Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by nerazzur4ever »

Da ..zici ca sa fii recunoscator ca au fost amabili DAR aveti dreptate in acest stil nu ne mai facem bine....ramanem o tara de spagagii

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by quelloo »

esti amabil si client oriented pentru ca asa e normal sa fii. mai ales in vanzari. parerea mea :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by nerazzur4ever »

Corect..cred ca nici eu nu le las..in primul rand ca sunt cam la fundul sacului...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Flavyus »

Nici macar in service nu am mai lasat nimic in ultimii 7 ani, in reprezentante. Pur si simplu nu era cazul, s-a mai schimbat mediul.

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Bogdan[BBI] »

Upate:
- am ridicat masina si am facut pana acum 150 de km prin oras cu ea.
- sunt impresionat maxim; o tinuta de drum foarte buna, silentioasa, agila, pozitia inalta la volan priceless;
- astept sarbatorile sa o pot testa si la drum lung.
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Bogdan[BBI] »

Salutare,

Weekendul acesta am facut un drum spre mare si inapoi sarind astfel de 1000 de km. Foarte multumit de masina ca tinuta de drum, iar referitor la consum am scos 8.6 la o medie de 110 - 120 km/h.

Am avut parte insa si de o mare neplacere: fix cand iesisem pe autostrada, pe sectiunea aceea betonata, rosturile dintre placi erau mancate si considerabil multe pietricele si cum mergeam noi pe prima banda cu 120 km/h ne devanseaza un Duster (avea vreo 160 km/h) care ne-a proiectat in parbriz o frumusete de piatra dand nastere astfel unei floricele de circa jumatate de mm in parbriz pe partea soferului.

Acum sunt intr-o mare dilema si as vrea sa ma ajutati cu ceva sfaturi/pareri legat de cum ar fi optim sa procedez:
- sa il schimb pe casco? si daca da care ar fi pasii?
- sa merg cu el asa?

Mersi!
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Miria »

Cu aceasta frica plec si eu de fiecare data la drum.O pietricica din aceasta, poate strica bucuria unei intregi zile.Inainte sa il schimbi, poti incerca sa te duci la un centru de parbrize, unde ti -l poate repara, injectand o rasina asemanatoare celei din stomatologie.Rezultatele de cele mai multe ori sunt bune.Poti face o poza sa vedem si noi cum arata dauna din parbriz.Daca te deranjeaza tare, il poti schimba pe casco.Suni unde ai tu asiguratorul, te programeaza ei, iti deschid dosarul de dauna, in acest timp tu te programezi la Kia, respectiv iti vor spune cei din service cand sa le aduci masina.Dureaza cateva zile, pentru ca trebuie sa stea nemiscata cateva ore pentru a se intari masticul.Eu am schimbat 2 parbrize pana acum, cei drept nu la Sportage, nu-mi intra apa in masina insa nici executia nu este ca cea din fabrica.De fiecare data mi-au murdarit plafonul, masina era plina de praf, si chederele parbrizului imi stau un pic umflate din cauza de cum au tras ei.Multa bafta si Doamne ajuta sa fie primul si ultimul incident al masinii tale.

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Bogdan[BBI] »

Multumesc Miria,

Imi poti spune te rog daca as aborda solutia cu rasina sunt sanse ca in viitor la o eventuala alta dauna sau o verificare anuala la dealer sa am probleme ca am intervenit intr-un centru neuatorizat asupra parbrizului?
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Bogdan[BBI] »

Si mai am o intrebare: masina va merge doar la KIA, sau trebuie sa o vada si asiguratorul? Poate parea prosteasca intrebarea, dar chiar nu am avut pana acum astfel de probleme.
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Miria »

Nu au de ce sa se lege la garantie pentru o ciobitura in parbriz.Parbrizul unei masini este considerat consumabil, daca ar fi frig acum afara si ar crapa de sus pana jos in urma diferentelor de temperatura, atunci da, s-ar putea sa iti zica ca nu ti l schimbe din cauza loviturii, in schimb nu au niciun motiv.Eu iti recomand sa te duci cat mai repede la un centru de parbrize, tocmai pentru a nu-ti pleca vreo fisura, atunci nu vei mai avea incotro si va trebui sa l schimbi cu totul.La casco, trebuie intai sa te duci la ei la constatare, cauta si tu pe net unde au centrul de constatare cei de la Gothaer, dar in acest timp suna si la Kia si fa o programare la tinichigerie si caroserii daca vrei sa il schimbi.Eu dupa parerea mea, zic ca ar trebui sa l repari, ciupituri si lovituri vei tot avea in parbriz de la diverse pietricele.Il schimbi cand va crapa cu totul, pana atunci nu vad rostul, mai ales ca prin acea rasina sub presiune, ciobitura dispare de cele mai multe ori in totalitate.Poti poate vedea doar un punctulet de ac daca te uiti cu atentie, in rest nu ar avea ce sa se mai vada.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Flavyus »

Notifici la Gothaer pe telefon sau mail, le spui ca vrei la Mit, ei deschid dosar si dau mail la Mit, te duci in 30 zile la Mit pt constatare dupa care ai 2 ani sa schimbi parbrizul.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by andrei1271984 »

De acord cu Miria, mergi la un centru de parbrize si ti-l repara cu 50-100 lei pe loc. Am avut f multi clienti care au fost f multumiti de aceasta procedura.
Nu are rost sa schimbi parbrizul din fabrica , este sfant crede-ma ;)
daca vrei totusi sa mergi pe casco suna la 021/2000000
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Flavyus »

Cele mai rezistente parbrize sunt AGC, ce am testat eu de 20 de ani. Mi se pare ca la mine asa a venit din fabrica.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by DragosB »

Salut si s-o stapanesti sanatos !
Eu am luat o piatra in parbriz acum un an , am zis ca se poate "repara"..insa "plecase" putin crapatura si asta a fost...Am stat vreo 6 luni cu mizeria care se intindea din dreapta spre centru si acum in iarna l-am schimbat pe Casco.Pasii sunt: anunti la asigurator ( eu am ales metoda telefonica) si declari problema.In cazul meu am ales Allianzu din curtea Mit ( unde era Mitsu inainte),m-au programat in aceeasi zi prin e-mail la o data f. apropiata,acolo a durat 10 minute( mai mult cu hartiile) apoi agentul a dat un forward la dosar la service-ul ales de mine > Mit motors,alaturi.In 5-7 zile lucratoare a venit parbrizu,montat apoi cu programare: m-au sunat ,s-a rezolvat in cateva zile.Saint-Gobain,Sekurit,la fel precum originalul,cu toate cele pe el.A costat cat China prin metoda asta( ~26 mil),da' am ales varianta asta pt ca nu am platit niciun leu.
ps: am facut si ITP-ul cu el fisurat,acum se poate daca nu e fisura prin dreptul soferului.
succes si numai kilometri fara belele !
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red + Optionale

Post by Bogdan[BBI] »

Salutare si multumesc de sfaturi. Am ales sa contactez o firma de reparat parbrize care se deplaseaza la domiciliu. Tocmai ce a venit un tip si mi-a blocat acea lovitura tip stea+tinta. In locul cu pricina a ramas un semn, dar macar nu mai sunt sanse sa ma trezesc cu raze plecate din acea zona. Operatiunea a costat 60 de lei.
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”