Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Maine facem revizia nr.3 la vreo 44000 km. Sa vedem ce surprize avem. Cred ca o sa trebuiasca schimbate placutele de frana, vedem si scriem aici.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Buna seara, am facut revizia nr.3. Placutele de frana de pe fata au fost schimbate, iar totul a costa aproape 1800 lei. Mult dar asta este, masina merita placute noi, mai ales ca vorbim de siguranta. In rest toate bune, spor la condus si preturi mici la combustibili.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

roger26
De ce nu îi faci reviziile la 10000km? Nu costă o avere o revizie, dar prelungești viața motorului, cu cât uleiul este ținut mai mult în motor cu atât se degradează, își pierde calitățile de ungere, se subțiază, apar depuneri pe sorbul pompei de ulei, galeria de admisie, clapete, senzori, mai ales când se folosește ulei de calitate mai slabă.
Cel mai bun ulei din oferta service Kia este Shell Helix Ultra 5w30 C3, unele service Kia au disponibil și Motul.
Total Quartz este cel mai slab calitativ.

Plăcuțele de frână și discurile le poți schimba în orice service, nu afectează garanția, eu le-am schimbat singur, cost... 730lei plăcuțe + discuri față, marca TRW, în service Kia mă costau 1000lei doar discurile de frână, fără manoperă.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by rain »

Din pacate, nu peste tot au ulei Shell, eu am avut de ales intre TQ si Valvoline (Raver Constanta), am mers pe Valvoline.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Nesta3 »

La revedere!😂
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Joking
Posts: 18
Joined: 28 Mar 2022, 07:55
Auto: Sportage 2023 1.6 mhev
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Joking »

Apostu , in momentul in care cumperi o masina te uiti la specificații. Cuplu , putere , greutate , asta referitor la nemulțumirea din postare . Si multi alti parametrii , bineînțeles.
Exista variante mai puternice , dar ai ales cea mai slaba motorizare . Ca putere , nu ca fiabilitate .

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by aqua »

Apostu wrote: 05 Sep 2023, 22:18 NU CUMPARATI ASA CEVA!!! MAI BUNA O MASINA VECHE!!! Nu are demaraj. Trebuie să o accelerezi mai mult decât trebuie unei mașini NORMALE. Nu aș mai cumpăra așa mașină NICIODATĂ!!!
salut, unde gasesc masina? ofer la schimb una mai buna, veche, laguna din 2005, 101 cai, nu trebuie sa accelerezi prea tare si sta pe loc, trebuie decat schimbate becurile pe spate
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by bogdanescu03 »

@faust Pe ce te bazezi cand spui ca Total Quartz e cel mai slab calitativ? Eu am vazut niste teste facute cu el si nu a iesit rau deloc. Stii cazuri particulare care au folosit doar Total Quartz 40-50k de kilometri si s-a stricat motorul? Sau doar legendele clasice ca uleiul e bun doar daca e shell, motul, made in france, made in germany etc? Din cate stiu Kia a incheiat parteneriatul cu Shell si a facut altul cu Total Lubricants. Ma gandesc ca nu-l faceau daca erau asa proaste uleiurile... Cred ca Hyundai/Kia au testat si studiat uleiurile total inainte sa le aprobe si sa le recomande pentru motoarele lor...Sincer, daca ai un stil de condus normal (adica nu esti Verstappen) si schimbi uleiul la 10k, nu prea mai conteaza ca e Shell, Motul, Total, Castrol, Mobil etc. Daca esti sofer de curse, exista uleiuri speciale. Sau poti sa adaugi un aditiv.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

bogdanescu03

Parteneriatele astea cu diverse mărci de ulei sunt doar marketing între producătorii de ulei și cei care fabrică mașini, nimic altceva, se sustin unii pe alții.
Cu schimbul de ulei la 10000km ai dreptate, eu fac reviziile la 10000km, dar și la acest rulaj un ulei mai slab calitativ afectează motorul în timp.
Cât timp s-a putut eu m-am dus cu uleiul meu la revizii, cu Ravenol, acum nu se mai poate și cer Shell Helix Ultra 5w30 C3, neapărat la flacoane, nu vărsat din butoi de 200l.
Legat de Total, mai am și eu cunoștințe în unele rețele de service, nici un mecanic deținător de Kia:Hyundai, nu folosește așa ceva, și prețul de multe ori reflectă calitatea.
Până la urmă fiecare să pună ce ulei dorește în motorul lui, nu este treaba mea ce ulei folosește.

PS
Da, știu trei mașini cu T-gdi și GDI care au sub 100000km, schimburi de ulei cu Total Quartz, care au început să consume ulei, cam 1l la 4....5000km.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by aqua »

e obligat service sa puna din bidoane ? si daca nu pune? sau cum poti refuza sa iti puna din butoi daca ala e butoi din fabrica pentru asa ceva nu ca ar fi umplut la mana de un gigel, iei masina si cauti alt service?
cum ar fi sa tina in spate bidoane si bidonase de ulei in loc de butoi dupa care sa aiba si grija ambalajelor !? cu ce te incalzeste ca pune din bidon?
chiar sunt curios de ce ai refuza o revizie pe ideea ca nu iti pune din bidon
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by bogdanescu03 »

Iata niste teste pentru Shell Helix Ultra ECT 5W30 si Total Quartz Ineo MC3 5W30 - Niciunul nu este full sintetic. Shell e facut prin tehnologia GTL (gas to liquid) si face parte din grupa 3+ iar Total e facut prin tehnologia HC (hidro cracare) si face parte din grupa 3. GTL produce un ulei mai curat decat HC dar pachetul de aditivi la Shell este mai slab pe cand Total au bagat aditivi mai buni (probabil pentru a compensa uleiul de baza). Per total, cele doua uleiuri sunt asemanatoare.


razvan25
Posts: 17
Joined: 28 Nov 2022, 22:59
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by razvan25 »

Un ulei de calitate superioara.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”