Kia Sportage T-GDI

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by Ogy »

Reported by sorineatza « Thu Sep 12, 2019 10:01 am
ManuCiao
Salut,
Am avut un discount de 2.5% si presuri cu legislativ. Altceva nimik! Senzorii spate i-am pus pe banii mei.

User avatar
sorineatza
Posts: 57
Joined: 02 Jan 2019, 16:52
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by sorineatza »

Kiutza mea a facut 1 an :)
Asadar, dupa 1 an de calatorii prin tara dar si multe du-te vino acasa-servici prin Bucuresti pot sa spun ca am urmatoarea problema:recircularea. Ce vreau sa spun este ca atunci cand apas pe butonul de recirculare, acesta, dupa un timp, se opreste si este enervant pentru ca fix cand se opreste , de fiecare data, imi vine un danf de poluare de la masina din fata si nu mai pot sa respir normal. Asta se intampla foarte des in Bucuresti. Nu mi se pare normal. Inainte am avut Ford Focus si cand apasam pe recirculare pai asa ramanea, in veci. So, stie cineva daca se poate seta cumva ca recircularea sa nu se mai inchida cand vrea muschiul ei?
Kia Sportage 2019 T-GDI Style

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by adrian deleanu »

Bună seara ! Din câte am înțeles recircularea e posibilă doar la un anumit nivel de umiditate prezent în mașină. De obicei recircularea nu permite circulația aerului din habitaclul mașinii în afară și invers. Prin respirație, noi producem umiditate. Când aceasta este detectata de senzorii care influențează sistemul de climatizare al mașinii, pentru a nu exista pericolul aburirii geamurilor și, implicit, de scădere a vizibilității, computerul de bord dezactivează automat recircularea. Apoi, butonul de recirculare e activat, adică produce efect când apăsăm pe el, doar când nu mai există riscul de aburire. Sper că v-am fost de folos ! Seară bună !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


User avatar
sorineatza
Posts: 57
Joined: 02 Jan 2019, 16:52
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by sorineatza »

Salut! Stiam si eu de fenomenul asta cu dezaburirea. Totusi, la fordul meu nu se intampla asta, adica din cauza dezaburirii sa mi se opreasca recircularea. Si sa explic de ce: pentru ca dadeam aerul conditionat pe pozitia de intrat aer prin marginea bordului, avea o denumire, am un lapsus acum. Se pare ca la kia nu e asa ceva.
Kia Sportage 2019 T-GDI Style

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by ingerulol »

Tii apasat pe AC 10 secunde , se dezactiveaza sistemul de dezaburire automata, si ramane recircularea ON mereu . Nu stiu de ce ai vrea geamuri aburite (fenomen care apare la recirculare).

User avatar
sorineatza
Posts: 57
Joined: 02 Jan 2019, 16:52
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by sorineatza »

Asa cum am mentionat mai sus, mai ales in aglomeratie am nevoie sa nu-mi vina danful ala de poluare in fata... Anyway, thanks for tip, Ingerurol :D
Kia Sportage 2019 T-GDI Style

User avatar
sorineatza
Posts: 57
Joined: 02 Jan 2019, 16:52
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Kia Sportage T-GDI

Post by sorineatza »

Am testat apasarea de 10 sec pe AC si nu a functionat. In continuare, se dezactiveaza recircularea. Apropo, mi-am adus aminte cum era la Ford: tineam activate butonul de dezaburire si butonul de recirculare, mergeau impreuna activate. La Kia nu merge chestia asta - sa fie activate in acelasi timp si dezaburirea si recircularea.
Kia Sportage 2019 T-GDI Style

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”