Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by razb »

Chiar sunt satul de pareri din auzite si preconceptii legate de Renault, sunt aceleasi preconceptii ca ale celor cu bmw-uri sh de 13-15k de euro care zic ca nu se compara cu pocnitori gen kia, renault, hyundai, peugeot; ca fapt divers am un megane de 11 ani in care mai mult de reviziile normale (300 ron) si distributiile care costa 1000 ron la 5-6 ani nu am bagat nici un ban si merge ceas. Ar fi foarte bine ca si kia sa faca astfel de masini. Ramane de vazut!

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by adrian deleanu »

Nu vreau să polemizăm. Și eu am avut un Clio Sedan, de nou, cu care nu am avut probleme. Dar,...

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by Nesta3 »

Foarte misti descrierea/comparatia.Din neauzite, m-am urcat in Kadjar.In afara de instrumentar, care e in functie de placerea fiecaruia, NU exista comparatie la niciun capitol intre el si Sportage.Mai repede as lua noul Qashqai, care arata superb.
Legat de preconceptii, eu nu pot cu astia care nu au pus mana pe o masina noua ci doar puscarii bașite de altii 200 mii km si care isi dau cu parerea.
Cu tot respectul pentru poporul roman, oricum indobitocit pana la refuz de ăi mari, dar majoritatea se regaseste in sintagma "sarac si fudul".Adica iti ploua in casa,in gura dar aspiri la urcatul dosului intr-o "nemteasca", ca doar valoarea se cunoaste.
Felicitari de achizitie
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by razb »

"Legat de preconceptii, eu nu pot cu astia care nu au pus mana pe o masina noua ci doar puscarii bașite de altii 200 mii km si care isi dau cu parerea.
Cu tot respectul pentru poporul roman, oricum indobitocit pana la refuz de ăi mari, dar majoritatea se regaseste in sintagma "sarac si fudul".Adica iti ploua in casa,in gura dar aspiri la urcatul dosului intr-o "nemteasca", ca doar valoarea se cunoaste."

Total de acord! Doar ca asa cum exista termene de comparatie intre un X3 si Sportage la fel poate exista comparatie si intre Sportage si Kadjar, dar da sunt multumit de alegere si clar imi place mai mult si e mai reusita decat Kadjarul. Qashqai e mai ingramadit inauntru decat kadjar, era similar cu cx5.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by adrian deleanu »

Sunt f multe feluri de a vinde mașini. Mulți producători, așa zis din categoria premium, oferă un plus de calitate, dar un foarte dezavantajos raport calitate-pret pentru client. Eu vorbesc fără patimă, din experiența mea, având doar mașini noi, patru la număr. Sportage oferă, în opinia mea, cel mai bun raport calitate-preț in segment. Calitatea se apropie de cea a mașinilor premiu, dar de ce să te lași jecmănit. Dă, dacă ai suficienti bani să nu îți pese de 50 mii euro, atunci nu te mai interesează raportul calitate-preț la o mașină. Renault oferă un bun raport calitate preț, dar nu oferă momentan, după mine, calitatea KIA. Sunt dovezi în acest sens în toate statisticile care urmăresc gradul de satisfacție al clienților, pentru cei care nu cred. Respect pentru toate părerile tuturor !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by razb »

"Renault oferă un bun raport calitate preț, dar nu oferă momentan, după mine, calitatea KIA."

Sunt de acord, asta e si parerea mea, dar e diferenta intre nu exista termen de comparatie si nu e la acelasi nivel al calitatii cu Kia.

Eu de curand am mers cu un prieten care isi luase un seria 6 gran coupe 3l, inauntru foarte de calitate dar nu pot sa zic ca ma dadea pe spate fata de ce avem noi, oricum eu nu stau sa mangai bordul la masini sa vad daca e nu stiu ce piele. Diferenta mare e la motorizari la masinile premium, era racheta masina aia, pur si simplu wow. Pret? 128k euro :))
Dar dupa cum zicea si Nesta, la noi 90% din masinile "premium" sunt ligheane cu 200k km si cu motoare de 2l ca sa nu le sara impozitu'. Macar de ar merge civilizat pe soselele si asa varza de la noi...

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by adrian deleanu »

Cum spuneam, există tehnici și metode de a vinde. Și piețe dedicate. Ai bani, devii un pic mai snob, fara sa realizezi. KIA construiește cu greu. Și cu piedici din partea celor care se simt amenințați. Alții trăiesc din ce au fost cândva și își permit să înșele sau să fure clienții, gen softurile pentru pacalirea emisiilor. Ați auzit de brandul Genesys, parcă așa se scrie. De la Hyundai, parcă. Și KIA are divizie de lux, dar nu vinde la noi. Și acolo produsele lor mizează tot pe cel mai bun raport calitate preț

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by razb »

Salut, mai vin cu pareri noi. In primul rand la 5 zile lucratoare dupa ce a venit masina am reusit sa rezolv cu toate actele si sa plec cu ea in vacanta.

Pareri dupa vreo 1500 km si bineinteles ca voi mai face comparații cu Kadjarul:
1. Motorul si cutia sunt foarte foarte misto, au fost motivul pentru care am ales masina si pot spune ca ma felicit. E racheta in depasiri pe modul sport, personal cu suv.uri din astea non premium si motoare mici eu nu am mai mers cu ceva care sa fie atat de dinamic.
2. Pe autostrazi Lkas e foarte util chiar te relaxeaza, acum sunt pe o insula si l.am dezactivat pentru ca e enervant.
3. Racirea in scaune e un must pentru piele inca nu e august si fara sa ii dai drumul transpiri rau.
4. Aerul conditionat pe auto nu stie cand bate tare sa iti mute pe geam ca sa nu iti bata in fata astfel trebuie mereu sa le tii pe semi inchis. La Renault pana si pe megane 2 stie sa faca asta. In fine nu e mare lucru dar asta am remarcat.
5. ca si consum am avut 8.4 pana pe insula , acum a crescut la 9 ca merge mult cu 1-2-3
6. Portbagajul electric e mult mai civilizat nu inteleg de ce nu il pun standard, pe gtline macar.
7. Awd.ul nu imi dau seama daca intra vreodata poate si pentru ca e motorul mult mai puternic decat aveam pe kadjar, dar acolo chiar se simtea cand facea transferul pe rotile din spate, plus ca mi se parea mult mai misto sa iti ofere informatiile astea in timp real cum se transfera puterea.

Sent from my G8141 using Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by Flavyus »

AWD la Kia e predictiv, de aia nu-l simti. Ia sa vezi ca nu prea iti va intra Esp-ul fiindca ar trebui sa treaca peste limitele AWD-ului mai intai. Spuneau intr-o revista americana ca, la test pe nisip, mai degraba ar patina cu cele 4 roti odata decat doar una Dezavantajul e ca te obisnuiesti si ajungi sa crezi ca ai platit degeaba awd.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal

Post by adrian deleanu »

Bună dimineața ! Sistemul de tracțiune integrală mi se pare unul dintre cele mai reușite de pe piață. L-am testat in condiții de iarnă la Brașov și simți pur și simplu cum te ajută și îți pune mașina pe drumul cel bun. Sau la curbe simți cum roata interioară/exterioară trage altfel și în felul ăsta corectează traiectoria mașinii. Așa ceva am mai simțit doar la sistemele integrale de tracțiune de la Mitsubishi.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”