Kia Sportage 2012 CRDI AT 184HP AWD

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Kia Sportage 2012 CRDI AT 184HP AWD

Post by adrianvictor »

Salutare,
De 2-3 saptamani sunt preafericitul posesor al unei kia sportage fabricatie nov 2012 CRDI AT 184 CP si am decis sa fac un jurnal de bord in speranta ca altii ca mine vor gasi ceva util in aceste scrieri . pentru cei care isi vor pierde 60 de secunde citind aici , va salut cu respect si va rog sa va dati cu parerea ca este gratuit.
Auto are tara de origine Germania, este achizitionat de la persoana fizica , din Bucuresti, 10800 eur pret final , in bord acum 65000 km (totali sunt 135k ) , a avut tachometer schimbat la 69k km in august 2017, iar proprietarul anterior a inmatriculat-o la aprox 30k km ( la RAR nu au vrut sa cumuleze kilometrii totali).
Masina are carte service (unde este mentionat si acel tachometer) , a intrat in RO cu garantie valabila, revizii si lucrari efectuate pe garantie la Autonet Bucuresti .
Stiu ca suna dubios treaba cu schimbatul bordului si kilometrajul , dar m-am linistit oarecum prin faptul ca are carte service destul de autentica, cu stampile,semnaturi cu pixuri diferite + garantia din ro, atat cat a fost. Daca era ceva suspect, presupun ca isi pierdea garantia.
In ziua achizitiei am dus masina la Autonet, am achitat 250 ron pt un deviz de stare tehnica, abia apoi am facut actele. Mi-a placut ca s-a inlocuit uleiul in cutia automata la 112k km + alte inlocuiri piese ori reparatii. Merita sa merg si la reprezentanta Kia din Constanta pt alt deviz de stare tehhnica, pt a doua parere ? voi ce ziceti
Sunt constient ca are o varsta , estetic exista mici lovituri, zgarieturi etc , dar tot ce m-a interesat a fost ca motorul si cutia sa fie ok.

O singura "problema" are, DRL-urile se aprind amandoua pe timp de zi , dar seara cand se aprinde faza scurta , un DRL nu mai vrea sa arda. care credeti ca ar fi cauza sau solutia? Cei de la Autonet ziceau ca e modulul din far

Am facut 2000 km cu ea, m-am apucat de imbunatatiri. Vreau sa fac singur cat mai multe. Primul pas a fost sa schimb boxele, Focal , 4 difuzoare + 2 tweetere legate pe direct , crossoverele nu le-am montat (clipul ala de 17 minute de pe yt la mine nu s-a potrivit). Navigatia aftermarket a venit (cine vrea o navigatie originala? :) ), mai astept power cable-ul si canbus-ul (vin din china) , sa le pot monta. Vreau sa trag cabluri pt subwoofer activ dar nu prea sunt lamurit cum se face....poate imi explica cineva [-o<


Ieri am facut schimbul de ulei Motul + filtre (nu la reprezentanta ) . piesele au costat 600 ron – 8L ulei + filtre MAN aer,polen,ulei,motorina. Totul se face ff usor, mai ales pt cine are rampa sau elevator. Cel mai greu se ajunge la filtrul de carburant, este in spatele calculatorului care este in spatele bateriei 😊 dar pe net gasiti clipuri super usor de inteles.

si cum statea masina suspendata pe elevator, ne-am plimbat un pic pe sub ea si spre surprinderea noastra, colegu a constatat ca a lacrimat ulei pe la grup , era brumat cu ulei coltul din stanga sus al cutiei. am sters cu o carpa am suflat cu aer si voi verifica din nou zilele viitoare. interesant e ca nu s-a prelins, nu am constatat picaturi de ulei prin parcare. dar si mai interesant e ca cei de la Autonet n-au specificat nimic despre o potentiala neetanseitate cutie grup transmisie, sau cum s-o numi. cat de grava e situatia?

pe testerul colegului, singura eroare existenta pe masina este cea leagata de DRL light, si cand o accesez, citesc codul de eroare C1212 Vehicle Speed Sensor "A". Deci o sa mai studiez fenomenul ca nu inteleg legatura intre un senzor de viteza si DRL. colegu a selectat kia sportage SL , poate nu a facut el ce trebuie .... o rezolvam si pe asta pana la urma..

Una peste alta, masinuta e ce trebuie, m-am inspirat de aici de pe forum , voi face in timp modificari si voi incerca sa postez aici cu poze, poate mai inspir pe cineva :)
P.S. pozele sunt de la fostul proprietar, eu n-am apucat sa o pozez
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2012 CRDI AT 184HP AWD

Post by ionutp »

Salut, bine ai venit si drumuri fara probleme!

Masina arata foarte bine si nu sta rau la kilometraj, nu vad sa apara prea curand probleme.
Daca vrei verificari suplimentare eu iti recomand sa cumperi un raport de la firme gen autodna sau carvertical, dar poti face verificarea VIN-ului pe site-ul original Kia hotline (5 euro parca erau necesari).

Partea cu "Vehicle speed sensor" pare destul de importanta, cat despre DLR e destul de ciudat ce se intampla, poate sunt circuite diferite folosite si e ceva in neregula la unul dintre ele (imi dau cu parerea, nu sunt tocmai expert in masini :D)
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Re: Kia Sportage 2012 CRDI AT 184HP AWD

Post by adrianvictor »

Am luat teapa cu carvertical, poate altora le-a fost folositor; eu in raport am primit fix nr de km pe care mi l-a furnizat și site-ul rar “verificare istoric RAR”, adică inițial un milion km și la o săptămâna s-au modificat la 20 de mii , deci o absurditate.
Și nici vorba de înregistrare km cât a fost la germani, deși are carte service aferentă și corespunzătoare, pot posta și pozele din cartea service la cerere,, n-am secrete fata de voi 😂

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2012 CRDI AT 184HP AWD

Post by ionutp »

Incearca aici atunci: https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles ar trebui sa fie datele oficiale.
Da, nici la mine nu au dat rezultate perfecte, dar m-au ajutat sa aflu mai multe detalii despre masina. A meritat 100 RON.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Re: Kia Sportage 2012 CRDI AT 184HP AWD

Post by adrianvictor »

Salutare! Pentru cei care caută informații aici pe forum despre zgomot caseta direcție, clămpănit coloana direcție, zdrăngănit volan etc, sper ca postarea asta sa va ajute!
Am același zgomot descris in nenumărate postări aici pe forum, evident am tras și eu concluzia ca este cupla de cauciuc in cruce, 50 de lei vine pe original, o cumpăr
9899D32C-2C56-40E7-8098-BBFD59EF9672.jpeg
Și mă apuc de studiat cazul, mult, intru pe site-uri rusești, mă conving eu ca aia e problema și intr-o zi, alături de un coleg, mă apuc de demontat coloana de direcție ca sa ajung la crucea vieții
7B712C25-6674-4573-BA3D-29B195F67304.jpeg
7B712C25-6674-4573-BA3D-29B195F67304.jpeg
După vreo 2 ore de demontat ajungem sa descoperim ca Bucșa originală era in perfectă stare!!
La momentul acestui mesaj, problema mea cu zgomotul volan caseta direcție coloana direcție nu s-a rezolvat. Eu îmi îndrept atenția spre axul cardanic sau caseta de direcție, problema e in alta parte.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”