Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by lamisedoco »

Nu mai zic de înmatriculare ca am programat-o la înmatriculare pe 29.03 si am găsit loc pe 15.06 -Prahova


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by Sergiucid »

stelist wrote: 08 May 2018, 13:50 naspa, noroc ca stau in Ghiroda altfel as fi pierdut programarea din 10.05. de la inmatriculare. Ce sati spun'' rabdare si tutun '' asta daca fumezi :D
Ideea la mine ca masina e luata in leasing, iar cei de la Impuls nu m-au informat ca imi vor trimite actele ca sa pot face rezervare...eu trebuie doar sa obtin viza pe fisa de inmatriculare si sa le trimit actele inapoi ca ei sa finalizeze inmatricularea. Primul loc liber la directia fiscala a fost in 18.05... se descurca firma de leasing dupa ce le trimit actele.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by nerazzur4ever »

Am declarat si eu masina la primarie..stiu ca exista un loc special pt inmatriculari...dar mi e greu sa caut...daca imi puteti spune ce mi trebuie la dosar....si cum e mai bine sa faci programare..online sau nu?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by stelist »

Cerere inmatriculare, fisa inmatriculare cu semnatura si stampila primarie, carte identitate si copie, carte masina in original si copie, copie dupa asigurare, factura in original si copie, dovada plata taxa 37 lei la trezorerie iar referitor la programare online sau stat la coada dimineata depinde de cum stau lucrurile in fiecare oras, in Timisoara a fost ok cam o luna jumate la online.

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by nerazzur4ever »

Multumesc..factura trebuie si in original??..eu de la dealear am primit doar copie

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by stelist »

Da trebuie si in original doar la asigurare se cere doar copia.

stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by stelist »

. INMATRICULAREA PERMANENTA A UNUI VEHICUL NOU IMPORTAT DIN U.E.

CEREREA SOLICITANTULUI. IN CAZUL INSCRIERII IN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE SI A ALTEI PERSOANE CARE POATE FOLOSI VEHICULUL, IN VIRTUTEA UNUI DREPT LEGAL, ALTUL DECAT CEL DE PROPRIETATE, PROPRIETARUL VA MENTIONA SOLICITAREA EXPLICITA IN CERERE;
FISA DE INMATRICULARE A VEHICULULUI (Atentie, formularul este format pagina A5! A se imprima fata/verso si a se completa prin dactilografiere), COMPLETATA CU DATELE SI SEMNATURA PROPRIETARULUI SI AVAND VIZA ORGANULUI FISCAL COMPETENT AL AUTORITATII ADMINISTRATIEI PUBLICE LOCALE. IN CAZUL INSCRIERII IN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE SI A ALTEI PERSOANE, SE VA DEPUNE SI FISA DE INMATRICULARE COMPLETATA CU DATELE SI SEMNATURA ACESTEIA.
CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI, IN ORIGINAL SI COPIE;
DOCUMENT CARE ATESTA DREPTUL DE PROPRIETATE AL SOLICITANTULUI ASUPRA AUTOVEHICULULUI SAU REMORCII (CONTRACT VINZARE-CUMPARARE, FACTURA, ETC) IN ORIGINAL SI COPIE;
ACT DE IDENTITATE AL SOLICITANTULUI IN ORIGINAL SI COPIE. IN SITUATIA IN CARE IN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE URMEAZA A FI INSCRISA SI O ALTA PERSOANA IN CALITATE DE COPROPRIETAR, SE VA PREZENTA ACTUL DE IDENTITATE, SAU DUPA CAZ, DOCUMENTE CARE SA ATESTE DOBINDIREA PERSONALITATII JURIDICE, DENUMIREA SI SEDIUL, IN COPIE;
COPIA DOCUMENTULUI DE ASIGURARE OBLIGATORIE DE RASPUNDERE CIVILA PENTRU PREJUDICII PRODUSE PRIN ACCIDENTE DE CIRCULATIE IN TERMENUL DE VALABILITATE AL ACESTEIA;
DOVADA DE PLATA A CONTRAVALORII CERTIFICATULUI DE INMATRICULARE – 37 LEI (VEZI ANUNT!);
DOVADA DE PLATA A CONTRAVALORII PLACUTELOR CU NUMAR DE INMATRICULARE – 40 LEI PENTRU NUMAR LA RAND SAU 85 LEI PENTRU NUMAR PREFERENTIAL – ACHITATA LA GHISEU;
PENTRU PERSOANELE JURIDICE ACTE CARE SA ATESTE DOBANDIREA PERSONALITATII JURIDICE, DENUMIRE, SEDIU SI REPREZENTANT LEGAL IN COPIE;
DOCUMENTELE POT FI DEPUSE DE CATRE O ALTA PERSOANA PE BAZA UNEI PROCURI SPECIALE;
ORICE DOCUMENT DEPUS DE SOLICITANT, CARE NU ESTE IN LIMBA ROMANA, VA FI INSOTIT DE TRADUCEREA LEGALIZATA A ACESTUIA.

stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by stelist »

Ieri m-am prezentat la inmatriculari la ora programata si in trei minute am plecat cu chitanta de la numere. Urmeaza sa ridic numerele saptamina viitoare marti sau miercuri. Ma declar multumit de cum au decurs lucrurile , astepti ceva timp dar macar nu mai stai la cozi si la imbulzeli.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by crismcl313 »

Aoleu asa mult pana iei numerele???? La mine a durat 2 ore cu numere preferentiale pana mi le-au dat😜
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by stelist »

Am o intrebare referitoare la lumini puse in auto , am observat ca , cind intru in tunel nu se aprind luminile imediat iar seara in amurg toti participantii in trafic au luminile aprinse iar la mine sunt doar cele de zi, doar cind se intuneca bine se aprind. La voi cum e ?
In rest am montat numerele mi-a venit si talonul prin posta, am ajuns la borna de 1000 km iar de masina sunt foarte multumit. Am prins si o perioada cu ploaie si am testat stergatoarele pe auto iar constatarea e ca, functioneaza excelent.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by Sergiucid »

Vezi ca mai ai o optiune in CB la meniul de lumini, ceva cu delay. Functia respectiva mai intarzie aprinderea fazei scurte la treceri bruste lumina/ intuneric. Iar legat de sensibilitatea senzorului de lumina , o sa iti aprinda farurile cand simte el ca e necesar. Personal o tin mereu in auto, mai putin cand circul pe DN :)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

stelist
Posts: 101
Joined: 16 Dec 2017, 19:50
Auto: kia sportage 1.6gdi
Location: Ghiroda

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by stelist »

Am debifat acel delay si am observat ca, la oprirea masinii dupa ce scot cheia nu mai ramin aprinse farurile si stopurile ci se sting instant. Aceasta setare are efect totusi si la aprinderea farurilor in auto ?

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by surfer »

Nu stelist, nu are nicio legatura cu senzorul farurilor pe modul auto. Este doar pt sistemul "follow me home", ceea ce inseamna cat stau farurile aprinse dupa inchiderea/deschiderea masinii. Scz ca nu am scris de ieri cand am vazut postul lui Sergiu, dar am fost pe fuga si nu am apucat.

La senzorul farurilor nu ai ce sa ii faci, asa este el setat din fabrica. O sa te obisnuiesti cu sensibilitatea (sau din contra, nesimtirea :) ) lui.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by Sergiucid »

Explicatia din manual e foarte succinta. Ti se inchid farurile cand opresti masina noaptea, in modul auto? Ar trebui sa nu afecteze. O sa testez si eu deseara sa vad ce si cum :) Drept e ca eu le tin in Auto tot timpu si nu mi-am batut capu cu aceasta functie .
PS: cel mai interesant ar fi cum putem extinde timpul in care raman farurile aprinse...15 secunde sunt prea putine pt mine :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia sportage 1.6 gdi style ,4x2, 6M sand track + optionale

Post by surfer »

Intradevar, puteau sa puna acolo "functia intarziere faruri la oprire".
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”