Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ingerulol »

Asa e - nu stau cu ochii pe consum , insa el este da baza zic eu pentru bugetul casei. Nu-l urmaresc , de obicei stau pe vitezometru (ca urca repede), insa media de consum este foarte buna la diesel .

Masina mea eu o folosesc preponderent in Bucuresti cu distante de minim 8km (atat am pana la scoala copilului si 10 pana la munca , bineinteles si inapoi la fel . Am ajuns la ~5500km, nu am descoperit nimic erori , alerte pana acum , de nici un fel (cred ca si conteaza stilul de mers ca inainte sa apara problemele). Apoi cred ca mai conteaza si locurile de unde pui combustibilul.
Ureea (adblue-ul) pe care-l aveam cand am cumparat-o , era la 3/4 plin . Acum e putin peste jumatate (se pare ca dealerul avea dreptate ca se pune odata pe an - de obicei la revizie) .

Acum astept sa vina rotile de iarna (in stocuri noi 2019) si jante . Inca nu am comandat , dar vedem .

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by aqua »

merci, sunt destul de focusat pe motorul asta dar o sa il frec destul de mult prin oras
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ingerulol »

Crede-ma , trebuie sa fi relaxat cand alegi masina - nu te mai uita in stanga si in dreapta. Ia-ti ce-ti permiti , sa ai si sa intretii, sa te bucuri linistit de ea. Vrei diesel iei diesel, vrei benzina, la fel .

Eu mereu am avut parte de critici si carcotasi : cand mi-am luat Logan in 2008 1.6 GPL , aw... toata lumea , bah ca crr ca mrr ... ca e GPL. Masina care a functionat fara probleme 7 ani (111k km) si apoi am primit jumatate din valoarea ei. Asta ca sa nu zic ca un plin de GPL in studentie costa 60LEI (40litri) si mergeam fix 400KM de Bucuresti muhhahah .
Apoi am luat Peugeot208 care e super econom pe 1.4 HDi si acum e al sotiei. Am avut Suzuki cu 1.2 VVTi 92 si toata lumea zicea ca o sa consume de rupe - am media pe spritzmonitor in 40k km (pana cand am dat-o cu 50lei mai putin decat am luat-o - diferenta de curs favorabila) 7.8l/100.

Mi-a consumat si 10 iarna , dar mergea si cu 6 vara.
Acum am o masina superba , mai mare decat ce am avut pana acum , suficienta pentru familia mea, si cu un consum bun. EURO6D temp care cel putin pana in 2029 nu poate fi exclus de nicaieri in raport cu celelalte. Imi place ca lumea-mi povesteste cum ei scot cu un 2.5 benzina de 194cp consuma 5l/100 sau un 2.0 tdi 190 merge cu 4.ceva , dar in oras nu pot crede ca masina mea consuma sub 8. Dar nici nu ma stresez. Insa imi place ca ei o fac.

Btw mai este un utilizator care luase un 1.6 CRDi cel de 115cp , cu manuala , care consuma si mai putin ca a mea :)))) dar nu prea e pe forum activ din pacate. Tot de la AUTONET

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by aqua »

salut, poate ai inteles gresit, nu mi-e frica de consum sau cheltuielile ulterioare cu un diesel ci o singura problema am, DPF ar fi, ca am auzit tot felul de povesti cu filtrul asta care mai mult incurca, altfel sigur va consuma mai putin decat benzina de acum si o sa mearga frumos
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ingerulol »

Da , si eu am auzit ! Dar cum ai spus si tu - povesti !

La Peugeot in 4 ani nu am avut niciodata regenerare , apoi a mers o perioada sotia pe niste perioade foarte scurte si pac , l-a coxat , dar se curata rapid . Eu am facut niste drumuri lungi cu turatii peste medie si a fost all ok .
Cat e in garantie btw , include si DPF , indiferent de modul de utilizare deci la Kia 7 ani esti acoperit.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ionutp »

Cum este cu DPF la cutie automata? Apar astfel de probleme?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ingerulol »

Lol ... bai esti al doilea care intreaba fix acelasi lucru - wtf . Ce DPF , ce probleme ? Cred ca aveti niste trairi cu VW care v-au marcat. Dar deh pana nu va loviti .Am Peugeot diesel si nu am avut probleme cu DPF , acum am KIA . Nici nu pot spune prea multe insa , ma apropii de borna 6000km. Am luat-o pentru uz personal.

Acum revenind la discutie . E o masina noua - e diesel deci frugala pe consum si potenta la nevoie (320NM) . Filtrul de particule se incarca si regeneaza doar in cazul unei utilizari neconforme (distante scurte , tinut subturat, acceleratii de acolo de jos din ture). Eu cu a mea merg normal , si sunt sigur ca pana la 100k nu voi avea probleme . Am mare incredere -dar daca nu, ma salveaza totusi garantia de 7 ani.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ingerulol »

Am inceput cautarile pentru roti de iarna / anvelope de iarna . 225/60R17 e un minim la mine ca am frana de parcare electrica.
Un set complet variaza intre 3500LEI(cea mai ieftina oferta) cu tot cu senzori si anvelope Kumho DOT 2016, table de 17 si 5800 lei anvelope Hankook DOT2018 + jante hibrid + senzori .

Cred ca anul asta zic pas la set complet , dar anvelope tot iau . Bugetul e 3000LEI , astfel ca as vrea sa iau ceva premium daca se poate . Am gasit Blizzak DM-V2 care arata senzational si au performante foarte bune. Mai caut , aveau DOT 2018 . In 3 saptamani incep sa aduca stocurile noi .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by Nesta3 »

Daca te iei dupa indici au F cu F.Am cochetat si eu cu DM V2, dar la ce ierni avem noi si avand in vedere ca aceste anvelope sunt concepute pentru iernile/inghetul din America sau Rusia, am zis pas.Se prapadesc aiurea, iar pretul nu e foarte mic.
O anvelopa pentru tara noastra e Hankook W320 Evo 2.Performante bune spre foarte bune in mai toate conditiile.Si daca ai noroc, le gasesti sub 500 lei.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by akeem »

Dupa ce m-am jucat de-a rotile premium (MSW cu Conti TS850 iarna si OZ cu Primacy4 vara) acum mi-a cam trecut. Daca ar fi sa o iau de la capat m-as dota cu un set de CrossClimate si gata. Nu se topeste asfaltul vara in Brasov si nici zapada mai mare de o palma n-am vazut iarna trecuta. Si asta pana a trecut lama printre blocuri.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

tzalu
Posts: 104
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by tzalu »

:D

Eu am ridicat-o de la dealer direct cu crossclimate! :lol: :lol:

Am comandat crossclimate inainte de a veni masina, le-am dus la dealer si cand am ridicat masina am plecat cu Hankook-urile in portbagaj!

Pentru clima din Timisoara sunt OK crossclimate si vara si iarna!
Sincer, mi-era lene de tot balamucul cu doua randuri de roti!

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by ingerulol »

A venit cu Hankook-urile pe ea si sunt bune. Vreau sa iau anvelope bune pentru ca am vazut diferenta, sau mai bine spus am simtit-o. Am avut pe Logan Continental TS830 si apoi Tigar Winter1 si wow cat de mult se simtea, flancuri proaste moi, tractiune aveau dar franare si control nu.

Apoi pe Peugeot am pastrat Tigar de iarna, iar cand am trecut la Bridgestone Blizzak lm002, iar s-a observat diferenta.

Sunt sceptic (nu dati cu parul) referitor la CrossClimate in regim full time (vara - iarna) in Bucuresti se incinge asfaltul pana la 60 vara lejer. Iar iarna e apriga pentru ca am loc intre blocuri :)) . Hankook W320 Evo 2 are vecinul meu pe Tucson 1.6 2wd si a zis ca pot aparea situatii neplacute.

Voi ce v-ati luat ?

BTW : mi-am comandat o camera 70MAI pentru bord 160lei .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by Nesta3 »

Eu am falken eurowinter h01.Am avut niste provocari iarna trecuta, cu nameti si gheata(unde am urcat la Sinaia) si au fost extraordinare.Pe franare la fel.Pe control nu am avut "scapari".Depinde si de buget, Hankook alea sunt extrordinare pe manevrabilitate si franare, pe tractiune depinde si de conditii.Overall, Hankook sunt foarte bune, mai ales pentru pretul de sub 500lei daca le gasesti.
Dunlop winter sport 5 cred ca sunt cele mai tari in momentul de fata, alaturi de continental 850 parca.Dar si scor.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tzalu
Posts: 104
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by tzalu »

Am mai avut crossclimate pe alta masina, ce-i drept alta dimensiune, si stiam cum se comporta si vara si iarna, de aia le-am luat de la bun inceput pe Sportage. Nu-mi pare rau ca le-am luat, si urmatoarele tot crossclimate vor fi, sau daca apare ceva mai bun pana atunci, tot allseason, alea vor fi!

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Sportage 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 BlueFlame

Post by relu_24 »

Winter sport 5 am eu și am urcat de la Slatina Timiș până la Văliug pe niște șleauri în zăpadă de vreo 15 cm adâncime cu gheață jos de nu am crezut că pot sa trec. Cine mai era prin zona aveau ofroader veritabil gen pajero sau Hilux și eu eram singurul cu 4x2.


Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”