Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Multumesc colegului adrianm pentru barele transversale, le-am primit astazi si le-am si montat. Arata super, sunt foarte usor de montat, fara nici o unealta, se folosesc gaurile din barele longitudinale, deci mai putina flexibilitate la distanta dintre bare, doar doua variante, sau pozita pe plafon, dar cutia veche de 6 ani s-a potrivit perfect...
Cu toate astea, ma bucur ca am mers pe aceasta varianta, pentru aspect, asemanator cu Thule, dar mai ales pentru usurinta de montare/demontare. Voi pune ceva poze de pe mobil...

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Pozele promise
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by b76bgaarh »

bare oem rulz.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by tomavlad1 »

fabian.milea wrote:Pozele promise
Salut, cum e consumul când mergi cu portbagajul deasupra? La viteze mari o simți mai instabila?


Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk


fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Scuze de raspusul intarziat. Consumul este mai mare cam cu 1L. Am in jur de 11,5 in oras si 8,2 in afara si 9.2 mixt. Nu pot sa spun ca e mai instabila dar se simte un impact al aerodinamicii scazute cand esti in spatele unui camion, cand iesi in depasire te loveste curentul si trebuie sa o calci, cel putin la motorul meu. Abia astept sa treaca iarna sa o dau jos...

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Tocmai ne-am intors din primul concediu cu Sportage, primul drum lung. 2661km pana in Austria si retur la ski cu cutia plina de schiuri si clapari si portbagajul plin si el. Masina s-a comportat ireprosabil, confortabila, si parca km au trecut mai usor decat cu fosta masina. De la Faget pana dupa Salzburg, de putine ori am folosit pedalele, este usor de controlat din crouse control daca conduci cu anticipatie. Am plecat din Sibiu sambata pe 3 martie dupa o noapte de ploaie care a inghetat si am gasit masina ca intr-un cub de gheata la 5am. Pe autostrada pana la Deva am facut 1:30 min in conditii de iarna cu ceva fleasca si ninsoare, consum mare de 10,5% si asta fara sa depasesc 80km/h dar masina a fost stabila desi cauciucurile de iarna nu mai sunt in prima tinerete. Intre Deva si Faget a fost destul de inzapezit drumul, camioanele avand dificultati sa urce serpentinele. Intre Faget si Nadlac a fost mai ok, am vazut ceva utilaje... De la Nadlac la Szeged, ungurii nu au facut nimic, banda 2 era inzapezita cu 5cm de zapada. Se mergea in coloana pe banda 1, nu am avut curaj sa depasesc tiruri cu 100km/h pe zapada... Per total am avut un consum de 9,5% cu viteza medie de 86km/h, condus legal, 130-135 si scurte reprize de 140-150 unde era liber.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by Flavyus »

Foarte bine ca nu ai depasit pe zapada la viteza aia, eventual cu 4x4 dar nici atunci nu e sanatos sa fortezi in spatii inguste.
Sa va bucurati de multe concedii impreuna :)

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Salut, am facut o interventie pe garantie la MIT Motors, am schimbat pivotii fata. Daca tot am ajuns pe la ei, am schimbat ai placutele frana spate, reglat frana de mana ai schimbat stergatoare fata. Am fost foarte multumit, au fost super eficienti. Doresc sa-mi montez un carlig de remorcare pentru suport de biciclete, am cerut o oferta dar pretul e astronomic, 2350 ron. Ma gandesc sa-mi iau unul aftermarket pe la 600, dar mi-e frica sa nu am probleme cu garantia...

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by Flavyus »

Nu ai de ce sa pierzi garantia pentru un suport.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by Sergiucid »

Pai daca nu tractezi nimic cu el la ce ai nevoie de partea electrica :)? Il prinzi de sasiu si aia e :))
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Am nevoie de partea electrica pt suport ca are stopuri si semnalizatore

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Dupa cum am scris si in topicul despre carlige de tractare, am finalizat achizitia si montajul lui, pun mai jos ce am scris si in acel topic:
"Am montat la Hyundai in Sibiu, mi-au spus ca este ok cu garantia, sper sa nu am probleme. Montajul a fost 700ron, carling Aragon E3000BS cu demontare rapida - 999, modul electric CAM 13 pini 399. Pt transportul celor 3 biciclete am luat un Thule Velocompact 926, voi lua si adaptor pt a 4-a bicicleta. Sunt multumit de alegerea facuta. Am ales acest carlig pt ca era cea mai buna oferta care avea demontare rapida dar si cu securizare cu cheita. Nu este cel mai bun sau elegant model de carlig dar bugetul a fost mai important si la fel, era important sa-l pot demonta usor."
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by razesul »

O intrebare te rog - carligul Aragon E3000BS e bun si pentru remorcare ma gandesc nu?

Vreau sa iau ceva sa ii pun o remorcuta :) ...

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by fabian.milea »

Salut, scuze de raspunsul tarziu... da, e bun si pentru remorca, rulota... etc... suporta 80kg apasare...

Mai am putin si depasesc 20K km cu Sportage-ul meu si ma apropriu de 1 an de "relatie"...
In aceasta vara am avut o problema cu intalatia de climatizare... cand este mai rau... in concediu, in Mamaia, cu o zi inainte de plecare... :(
Ventilatia a murit subit... nici un pic de aer... nici rece, nici cald... nimic...
Am reusit sa ajung la reprezentanta si au diagnosticat problema... rezistenta in trepte de pe ventilatorul de habitaclu are o siguranta pe ea care s-a ars... piesa ne fiind in tara, a insemnat sa plec din Mamaia spre casa cu noaptea'n cap... Am observata ca peste 100km/h se ventila masina natural si nu a fost asa rau... dar in trafic a fost cald...
Am rezolvat la AutoKino BV, am facut si la ei o constatare si pana a venit piesa, electricianul a facut o ghidusie si a scurtcircuitat siguranta sa am ventilatie... Sambata am fost si am schimbat-o pe garantie, am facut si revizia de 80000... eu am vazut ca fostul proprietar a facut revizia la 20k,40k si 60K... asa am facut si eu... nu stiu daca e prea rar... cei de la AutoKino nu au spus ca ar fi rar... revizia a fost 500 Lei, filtre, ulei si manopera...
Azi am luat si niste jenti de 16 pentru anvelopele de iarna pe care le luasem de o luna... ma pregatesc de iarna... :D

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Kia Sportage 3 1.6 GDI 2013

Post by adrian deleanu »

Băieții de la Autokino văd că sunt profesioniști. Eu am avut o mica problema când mi-au schimbat rotile de iarnă, erau să îmi strice prezoanele, până la urmă a ieșit bine însă: mi-au schimbat toate piulițele. Dar diagnosticul l-au stabilit cei de la Martax. Așa că trebuie să avem grijă pe la reprezentanțe. Ai cumpărat de la Autokino consumabilele pentru revizie ? Sau le-ai avut tu și ai plătit doar manoperă ?

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”