Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by micosus »

Am luat si eu masina azi. Livrarea era planificata in Ianuarie avans platit in octombrie dar cred importatorul si autonet in cazul meu s-au straduit mai mult inainte de sarbatori.
Mirosul de masina noua este extraordinar, pentru primul drum impresii bune, consum cred ca nu e relevant acum si oricum nu prea imi pasa, cand nu imi mai permit o vand.
Trebuie sa mai invat cum functioneaza AEB ul si nu reusesc sa opresc navigatia :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

m4rius
Posts: 230
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by m4rius »

Bine ai venit în club și sa te bucuri de ea fără incidente.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by capsunica73 »

Sa o stapanesti sanatos sa te bucuri de ea si fara incidente.

Mario79
Posts: 74
Joined: 27 Oct 2017, 14:02
Auto: Kia sportage 1,6 tgdi
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by Mario79 »

Sa o stapaniti sanatosi fara incidente

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by cristinub1 »

Drumuri bune!
Acum trebuie si cauciucuri de iarna. Iar Mos Craciun a trecut de noi!

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by micosus »

Am luat si roti de iarna pe 17 dezent plus falken si senzori alcar. Pare totul ok
Am bagat un drum pe autostrada azi, cruise control e super (probabil ca adaptive era si mai si)
Mi se pare ciudat un pic LKS tot incearca sa ma impinga catre mijlocul benzii desi poate eu vreau sa evit o groapa ceva.
Multumesc pentru urari tuturor
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by Flavyus »

LKAS are 2 nivele si la unul mai are 2 setari. doar avertizare sonora sau corectie minora/ mare.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by adrian deleanu »

Să o stăpâniți sănătoși ! La drum lung LKAS e fenomenal, mai ales de la peste 120 km/ora. Simți cum duce practic singur, pe trasa, mașina. Mulți km fără incidente !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by micosus »

Am mers cu ea pe autostrada si m-am obisnuit si cu LKAS dar nu mi-a placut ca incearca sa te puna pe mijlocul benzii, cel putin pe A2 mi se pare foarte ingust pe langa tir-uri si as prefera un pic mai stanga, dar ajustarile LKAS imi dau impresia de "joc in volan". In rest impreuna cu cruise control e super, pe podul de la cernavoda (plin de curbe) s-a condus singura.

Incalzirea in scaune face toti banii, sincer nu vad niciun dezavantaj. Cine isi permite 20k + dar nu vrea sa dea mai mult de 30k nu cred ca are alternative la sportage .
Si modul sport mi-a placut, cu 4 oameni in masina tot te lipeste de scaun.

M-am uitat pe forum cateva luni inainte sa o cumpar si tot ce am citit si mi-am imaginat s-a adeverit.

O sa revin cand ( sper sa nu) o sa apara si probleme :)

Va multumesc la toti inca odata
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by micosus »

Am facut un drum dus intors pana la Focsani. Alimentat la Mol in Buzau si am scos pana la intrarea inapoi in Bucuresti 5.7l/100 nu stiu cat de relevant e sau nu dar ideea e ca poate mai putin decat scrie in specificatii.


Altfel, AEB ul s-a dezactivat temporar probabil din cauza mazgai care a ajuns pe camera.
LKAS e groaznic pe mizeria aia de drum unde esti fortat sa incaleci banda de urgenta (l-am dezactivat)
Suspensiile si directia mi se par bestiale, mai am un mondeo luat nou in 2006 si nu m-am simtit atat de bine .... sau am uitat sentimentul
Dupa 1000km cred ca masina e decenta si echiparile sunt cam tot ce se putea gasi la clasa ei dar nu pot zice neaparat ca isi face banii, probabil ca un sedan decent este la fel de bine echipat si sentimentul in condus e mai bun dar clar SUV ul isi are beneficiile lui pentru care l-am ales
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by micosus »

Pe ninsoarea de azi din Bucuresti AEB-ul s-a dezactivat din nou, fara mazga sau nisip pe sosea.
O pocnitoare de optiune care nu cred ca isi merita banii daca functioneaza doar vara fara ploaie si atunci poate si fara soare puternic. Mai bine luati alte optiuni de aprox.750 euro
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by surfer »

Nu e conform manualului? Nu de alta, dar eu nu as avea incredere in niciun AEB pe mazga asta de jos.
Tocmai ce am iesit un pic acum cu masina, pe niste drumuri din camp (asfaltate), acoperite cu zapada. La franare brusca, se duce sanie, 5-10 metri, cu si fara frana de mana, de la aprox 20-30kmh.
Consider un avantaj ca se dezactiveaza singur cand simte ca nu are aderenta - astfel iti da ocazia tie sa fii atent si sa faci frana de motor
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

BarbQ
Posts: 88
Joined: 27 Jun 2017, 22:25
Auto: Sportage 1.6T-GDI 4x2 GTLine

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by BarbQ »

Da, scrie in manual ca pe conditii de ploaie si lapovita e posibil sa nu mearga.
Fiecare cu parerea lui, dar la mine doar in cateva luni si-a scos banii.
Kia sportage 1.6T-GDI GT LINE 4X2 MT infrared

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by surfer »

Daca parerile unora duc la victime, nu e chiar ok. :) (Apropos si de discutia despre rulare videoclipuri pe ecranul navi in timpul mersului)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTline BlackPearl AWD DCT

Post by micosus »

Asta ca scrie ca s-ar putea sa nu functioneze (6-75) nu stiu cat de utila e. Clar sistemul este acolo last resort si nu vrei sa fii nevoit niciodata sa-l folosesti. Cert e ca la mine pe ploaie sau zapada e 0. Si daca cineva citeste jurnalul asta poate isi face o idee pe ce sa isi cheltuiasca banii. Pe un sistem care te apara doar in conditii ideale unde sansele de evitare a pericolului oricum sunt mai mari sau pe alte optionale.
Cand AEB ul va fi obligatoriu poate si Kia(si alti producatori) va gasi o solutie tehnica care sa functioneze tot timpul. Pare cam aiurea sa zici ca radarul (ce lungime de unda??) e afectat de particule depuse pe spoiler unde este montat.
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”