Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

Salutare,

Ieri am ridicat si eu masinuta,un Gri sobolan mai pe romaneste.un 1.6 benzina,motor aspirat,Dream Line,22,800 euro.
Evident,nu am platit nici un ban,voi cotiza 400 euro lunar timp de 5 ani,fara rata reziduala la sfarsit.
De ce acest motor?
Pai singurul care era cu livrare imediata.Pentru comanda nou as fi asteptat 4 luni.
Masina 900 km,a fost a sefului de reprezentanta.Cum conduce ala,habar nu am.
Masina nu va fi folosita zilnic ci la iesiri in weekend,drumetii,plimbari,etc,etc.In oras aici,bag bicicleta la greu.
Cum ea a avut prima inmatriculare la reprezentanta anul trecut,asta inseamna ca mai am 6 ani si 4 luni garantie.
Revizii aici la 30.000 km sau doi ani.I-am pus sa imi scrie in cartea de service cand va fi urmatoarea revizie,sa nu am neplaceri.
Surpriza placuta a venit la inmatriculate si plata impozitului.
Eu,obisnuit ca in Romania,am intrebat si eu ca omul,ce hartii si unde sa ma duc sa fac toate formalitatile de inmatriculare.
Ala se uita ciudat la mine si mi-a spus ca la el se face totul,astfel incat a intrat pe siteul de inmatriculari si am stat sa imi aleg numar,ca tot aparrea cu rosu ca nu sunt disponibile ce vreau eu.
Impozit anual,tot la el,am semnat o hartie si finantele imi vor lua peste doua luni taxa anula.
Prin urmare,luni am vazut masina,marti am dus actele si vineri am luat-o.
Acum,5 ani voi cotiza :-))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Boogie Man »

Felicitari! S-o stapanesti sanatos! Revizii la 2 ani sau 30k? Wow.

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

Multumesc.
Da, asa au spus, asa mi-au scris, o sa ma duc la 30.000.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by ingerulol »

Foarte misto - pare un style cu optiuni . Ne faci si o poza cu interiorul ? (sau mai multe) .
Arata foarte bine - s-o stapanesti sanatos .

Cat te costa celelalte taxe - asigurarea RCA / CASCO daca ne poti spune
400 x 60 = 24000 (foarte buna rata 1% DAE) in ROMANIA nu avem asa ceva . 0% DAE la Impuls vine cu un comision de administrare lunar care scade de la vreo 70Eur / luna in prima luna pana la 0 , in ultima luna de leasing fara dobanda :)))

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Maurul »

sa o stapanesti sanatos si la multi km

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

O sa revin cu poze.
Mai exact, rata lunara 409, adica 24.450.
Asigurarea, RCA-ul la ei impreuna cu Casco, 1200 euro pe an calculati la 15.000 km parcursi.
Cand/daca voi depasi acesti km, trebuie sa ii anunt. La 25.000 km anual, s-ar mai adauga 400 euro.
Evident, fiind prima data cand fac o asigurare aici, este mai scump.
Din calculele facute, daca nu voi avea nici un incident, la anul va costa asigurarea cu 300 euro mai putin.
Asigurarea include si ADAC-ul, desi, doi ani am si Kia Mobility si pot veni si ei sa agata masina daca raman in pana pe undeva.
Am cumparat si o roata de otel rezerva plus cric plus cheie deoarece kitul acela de reparat este inutil daca tai anvelopa.
Vreo 250 euro si chestiile astea.
Da, au chestii bune de finantare, adica, in final dau vreo 1500 mai mult decat daca as fi platit cash.
Evident, aici nu se merita, platesc 5 ani si cand am incheiat o vand si banii luati pe ea vor si avans pentru alta masina noua.
O masina fara garantie aici, inseamna bani gramada la reparatii.
Din pacate, nu prea gasesc, cum aveam in Bucuresti prieteni, sa duc o masina si sa o repar mai ieftin.

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

Sa mai poste si eu cate ceva...
Aproape 10k trecuti de la achizitionare.
Masinuta a vazut de vreo 3 ori Elvetia, Franta, putin in Italia.
Alergata aproape in totalitate pe autostrazi sau drumuri nationale sau serpentine prin Alpi.
Se comporta bine, fara probleme pana acum, consumul la mers constant 130 sta undeva la 7.2-7.3.
Urca bine pe serpentine, evident turata putin, sta bine pe curbe, per total nu am nimic de reprosat la ea.
M-au anuntat de la service sa ma prezint la update de harta. Cum nu stau in chestia asta, ma duc la ei la anul in Mai cand am revizia programata.
Cumparat anvelope de iarna, Bridgestone Blizzak LM005 XL. Programare la schimbat, sfarsitul lui Noiembrie. 740 euro cadoul cu tot cu montaj inclus.
La iarna revin in Alpi si abia astept sa vad cum se comporta in conditii de iarna.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Nesta3 »

Bun bun.
Poti face cateva poze anvelopelor Blizzak?As vrea sa vad cum arata real profilul si adancimea acestuia.
Mersi.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

Pai nu le-am vazut-))), doar le-am platit.
Sunt la service. Le vad in noiembrie la montaj.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Faust »

Să o stăpânești sănătos și fără evenimente!
Am mai citit că în Germania se fac reviziile la 30000km, când am citit prima oară asa ceva.... nu am crezut, dar au spus mulți că în Germania reviziile se fac la 30000km, acum cred.
Știu că in vest mașinile sunt "plimbate" în condiții diferite de România, dar producătorii de ulei recomandă să fie schimbat la un an sau 15000km, mă refer la cele long life, imi pare ciudat să se facă schimbul de ulei și filtre la 30000km, în România eu fac reviziile la maxim 10000 km, filtrele de aer și habitaclu le schimb la fiecare 5000km datorită "aerului curat" care ne înconjoară..
Bănuiesc că este cu AT, sunt curios dacă 7DCT o să îți dea bătăi de cap, în România unii deja se gândesc să își vândă mașinile datorită acestor cutii de viteze.
Eu in luna Martie am avut ocazia să cumpăr un Sportage Style cu 15000 euro, mașina avea aproape 20000km, după câteva plimbări cu ea.... am renunțat, chiar dacă prețul a fost foarte tentant, nu îmi plăcea cum se comportă AT 7DCT și mă gândeam să nu am probleme cu ea în timp, cumpărăm masina pentru închiriat.
Intre timp am cumpărat pentru închiriat un Duster cu 19600 euro.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

Se fac la 30k doar la motorul asta aspirat.
Celelalte motorizari se fac la 15k sau un an.
I-am intrebat de doua ori daca sa fac la un an si au spus ca nu.
Cand am luat masina i-am pus sa scrie prima revizie cand este. Au scris doi ani sau 30k,semnatura,stampila,sunt acoperit.
Am vazut ca sunt destui care se plang de automate.
Eu sunt fan cutii manuale, nici un moment nu mi-am pus problema sa cumpar cutie automata, unul din motive fiind si evitarea anumitor probleme pe viitor.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Faust »

Si eu sunt fan MT, nu am avut decât două mașini cu AT, pentru că nu se fabricau cu MT.
Tot fixul cu problemele cutiilor AT îl am și eu, mulți mă consideră "țăran" că prefer cutiile manuale, prefer să fiu un rural...... dar să stau liniștit.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Flavius18 »

Corect Faust. Decat o automata cu probleme mai bine mestec in oala :)

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by Bebestrumf9 »

Gata, incaltata cu "papuci" de iarna.
Bridgestone Blizzak LM005 XL, 740 euro cu tot cu montaj.
Vedem la ploaie si ninsoare cum se comporta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 GDI Dream Line Edition

Post by ionutp »

Cred ca sunt singurele cu aderenta A, deci ar trebui sa se comporte bine.
Oare care e scopul acelor dungi? Arata bine, dar ma gandesc ca au si un scop. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”