puternice de la viteze mari insa mi se pare total normal lucrul acesta. Nu este o masina destinata franarii repetate de la 200 km/h. Franele au tinut mereu corespuznator insa se incalzesc destul de rapid si necesita o forta suplimentara de apasare a pedalei.
- CEL MAI IMPORTANT : Am revenit la mersul batranesc de zi cu zi si masina nici macar o data nu a mai avut vreo ezitare a transmisiei sau vreo vibratie cum avea in situatiile mentionate in celelalte posturi. Nu ma pricep tehnic foarte bine insa ma gandesc ca poate discurile de ambreiaj s-au mai uzat si acum "calca" cum trebuie si e mai bine.

Ma declar impresionat de weekendul pe care l-am petrecut impreuna si promit sa nu ma mai supar pe ea prea curand si prea usor.

Image

Image

Image
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by GabiA »

Eu cred ca mersul intrerupt si check engineul au fost din cauza benzinei. Nu cred ca ai probleme cu transmisia.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by Flavyus »

Ma bucur ca ai descoperit caracterul dinamic al masinii, excelent pentru un SUV. Asta e motivul principal pentru care am cumparat masina. Am un material intern de prezentare Kia in care sunt detaliate toate imbunatatirile la directie, suspensie, rigiditate etc In proiectare, s-au comparat mereu cu VW Tiguan la performante.

Cat despre cutie, automatele cu dublu ambreiaj pot sa mai aiba sincope. La mine la Passat era la fel setata sa mearga cat mai subturat, probabil pentru consum.

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Uodate 14.04.2018 - 21.000 km

Din pacate nu am stat prea bine cu timpul si nu am fost foarte activ. Nici acum nu prea pot intra in amanunte insa o sa subliniez cateva aspecte importante.

1. Sunt in continuare multumit de masina desi mai sunt mici chestii care nu imi plac 100% cum ar fi transmisia DCT. Acea vibratie nu a disparut complet.

2. Am schimbat pe garantie flansele de la amortizoare ( scartait volan la rece ) si un rulment pe spate care huruia.

3. Sistemul AWD pe timp de iarna a fost testat din plin mai ales ca stau langa Bucuresti plus ca am facut si cateva excursii montane. Sincer, nu sunt impresionat. Mi se pare ca se descurca normal, ca la orice SUV basic. Mi se pare departe de genul celor quattro, Xdrive, 4 matic etc. Pentru mine, esential, mi se pare ca sistemul AWD sa stie sa distribuie cuplul acolo unde este nevoie, chiar daca nu are diferentiale blocabile pe axe. De exemplu, la proba cross axle, adica incrucisare de punti, masina nu are nicio sansa sa iasa cu tot centralul LOCK si cu ESP ON sau OFF. Adica daca rotile de pe diagonala pierd aderenta, masina nu mai iese. Am mers cu alte masini AWD ( si nu ma refer la monstri off road ca Landcruiser, Patrol, Pajero, Hilux etc) si sistemul AWD se descurca mai bine. Totusi, per ansamblu faptul ca masina este 4x4 a ajutat seminifcativ in episoadele de viscol insa nu mi se pare sa aiba nimic special.

4. Un lucru care nu imi place in continuare este transmisia DCT. Nu imi place modul ei de a "tine din ambreiaj" la plecari de pe loc sau la viteze mici, .De exemplu, daca ramaneti usor impotmoliti cum am patit eu de cateva ori, din maxim 2 incercari inapoi inainte fara a abuza - miroase a ambreiaj incins. Ridica turatia in 3-4000 rpm si rotile abia le invarte, adica " o tine din ambreiaj". De fiecare data cand am ramas impotmolit si am facut 2 manevre inainte inapoi, ambreiajul s-a incins imediat. Am avut in test drive un Duster 2018 4wd si l-am dus la munte. Am ramas impotmolit 3 ore ( trei ore ) timp in care cred ca am facut 20km pe loc incercand sa scot masina. Niciun miros de ambreiaj ( adevarat, manuala dar se pare ca DCT ul nu reuseste sa faca ce facem noi cu piciorul ). Va mai sugerez un experiment desi zapada a trecut. Pe zapada sau gheata, puneti masina pe modul 4wd lock, scoateti ESP-ul si accelerati de pe loc la maximum. Va fi ceva foarte interesant masina turandu-se aproape de maxim insa fara a pleca de pe loc serios. 80% din cuplu va fi tinut de ambreiaj, transmisia necupland rotile asa cum te-ai astepta la o plecare in forta. Daca plecam cu quattro in acelasi mod, acul vitezometrului se ducea imediat in 60= 80 km/h pentru ca puterea la roti era transmisa si nu tinuta in ambreiaje.

5. Asa cum am zis, nu regret alegerea facuta. Am facut in 6 luni, 21.000 km si in afara de slabiciunile transmisiei nu prea am avut probleme. Masina eset alergata incontinuu, vede kick-downuri toata ziua. Motorul mi se pare impecabil si foarte vivace. Consumul meu mediu mixt este cam 10l/100km, ceea ce este excelent.

7. Plasticele, finisajele sunt in continuare impecabile. Nu a aparut niciun zgomot suspect sau vreo uzura.

8, Revizii si garantii la MIT MOTORS Baneasa - multumit ( desi nu imi elucideaza problema cu tremuratul DCT-ului).

9. O mica dauna pe CASCO la Groupama - la fel foarte okei apoi reparatia impecabila tot la MIT MOTORS.

Cam atat momentan, daca mai aveti intrebari, nu ezitati sa mi le adresati.
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by akeem »

Off road cu automata nu mi se pare cea mai buna alegere, am mai scris si cu alte ocazii. Cutia nu va sti niciodata sa faca ceea ce face soferul cu piciorul lui (mai bine zis cu mintea lui). Iar la DCT e mai rau decat la convertizor pentru ca in plus mai uzeaza si ambreiajele.
In primul rand, predictiile sunt (cum spunea cineva tot aici pe forum) destul de rudimentare, cel putin raportate la modul nostru de a gandi. Suntem inca departe de a egala mintea omului in a lua decizii in situatii neasteptate, chiar si cu cele mai tari echipamente in cele mai sofisticate experimente. Ce sa-i cerem unei biete cutii de viteze.
In al doilea rand, chiar daca masina ar "vedea" o groapa, un sleau, un bolovan, va gandi conform unor algoritmi gen maparile motorului. Nu va sti sa cantareasca risc/beneficiu cum facem noi oamenii: daca dau in groapa risc sa stric ceva la roata, dar e mai bine decat sa franez si sa dea ala din spate peste mine. Chiar daca e vina lui si nu ma va costa nimic, sa stau 3 luni cu masina in service e mai nasol decat sa platesc din buzunar o roata noua. Nu cred ca vom avea vreodata masini atat de inteligente, mai repede vor aparea aparatele individuale de zbor.
E exact ca intr-un proiect: apare o situatie naspa, singurul care ia decizia de a se opri sau a continua e ala cu bugetul, adica seful de proiect. El decide pe care varianta continuam, in functie de riscurile pe care si le asuma: ne oprim si asteptam remedierea problemei, mergem inainte ca mi se pare riscul destul de mic sau mergem inainte cu risc mai mare si incercam si remedierea problemei in paralel.
Dealtfel, daca tot vorbim de sisteme automate si cat de aproape ne aflam de masina autonoma, astea se pot aplica doar acolo unde e o disciplina perfecta a mediului in care isi desfasoara activitatea, indiferent ca vorbim de participanti la trafic, de infrastructura sau de orice altceva. In schimb sa ai o masina autonoma in Bucuresti unde la tot pasul dai ba de un gropan, ba de o sina de tramvai legata cu sarma, ba de zmei ai soselelor... ar insemna ca ori i se arde zilnic procesorul central, ori iti apare la fiecare 10 secunde "WTF?" pe monitorul din bord. Pana la urma nici LKAS nu functioneaza daca nu e marcaj pe drum.

Acum , referitor la ce zici tu mai sus, nu s-ar putea sa fie totusi ceva izolat doar in cazul tau? Vreo problema de soft, stiu si eu? Pe aici pe forum nu am vazut pe nimeni sa se planga, problema seamana cu cele aparute la Hyundai cu 7DCT. In plus m-am uitat si eu destul pe Youtube mai ales la rusi, care sunt destul de nebuni la cap incat cum vad ca scrie 4x4 pe fundul unei masini , fuga cu ea in nameti si in mlastina, chit ca e Bugatti sau Lamborghini Aventador. Si parca n-am vazut sa nu poata sa faca drifturi cu un Sportage.
Nu contest superioritatea altor sisteme, asta nu inseamna ca Magna nu stie sa faca trasmisii, ba chiar prea stie, insa asa o fi fost caietul de sarcini primit, forte orientat spre sosea, pentru 95% din clientii cu asfalt pana si prin padure (si in plus curatat cand e cazul) si mai putin spre aia 5% din zone din astea in care oamenii inca arunca gunoiul la marginea drumului. Nu mi se pare totusi normal cu un ESP OFF sa nu se poata trece peste limitarile impuse de sistemele electronice.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Xulescul
Posts: 11
Joined: 06 Feb 2018, 14:54
Auto: KIA RIO 2013
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by Xulescul »

salut,
legat de eroarea cu check engine/ misfire, am avut si eu o problema similara as zice la kia rio 1.4 benzina al meu. mergeam cu ea la service cand s a aprins check engine si a trepidat de cateva ori. pus pe tester misfire cylinder 1. bujiile le schimbasem de 6 luni. mecanicul a zis clar bobina( fiecare bujie are bobina ei ) . in final am cazut de acord ca sa platesc eu o bujie noua si ei sa schimbe bobina pe garantie. si de atunci am simtit ca masina se comporta altfel. De multe ori simteam si eu o intrerupere in special cand eram in treapta a 6 a la viteze mari.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by bondalicir »

salutare.. cum se mai comporta dct-ul? alte impresii?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by Flavyus »

Nu prea înțeleg treaba cu ESP și 4x4, tocmai ESP e factor limitator nu invers. Deși am pus niște linkuri în topicul de 4x4 ca ESP-ul lui Kia zice ca include niște sisteme gen vectoring etc se numește ATCC advanced traction control. Diverse clipuri arata ca Sportage se descurca la testul puntilor încrucișate, altele ca nu. La mine nu a reușit sa între ESP încă deși merg tare.

Trimis de pe al meu AGS-L09 folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by Flavyus »



Același awd pe Sorento stock

Trimis de pe al meu AGS-L09 folosind Tapatalk


fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by fireman01 »

razvan1912, Salut, Am nevoie de ajutorul tău. Sunt la un pas sa cumpăr aceeași motorizare cu cutie robotizată, chiar si culoarea la care m-am hotărât este ca la masina ta, numai ca o sa bifez toate opționalele. Am citit tot ce ai scris si am constatat ca ai fost foarte sincer legat de problemele apărute. Te rog mult, spune-mi ce te nemulțumește la masina in momentul de fata. Sunt convins ca de la ultima postare si pana in prezent, ai mai făcut ceva km. Multumesc anticipat pentru raspuns.

AndreiSportage
Posts: 72
Joined: 12 Apr 2018, 07:53
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by AndreiSportage »

Salut, ce se mai aude cu vibratia aia? Asa am si eu
Kia Sportage 1.6 tgdi dct 4x4 GT LINE New Infrared

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”