Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Revin cu o intrebare legata de un subiect despre care stiu foarte putine lucruri: jante. O sa ma documentez, dar as avea nevoie de cateva sugestii.
Pentru masina mea: 225/60R17 99H-6.5JX17 - Eu vad doar 6.5JX17 dar de fapt sunt multi alti parametri care conteaza, cum as putea sa stiu exact ce fel de jante se potrivesc? Ca are 5 prezoane stiu. Am cautat dupa model pe un site de jante si vad PCD 114.3, acesta sa fie exact? ET-ul pare sa fie intre 30 si 45, banuiesc ca sunt dimensiunile "sigure" si ca nu o sa fie nevoie de inele de centrare sau mai stiu eu ce nu? CB pare sa fie intre 67 si 76. Care sa fie dimensiunea exacta aici? Nu as vrea inele sau mai stiu eu ce.

Acum vin cu intrebarea. Eu am o singura pereche de jante pe care schimb anvelopele vara-iarna in fiecare sezon. Dar am vazut si aici pe forum si am discutat cu alte persoane care au jante separate vara-iarna. Unii au jante de iarna de tabla, eu nu vreau asta, dar vreau sa inteleg de ce se folosesc 2 seturi. Am mai inteles ca unii folosesc jante de dimensiuni mai mici pentru iarna, probabil pentru confort, insa pentru mine 17" sunt ideali, iarna-vara.

Eu vad un singur posibil avantaj: la schimbarea anvelopelor e posibil ca jantele sa se deformeze putin si sa se desumfle cauciucurile. Am patit cu vechile gume de iarna de mai multe ori si am patit o data si cu cauciucurile noi de iarna, puse iarna aceasta. Insa am mai facut vreo 1000km si nu s-a mai intamplat. Daca se mai intampla poate fi destul de clar, dar pana acum, o singura data cred ca e in regula.

Asadar, ce alte motive ar fi pentru a avea 2 seturi de jante? Schimbarea mai usoara de asemenea nu e valida pentru mine ca nu ma apuc eu sa le desfac si sa le tin acasa ca nu am unde, deci tot la un service as ajunge sa le depozitez in hotel. Merita sa mai iau un set de jante pentru viitoarele anvelope de vara pe care le voi lua?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by Nesta3 »

Iti zic eu, ca am avut 2 seturi pe Sportage.:
Daca nu le schimbi tu, le lasi la hotel de anvelope.Care costa, mai ales daca lasi janta+anvelopa.
Se merita doar daca stai la curte si le schimbi tu.Una e sa le aduci din garaj, alta e sa le cobori dr la etaj sau sa le urci din beci.
Eu as lua niste anvelope foarte bune, atat iarna cat si vara si le-as schimba intre ele.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by quelloo »

ar mai fi si chestia ca alea de iarna sunt mai scumpe pe dimensiunile mari.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Da, deci o sa raman la forma actuala, doar sa le schimb intre ele, mersi frumos de raspunsuri!
Daca incep sa apara probleme cu dezumflarea cauciucurilor o sa ma gandesc serios la schimbarea jantelor, pana atunci raman asa.

PS: Ma uit si de anvelope, prin martie cred ca o sa le iau, dar nu imi place ca nu am vazut pe niciun site sa fie mentionat DOT-ul. As vrea 2020 sau 2021. Nu ca as considera ca daca sunt din 2018-2019 nu sunt bune, dar nu ma incanta ideea sa le stiu asa :D. De unde as putea sa iau cu DOT recent (la sigur)? Nu conteaza daca sunt ceva mai scumpe. De model sunt hotarat: Michelin Primacy 4 (desi as fi vrut cu indice de greutate 103 in loc de 99, insa e bine si asa).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by Nesta3 »

Best-tires.ro
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by quelloo »

recomand michelin pilot sport 4. DOT 2020 doar daca sunt cu 200 de lei pe anvelopa mai ieftine decat dot 2021, aftfel nu.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by akeem »

- Cauta pe wheel-size.com caracteristicile rotilor tale (jante + anvelope).
- PCD-ul trebuie respectat cu sfintenie (e diametrul cercului pe care se inscriu axele prezoanelor).
- ET e cat iese roata in afara, verifica pe willtheyfit.com. Nu trebuie exagerat nici in plus nici in minus. ET prea mare inseamna roata intrata mult spre interior, risti sa atinga ceva pe acolo in viraj cu dezbatere maxima, ET prea mic inseamna roata iesita spre exterior, arata cool dar stropesti toata masina de noroi. In ambele cazuri influenteaza uzura si tinuta de drum in curbe. Evident, vorbesc de cazuri exagerate, nu cativa mm acolo.
- Inelele n-au nicio treaba, in primul rand s-ar putea sa nu gasesti jante care sa-ti placa sa se potriveasca la fix fara inele, in al doilea rand sunt utilizate doar la centrarea rotii la montaj. Masina nu sta in ele (cum sta roata de la caruta direct pe osie), ci in prezoane (oricum inelele sunt din plastic).
- DOT 2018 plus inca vreo 3-4 ani de utilizare la tine te duc spre 6-7 ani, nu crezi ca e cam mult? Plus ca nu stii unde au stat anvelopele alea timp de 3 ani. Eu am luat ambele seturi de pe anveloshop.ro, se specifica DOT-ul pe site, in plus primesti mail sau te suna si insisti ca nu lei iei daca nu au nustiu ce DOT. Mie mi-au zis la telefon ce au in stoc si mi le-am ales pe loc.
- Jantele de tabla la reprezentanta sunt asa de scumpe incat mai bine iti iei de aliaj si pentru iarna. Eu am unul din modelele de la MSW cu strat de protectie de iarna si am iesit mai ieftin decat cu jante de tabla originale.
- Nu prea gasesti anvelope model sport pe talon inalt, ca nu-si au rostul. De ex la cele de 19" am avut Conti Sportcontact (ca aveau talon de 45) in schimb pentru cele de 17" cu talon de 60 am gasit doar PremiumContact.
- Eu am roti separate iarna-vara (de 17 ambele, am renuntat la cele de 19" din fabrica) si le tin la hotel. Am boxa la subsol dar am si probleme cu spatele asa ca nu sunt in stare sa le car. Nu ma incanta sa dau OZ-urile pe mana lui Dorel de 2 ori pe an sa mi le râcâie cu aparatul de dejantat, ca n-am vazut sa aiba protectie de plastic la el. Si daca rupe vreun senzor TPMS ce faci? Ca doar n-are in magazie senzori de schimb pentru toate marcile de masini. Ma rog, asa fac eu, nu inseamna ca e cel mai bine :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Da, foarte utile informatiile, multumesc mult! Va tin la curent, momentan doar am auzit ca o sa fie frig toata luna martie. Dar in cel mai rau caz, spre final, o sa le schimb.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Salutare tuturor, mai putin celor care taie curbele la stanga (in special in cele fara vizibilitate) :D .
Cu drumurile Bucuresti - Transalpina Ski Resort am trecut cu ODO de 117.000 km si toate sunt bune. Urmeaza sa:
1. Pun scut motor metalic - banuiesc ca e in regula sa cumpar eu si sa le cer celor de la MIT sa il monteze nu? Sugestii de scut? Nu vreau sa afecteze "racirea" naturala a motorului/cutiei, in rest doar sa fie de metal si sa se potriveasca bine. Nu a patit nimic masina, dar am vazut un caz concret de bolovan luat de o masina in fata mea si un prieten si-a spart urat baia de ulei tot pe acel drum si vreau sa il pun preventiv
2. Vreau sa schimb uleiul in diferentiale, ca tot ma apropii de 120.000. Aveti idee cam care ar fi pretul? Oricum voi face aceasta operatiune dar sa stiu la ce sa ma astept
3. Voi schimba si placutele de frana, si fata si spate. Mai aveam in ianuarie 6 mm pe spate si 8 mm pe fata, dar le-am "chinuit" putin pe acel drum si vreau sa fac totul la pachet
4. Trebuie sa schimb si filtrul de polen, ma gandesc insa ca daca tot o fac sa il schimb si pe cel de la motor. Drum de munte, mai praf, mai sare, cred ca nu arata prea bine
5. Ar avea rost sa schimb si uleiul de la motor? Voi mai face 3000 km pana la 120.000 cand vreau sa fac toate aceste operatiuni si cred ca ma apropii de 10.000, ma gandesc sa fac o revizie completa, dar nu stiu daca are sens sa schimb uleiul
6. Vreau sa imi verifice tot sistemul de suspensii, bucsi, bara stabilizatoare etc. Drumul pana acolo nu e tocmai ideal, am invatat gropile :D dar imi mai scapa unele
7. Cam in aceeasi perioada cred ca voi schimba si cauciucurile, dar aici am discutat mai sus si sunt toate bune si frumoase
Ar mai fi ceva necesar?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by surfer »

Ai castigat la loto? :)

1. sunt colegi care au montat scut, poti da o cautare rapida. Montarea poate fi facuta oriunde, nu e ceva invaziv
2. nu am idee. la cutia automata a fost 1200 schimbul de ulei. nu am schimbat la diferential
3. sa verifici si discurile
4. schimba toate filtrele daca tot te apuci
5. pai daca tot te apuci, ar fi bine sa schimbi si uleilu si filtrul de ulei. scutesti o vizita la service peste cateva luni. rau nu ii face un ulei mai proaspat. :)
6. esti in bani, e clar :)

Spor!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Mersi frumos, da, cred ca o sa fac o revizie completa, inclusiv ulei de motor. Nu sunt in bani, dar m-am pentru acest moment de ceva timp :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by akeem »

Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

Perfect, mersi mult!
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by ionutp »

V-ati pus cauciucurile de vara? Eu nu, am atasat un motiv bun pentru asta :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post by quelloo »

superb. sper sa mai vina si pe la noi ca nici eu nu le-am schimbat si vreau la ski :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”